בזכות הגיבוי מרוסיה ואיראן - אסד לא בוחל באמצעים באל-רוטה

תושבי העיירה נטבחים ע"י הצבא הסורי בשיטתיות, ואם הקהילה הבין לאומית תמשיך לגנות בלבד בעת שנעשה שימוש בנשק כימי, ההערכות הן כי מניין ההרוגים יוסיף לעלות • פרשנות

הלחימה בסוריה נמשכת באזור אל-רוטה, בפרבריה של דמשק, זאת על אף החלטת האו"ם להפסקת אש. מדובר באזור שנמצא בשליטת המורדים בכל זמן מלחמת האזרחים - אזור של 110 ק"מ רבועים המכיל 29 כפרים ועיירות. 

זהו שטח גדול מאוד ועל כן ייקח לנשיא סוריה בשאר אל אסד זמן רב לכבוש אותו, כפי שהכניע את ארגון דאע"ש באזור צפון-מזרח המדינה, והשתלט על אזור רמת הגולן והאזור המדברי הגדול של דיר א-זור. כעת, לאחר שכבש את כל האזורים הללו בסיוע ובאדיבות נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא מתפנה לטפל בפרברי דמשק.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

למרות פרשת המסרונים: מעצרם של חפץ ואלוביץ' הוארך בשישה ימים

תיעוד: בן 15 נוהג ללא רישיון, עולה על כיכר ונמלט משוטרים

שקד על פרשת המסרונים: פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט

מדינות המערב יודעות כי למרות שאסד השמיד את מרבית הנשק הכימי שלו, יש לו עדיין כמויות מגז הכלור והוא משתמש בו באזורים מסוימים. בזכות הגיבוי שיש לאסד מצד רוסיה,סין ואיראן, הוא אינו בוחל באמצעים.

 נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק
 

נפגעים מהתקיפות באל-רוטה שבפרברי דמשק( רויטרס)

 

באזור המופצץ היו בתחילת מלחמת האזרחים 2 מיליון בני אדם, וכעת ההערכות הם כי ישנם בין 380-350 אלף אנשים. מספר החמושים אינו ידוע במדויק, ככל הנראה מדובר בכמה אלפים. מדובר בארגונים אסלאמיים כמו ג'בהת א-נוסרה ואחרים, בנוסף למורדים חילונים, כמו צבא סוריה החופשית.

התושבים נטבחים בשיטתיות על ידי אסד, ואם הקהילה הבין-לאומית רק מגנה ונזעקת כשיש שימוש בנשק בלתי קונבנציונלי, אז ההערכות הן כי הטבח רק יימשך.

כאמור, על אף הפסקת האש, ארגוני זכויות אדם בסוריה טוענים כי כ-20 בני אדם נהרגו מתקיפות מטוסי חיל האוויר הסורי – ביממה האחרונה, כולל שימוש בנשק כימי. אל מול הטענות של האופוזיציה הסורית, התייצב אתמול משרד ההגנה הרוסי שטען כי המורדים הם שמשתמשים בנשק הכימי באזור, כנגד האוכלוסייה האזרחית ולאחר מכן מאשימים את המשטר בדמשק.

עם זאת, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, הודיע היום כי הנשיא פוטין הורה על הפסקת אש לצרכים הומניטריים באל-רוטה המזרחית החל ממחר. כמו כן, הוא אמר כי מדי יום בין השעות 09:00 ל-14:00 יתאפשר לאזרחים באזור לצאת דרך מעבר בטוח.