למרות פרשת המסרונים: מעצרם של חפץ ואלוביץ' הוארך בשישה ימים

על אף בקשת סנגורי החשודים לשחררם, זאת על רקע ההתכתבות בין השופטת והחוקר, החליט השופט החדש מסארווה להאריך את מעצרם: "שחרורם עלול לפגוע בחקירה"

למרות בקשת הסנגורים של יועץ התקשורת, ניר חפץ, ובעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', לשחררם על רקע פרשת המסרונים שנחשפה בחדשות עשר, השופט עלא מסארווה החליט היום (שני) להאריך את מעצרם של החשודים בפרשת 4000. מעצרם של אלוביץ' וחפץ הוארך בשישה ימים ומעצרו של אלי קמיר בשלושה ימים. 

בדיון הארכת המעצר חזר השופט מסארווה על בקשת הסנגורים בעקבות חשיפת ההתכתבות בין השופטת לנציג הרשות ניירות ערך, בטענה לתיאום מוקדם. על כן, לדבריו, "לאור הנסיבות החריגות בחנתי בעצמי את התשתית הראייתית, עיינתי בה וכן בחומרים שהוגשו לבית המשפט. מדובר בחומרי חקירה רבים". לטענתו, "קשה להמעיט בחומרת הפרשה, אבל החשש הסביר משיבוש חקירה עלה לפני גל המעצרים הנוכחי".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: בן 15 נוהג ללא רישיון, עולה על כיכר ונמלט משוטרים

שקד על פרשת המסרונים: פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט

פרשת המסרונים: התכתובת המלאה בין החוקר לשופטת נחשפת

עוד הוסיף השופט מסארווה כי "כידוע, בעבירות מסוג זה קיים חשש מותנה לשיבוש, דבר שיצא אל הפועל. החשודים שנותרו במעצר הם המרכזיים שנמצאים בלב הפרשה. איני מתעלם מטענות החשודים מתנאי מעצר קשים, אולם האינטרס הציבורי מול האמת. שחרור החשודים עלול לפגוע בחקירה. בסופו של יום, אם נפלו פגמים בהליך המשפטי, על בית המשפט לקבוע אם ניתן לשחררם לחלופת מעצר. כרגע לא ניתן לעשות זאת".

בדיון להארכת מעצרו, אמר חפץ כי יש לו "רק מילים של הערכה לבית המשפט, אך הוא לא ידע שהמשטרה פשוט עבדה עליו בעיניים". לדבריו, "נשאלתי אולי 4-3 שאלות טכניות בנוגע לפרשה 1270, ואם לא היו פרסומים בתקשורת בכלל לא הייתי יודע במה אני חשוד. החשדות ב-1270 הם לפחות חמורים כמו בתיק 4000, זה בראון-חברון 2, ובכל זאת שוחררתי כבמטה קסם והכל התפוגג לו".

אלוביץ', חפץ, הנדלר ופילבר
 

אלוביץ', חפץ, הנדלר ופילבר(חדשות עשר ובוצ'צ'ו)

 

עוד הוסיף חפץ כי "עד היום, פגשתי 30 חוקרים שונים, מאות אנשים עובדים על זה, הלהט של המערכת שמפעילה עליי את המכבש הוא בלתי ייאמן. הלהט לדרוש מאנשים להודות במעשים שלא היו ולא נבראו, אני חף מפשע ונקי כפיים".

מוקדם יותר היום, איש העסקים שאול אלוביץ' פנה לשופט עלא מסארווה במהלך הדיון בבקשת שחרור המעורבים בפרשת 4000 וביקש לספר את שעל לבו. "מנסים לחסל אותי, גם אם אקבל התקף לב לא אודה", אמר אלוביץ' לבית המשפט. המשטרה ביקשה בדיון להאריך את מעצרו בשבעה ימים, כמו גם את מעצרו של יועץ התקשורת ניר חפץ.

"אדוני, אני מרגיש שכל החקירה שוברים אותי", אמר אלוביץ' בפתח דבריו לשופט, "עד אתמול החקירה היתה בצל הניסיונות החוזרים ונשנים לשבור את רוחי, לפגוע בנשמתי ולפגוע בבריאותי. מנסים לנצל את המעצר לשבור אותי, שאודה בדבר שלא עשיתי מעולם. אמרתי לחוקרים - לא אשקר לעולם". הדיון בעניינו של אלוביץ' התקיים בפני השופט מסארווה בעקבות חשיפת המסרונים בין שופטת המעצרים פוזננסקי-כץ לעו"ד שחם-שביט בחדשות עשר, והחלטה על העברת הדיון לשופט חדש בעקבות החשיפה.

שאול אלוביץ'
 

שאול אלוביץ'(ללא קרדיט )

 

נציגת הפרקליטות, עו"ד יהודית תירוש, אמרה מנגד: "מהנספח הסודי שמצוי בפני בית המשפט, אלוביץ' הוכיח לבית המשפט שאי אפשר לסמוך עליו. אנחנו עוסקים עכשיו בשאלה האם נכון להאריך את מעצרו של אלוביץ', ולצערי הרב הוא הוכיח במעשיו שלא ניתן לסמוך עליו, לא לפני כן ולא מאז. החשדות נגדו הם חמורים, חשדות למתן שוחד וקבלת טובות הנאה של עד מיליארד שקל".

בדיון שהתקיים מוקדם יותר הבוקר, על רקע חשיפת הפרשה, בעניינם של החשודים בתיק 4000, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וחברת הדירקטוריון ורעייתו של בעל השליטה, איריס אלוביץ', השתחררו למעצר בית בתנאים מגבילים - הראשונה לשבעה ימים והאחרונה לעשרה ימים. זאת, בעקבות הסכמות בין המשטרה והרשות לני"ע טרם הדיון. בהודעות שנחשפו אמש בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, תיאמו השניים לכאורה להאריך את מעצרן של הנדלר ואלוביץ' ביומיים, לאחר שהמשטרה תבקש להאריכו בשלושה ימים.

בתוך כך, התייחס להתפתחויות האחרונות יו"ר הקואליציה דוד אמסלם. "מדובר בעבירה הפלילית הכמעט הכי חמורה שאני מכיר מאז קום המדינה", אמר אמסלם במליאת הכנסת, "להערכתי החקירות עלו יותר מ-150 מליון שקלים עד היום".