תושבי אום אל-פחם החשודים בהשתייכות לדאע"ש, חדשות עשר

הצטרפו לדעא"ש ותכננו פיגוע בנצרת: אישום נגד תושבי אום אל פחם

מוחמד ג'בארין בן 21 ואדם נוסף נאשמים כי השתייכו למדינה האסלאמית ותכננו לפגוע באירועי חג המולד • 3 שנות מאסר נגזרו על עולה חדש שהתאסלם וניסה להצטרף אף הוא לדעא"ש

מוחמד ג'בארין, תושב אום אל פחם בן 21 ואדם נוסף ששמו אסור לפרסום, נאשמים כי השתייכו לארגון דעא"ש, הסיתו לטרור, קשרו קשר על מנת לסייע לאויב במלחמה, יצרו מגע עם סוכן חוץ וביצעו עבירות נוספות. כך עולה מכתב אישום שהוגש היום (שני) נגד השניים לבית המשפט המחוזי בחיפה. כתב האישום הוגש באישורו של היועמ"ש כנדרש בעבירות מסוג זה. הפרקליטות ביקשה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים.

במהלך שנת 2014, ג'בארין החל לגלות עניין הולך וגובר בארגון דאע"ש ופעילותו והוא פיתח הזדהות אידיאולוגית עם פעולות הארגון. במסגרת תמיכתו החל להיכנס לאתרי האינטרנט המזוהים עם הארגון ולצפות, בין היתר, בסרטונים המציגים את לוחמי הארגון ופעילותם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

שקד על פרשת המסרונים: פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט

פרשת המסרונים: התכתובת המלאה בין החוקר לשופטת נחשפת

פרשת המסרונים: הוגשה תלונה במשטרה נגד השופטת והחוקר

דגל דעא"ש תלוי במחנה פליטים פלסטיני שבסמוך לעיר צידון בדרום לבנון
 

דגל דעא"ש תלוי במחנה פליטים פלסטיני שבסמוך לעיר צידון בדרום לבנון ( רויטרס)

 

לאחר חודש הרמדאן בשנת 2017, סיפר אחיו לג'אברין כי הוא מתכנן לבצע פיגוע באזור מסגד אל-אקצא בירושלים יחד עם אדם אחר, במסגרתו ירצחו אנשי ביטחון ואזרחים שאינם מוסלמים, כל זאת בשם ארגון דאע"ש ובכוונה לסייע לאויב נגד ישראל. עוד סיפר, כי התחיל באימוני ירי באקדחים לצורך רכישת מיומנות, ואף ביצע סיור מקדים באזור המיועד לביצוע הפיגוע. למרות זאת, לא פעל ג'אברין כדי למנוע את הפיגוע ואת ההכנות לקראת ביצועו על אף שהיה בידו מידע כאמור. אחיו של ג'אברין והאדם הנוסף נעצרו עוד בטרם הספיקו להוציא לפועל את הפיגוע.

זמן קצר לאחר מעצרם של אחיו של ג'אברין התהדק הקשר בין שני הנאשמים. משלב זה ועד מועד מעצרם, ביצעו השניים פעולות שונות המביעות תמיכה בדאע"ש כאשר הפכו לחברים בארגון, נטלו חלק פעיל בפעילותו, וביצעו פעילות עבורו במטרה לקדם את פעילותו.

 מוחמד ג'בארין שהצטרף לדעא"ש
 

מוחמד ג'בארין שהצטרף לדעא"ש( חדשות עשר)

 

במסגרת פגישותיהם של ג'אברין והקטין, הם שוחחו רבות על צדקת דרכו של ארגון דאע"ש ותמיכתם בו, וצפו באינטרנט בסרטונים רשמיים של דאע"ש ובסרטונים המזוהים עימו, ובכלל זה בסרטונים המתעדים את הפעילות הצבאית של הארגון, לרבות סרטון המסביר כיצד לדקור אנשים באופן יעיל בכדי לגרום למותם. בנוסף, עקבו הנאשמים אחר פעילות הארגון תוך צפייה בחדשות ובעדכונים הנוגעים לארגון ולאירועי הלחימה בהם הוא מעורב, קשרו וקיימו מגע עם סוכן זר והחזיקו בסכום של מעל ל-14 אלף שקלים, אותו ייעדו לקידום ומימון ביצוע עבירות טרור. בעקבות זאת, גברה הזדהותם האידאולוגית של השניים עם הארגון ומטרותיו ואף נשבעו אמונים לארגון ולמנהיגו, אבו בכר אל-בגדדי.

עוד במהלך התקופה, העלה ג'אברין בפני הקטין רעיונות שונים לביצוע פיגועים נגד "כופרים" במתווים שונים, ואף הציע לבצע פיגוע דקירות כנגד נוצרים בנצרת במהלך חג המולד. בנוסף, החזיק ג'אברין בחשבון ברשת החברתית גוגל פלוס תחת השם "אבו בכר אל-מקדסי", העלה לחשבון תמונות של פעילי הארגון וכיתובים שזכו לחשיפה, פרסם דברי שבח, תמיכה ואהדה בארגון דאע"ש.

בתוך כך, ולנטין מלזבסקי, תושב הצפון בן 40, שניסה להתגייס לארגון המדינה האיסלמית דאע״ש - נידון היום לשלוש שנות מאסר בפועל. מלזבסקי היה בקשר דרך הרשתות החברתיות עם גורמים בדאע״ש והוא תכנן להצטרף למחבלי הארגון בסוריה ועיראק אך נעצר ע״י השב״כ תוך כדי התארגנות. מזלבסקי הוא עולה חדש מחבר העמים שהמיר את דתו לאסלאם.