שקד על פרשת המסרונים: פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט

השרה התייחסה לחשיפת ההודעות בין השופטת לחוקר, והבהירה כי הערב יועבר דוח של הנציבות: "שופט שסרח לא יישאר". כחלון קרא לשקד לבדוק מקרי עבר, "שמא קרה לאנשים נוספים"

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום (שני) לפרשת המסרונים, ואמרה כי אמון הציבור במערכת המשפט ספג פגיעה קשה. בחדשות עשר נחשפו אתמול תכתובות בין שופטת המעצרים בתיק 4000 למנהל חקירת בזק ברשות לניירות ערך, מהן עולה תיאום לכאורה של ימי מעצר החשודים.

"כשצפיתי במהדורה של חדשות 10 הזדעזתי ביחד עם כל מדינת ישראל, אמרה, "ההתכתבויות שנחשפו בין השופטת לחוקר הן פגיעה קשה באמון הציבור במערכת המשפט". היא הוסיפה כי השופטת תושאלה בידי נציבות תלונות הציבור על שופטים ונציבות המדינה חקרה באזהרה את החוקר. הנציביות יעבירו את הדוח, שיפורסם לציבור, עוד הערב, כך לטענת שקד.

"במידה ויעלה חשד לפלילים הנציב יעביר את הטיפול ליועץ המשפטי לממשלה", הסבירה שקד, "כלל שיידרש, הפרשה תעבור למישור הפלילי". היא הוסיפה כי כבר עכשיו ניתן לומר שעל פניו ישנם כשלים מערכתיים עליהם ניתן ללמוד מהמקרה, שיטופלו בתהאם לדוח הסופי של הנציבויות. "אם ייודע על שופט שסרח, הוא לא יישאר שופט, נפעיל את סמכות ההדחה בוועידת למינוי שופטים", אמרה. 

השר בנט בוועידת ההזדמנויות הכלכליות של דה מרקר
 

השר בנט בוועידת ההזדמנויות הכלכליות של דה מרקר (מוטי מילרוד)

 

שר האוצר משה כחלון התייחס לפרשה גם הוא וקרא בישיבת סיעה לשרה שקד ולנשיאת ביהמ"ש העליון לבדוק מקרי עבר, "שמא מקרה שכזה קרה לאנשים נוספים". עוד לדברי כחלון, "מה שנחשף אתמול הוא דבר חמור ביותר. פגיעה קשה במערכת שלטון החוק. צריך לזכור, מדובר בשני אנשים שעוסקים בדיני נפשות ומשפיעים לא רק על חשודים, אלא גם על משפחותיהם. המעשה שנחשף פוגע פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון החוק. ללא אמון הציבור אין שום ערך למערכת המשפט". לבסוף אמר כי "החופש של כל אזרח הוא זכות בסיסית, ושלילת חירותו צריכה להיעשות בהליך נקי ובחרדת קודש".

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב לדברים בוועידת ההזדמנויות של דה-מרקר. "אני רואה במשבר הזה הזדמנות לניעור המערכות", אמר, "אירועי התקופה האחרונה יצרו סדק עמוק באמון הציבור במערכות הצדק בישראל. אמון הציבור במערכת המשפט תלוי על בלימה. נדרש טיפול נחוש, עוצמתי ומהיר, כדי שסדק זה לא יתרחב. מי שלא מעניק משפט צדק לא יכול לשמש כשופט אפילו דקה אחת נוספת".

"עם זאת, אסור לשפוך את התינוק עם המים. כפי שהמערכת הפוליטית איננה מושחתת גם אם יש בה כיסי שחיתות, מערכת המשפט אינה רקובה גם אם יש בה ריקבון", הוסיף בנט. "הרוב המוחץ של שופטי ישראל פועלים בשליחות למען החוק והצדק. כאן וכאן יש לטפל בנחישות ובאומץ בשחיתות ובריקבון וכך נעשה". הוא קרא לבדיקת עומק של סוגיית המעצרים, תנאי המעצר, "קלות האצבע על ההדק וכל מה שקשור להשפלת עצורים".

 אבי גבאי בכנס "בשבע"
 

אבי גבאי בכנס "בשבע" (ישראל ברדוגו)

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה היום בישיבת סיעת הליכוד כי הפרשה היא "קו פרשת 300 של מערכת אכיפת החוק. ההתכתבות הזו מעידה, שזו לא ההתכתבות הראשונה שלהם. כפי שכתב החוקר הם כבר שוחחו על מתווה, כאילו אין ראיות, אין הליך משפטי, אין סנגוריה, רק הוא והשופטת מסכמים מראש על גזר הדין". לדבריה, "ההתנהלות הזו והיד הקלה בסמסים, כאילו מדובר על צעצועים, זה מצב בלתי אפשרי. אם זה היה נעשה חלילה בצד שלנו, כולנו היינו במעצר בלי טלפונים. הם בינתיים מוחקים את כל המסרונים שלהם".

עוד היא הוסיפה כי "צריך לפתוח בחקירה פלילית. ששקד ונשיאת העליון לא יטייחו פה. אין פה עניין מנהלתי אלא עניין מהותי של אמון הציבור במערכת המשפט שרוצים צדק ואמת, לנתניהו, לבוז׳י, לבוחבוט, לסיבוני, לכולם. זה הזמן שהכנסת תקים פה ועדת חקירה פרלמנטרית ותבחן את כל ההתנהלות. כל הבסיס שעליו יושבות החקירות הוא בסיס מזוהם ולא הוגן".

בנאום שנשאה במליאת הכנסת אמרה רגב כי בנוסף לחקירה נגד השופטת והחוקר, יש גם לפתוח בחקירה מיידית של מח"ש ולברר מי הם החוקרים בלהב 433 שהילכו אימים על עו"ד ערן שחם-שביט לדבריו ומדוע". רגב שאלה, "מה זאת אומרת 'עלה לי בדם'? מה זאת אומרת שחוקרי להב 433 כמעט הרביצו לו? מה, יש להם מוטיבציות אחרות בתיקים הללו זולת הצדק והאמת? כבר לא מדובר בעננה כבדה שמוטלת על כל החקירות הללו, העננה הזו כבר מורידה מבול מסוכן על החברה כולה".

 מירי רגב
 

מירי רגב( יחיאב עמיאל)

 

השר זאב אלקין אמר כי הוא "לא רואה את משרד המשפטים חוקר את הנושא. אפילו באירוע הבודד הזה מטפלים בכפפות של משי. לכן הייתי רוצה להציע ליו״ר הקואליציה ולחברי הכנסת להשתמש בכלי אחר שבדרך כלל קואליציה לא משתמשת בו - הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. זה יהיה כלי יעיל. אני מציע לחברי כנסת מהקואליציה להצטרף גם לחברי כנסת מהאופוזיציה שהזדעזעו מזה, ולהקים ועדה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס בישיבת סיעתו בכנסת לפרשת המסרונים ואמר: "שופטת שמתאמת מעצרים לא תוכל עוד להאריך מעצר לאיש, בדיוק כמו שראש ממשלה עם המלצות על שוחד, לא יכול להמשיך בתפקידו". גבאי הסביר כי "השופטת והחוקר לא יכולים להישאר יום אחד נוסף". מהתכתובות שנחשפו בין שופטת המעצרים רונית פוזננסקי-כץ למנהל חקירת בזק ברשות לניירות ערך, ערן שחם-שביט, מהן עולה תיאום לכאורה לגבי ימ המעצר שייקבעו לחשודים בפרשה ובתיק 4000.

"אבל צריך לזכור שהעיקר הוא שראש הממשלה חשוד בשוחד בשלושה תיקים שונים ומנסה להשתלט על התודעה של האזרחים תמורת הטבות של מיליארדים", אמר גבאי, "סדרת פרשות וחשדות חמורים מאין כמותן, שבהן יש המלצות משטרה ברורות, כשהחשוד המרכזי ושליחיו הרבים, ממשיכים בהתקפה מרושעת על מערכות החוק והשלטון בישראל.

יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, יואל חסון, הוסיף כי חייבים להמתין עם תיק 4000 עד לבירור העניינים בין השופטת לחוקר. "אבל בזמן שתומכי נתניהו בכנסת חיבקו אתמול את התקשורת ושמחו על חקר האמת, משום מה, כשזה מגיע לנתניהו, ניקיון הכפיים מפסיד לאינטרסים פוליטיים והיצמדות לכיסא היא הערך העליון".