פרשת המסרונים: התכתובת המלאה בין החוקר לשופטת נחשפת

לפי ערן שחם-שביט, ההתכתבות בינו ובין רונית פוזננסקי-כץ נערכה טרם פגישה שהקדימה את הדיון בהארכות המעצר. הפרקליטות: "מדובר בפגם חמור, אך לא בשיבוש חקירה"

התכתובת המלאה בין עורך הדין ערן שחם-שביט לשופטת רונית פוזננסקי-כץ נחשפת. מנהל חקירת בזק ברשות לניירות ערך טוען כי הדברים נכתבו טרם דיון בלשכת השופטת, המקדים את הדיון בהארכות המעצר, ובהם למעשה חשף בפניה את חילוקי הדעות בינו לבין חוקרי המשטרה בתיק 4000.

להלן התכתובת המלאה, שנערכה בין החוקר לשופטת לדברי החוקר משום שהאחרונה לא מעסיקה עוזר או מתמחה (ההערות מטעם הכתב).

9:32

השופטת: אני רוצה לראות החומרים לפני. אודיע לכם כשאגיע לבית המשפט כדי שנדבר עובר (לפני) לדיון.


9:33
החוקר: מאה אחוז.


15:45 
החוקר: יש כיוון לשעת מפגש למעצר?


16:20
השופטת: האם אפשר להקדים את הכל? המפגש והדיון?

השופטת: אני בדרך לבית המשפט.

החוקר: גם אנחנו. כשנגיע.


17:13
השופטת: אני בלשכה. היכן אתם?


החוקר: אנחנו ליד הלשכה, אבל אור (נציגת המשטרה) והצוות שלה טרם הגיעו. אני מעדיף לא להסתכן במוות (כלומר, לא להיכנס בלעדיה ללשכה, ב"ק).


17:14
השופטת: ובצדק. נמתין.

 עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי
 

עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי-כץ (חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב)

 

17:15
החוקר: סבבה, לפחות הבשורות הנחמדות שאור ועמיקם ישוחררו מחר בתנאים. (כלומר, בשורות טובות לשופטת שלוחצת להפחית את ימי המעצר, ב"ק). תיראי מופתעת (כלומר, מופתעת בפני חוקרי המשטרה, שלא יודעים שערן נתן לשופטת את המידע המוקדם, ב"ק).


17:16
השופטת: אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת.


17:17
החוקר: סטלה ואיריס, נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט, אבל ממש בהחלט, יכולה לתת יומיים (כלומר, ערן מבהיר לשופטת שבניגוד לחוקרי המשטרה הוא סבור שאפשר לתת פחות ימים, ב"ק).

השופטת: אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת.


17:18
השופטת: אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות... (כלומר, המתווה של בידול בין הנחקרים השונים באשר לימי המעצר ההכרחיים, ב"ק).


החוקר: זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (כי כאמור, חוקרי המשטרה סבורים שצריך הרבה ימי מעצר לכולם, ב"ק).

השופטת: נדמה לי שאין דבר מפחיד כמעצר בלהב.


17:19

החוקר: ממש. אני בטראומה מזה.

השופטת: אני מתארת לעצמי.

17:30

החוקר: אני מחוץ ללשכה אפשר להיכנס?

(בשלב זה הצדדים נכנסים לפגישה לקראת המעצר, ב"ק)

 התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רנ"ע
 

התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי-כץ לנציג ני"ע (חדשות עשר)

 

הבוקר נערך דיון בעניינם של החשודים בתיק 4000. נציגת הפרקליטות בדיון, עורכת הדין יהודית תירוש-גרוס, אמרה כי גם לאחר חשיפת ההתכתבות המלאה בין שחם-שביט לשופטת, הפרקליטות רואה זאת בחומרה. "זה פגם חמור", אמרה, אך הדגישה כי לא נעברה עבירת שיבוש.

על רקע חשיפת הפרשה, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וחברת הדירקטוריון ורעייתו של בעל השליטה, איריס אלוביץ', השתחררו למעצר בית בתנאים מגבילים - הראשונה לשבעה ימים והאחרונה לעשרה ימים. זאת, בעקבות הסכמות בין המשטרה והרשות לני"ע טרם הדיון. בהודעות שנחשפו אמש בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, תיאמו השניים לכאורה להאריך את מעצרן של הנדלר ואלוביץ' ביומיים, לאחר שהמשטרה תבקש להאריכו בשלושה ימים.

למרות חשיפת המסרונים, המשטרה תבקש להאריך את מעצרו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', החשוד במתן שוחד לראש הממשלה נתניהו ובעבירות כלכליות, בשבעה ימים. הארכה דומה תבקש המשטרה עבור ניר חפץ, יועץ התקשורת ומקורב לזוג נתניהו, שחשוד בתיווך לשוחד. פרקליטיהם של בכיר בזק, עמיקם שורר, והיועץ האסטרטגי אלי קמיר הגיעו גם הם לדיון.

לחדשות עשר נודע כי בנו של שאול אלוביץ', אור, כבר נמצא בביתו, ללא שנערך דיון בענייינו. עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ', מסר בתגובה: "מרשנו שוחרר הבוקר לביתו, ממעצר שמלכתחילה לא הייתה כל הצדקה בדין שיימצא בו. לאורך כל תקופת מעצרו של מרשנו, דחינו את טענות רשויות החקירה בעניינו וטענו נחרצות, כי אין כל עילת מעצר וכי הראיות אינן מבססות חשד סביר נגדו בפרשה. לצערנו, דברינו נפלו על אוזניים ערלות עד כה, וכעת ברורה לכל הסיבה לכך".

 אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר
 

אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר (ללא קרדיט )

בעקבות חשיפת חלק מההודעות אמש בחדשות עשר, המעידות על תיאום לכאורה בין השופטת למנהל החקירה מטעם הרשות לני"ע של ימי המעצר שייקבעו לחשודים בתיק 4000, הורחקו פוזננסקי-כץ ושחם-שביט מטיפול בתיק. הוחלט כי השופט עלאא מסראווה יחליף את פוזננסקי-כץ בכל הדיונים בפרשת בזק-וואלה, וכן כי שחם-שביט יוחלף כמנהל החקירה מטעם הרשות לניירות ערך. התנועה לאיכות השלטון אף פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בקריאה לפתוח בחקירה פלילית נגד השופט והחוקר, "נוכח החשדות לפלילים העולים מפרשת המסרונים". 

עורך הדין עודד סבוראי, פרקליטו של ערן שחם-שביט, הגיב הבוקר לחשיפה. "הוא משפטן מקצועי, הגון וערכי, המבצע את עבודתו במסירות ובנאמנות מלאה", מסר סבוראי, "כל התנהלותו מול השופטת היתה עניינית ובמסגרת המקובלת והלגיטימית של רשות חוקרת מול שופט מעצרים". הוא מסר כי שחם-שביט החליט לצאת מיוזמתו לחופשה עד לסיום הבירור בעניינו. החוקר נחקר משמעתית בנציבות שירות המדינה, באזהרה, במהלך היום, והוחלף בתפקיד מלווה החקירה מטעם הרשות לניירות ערך".

סבוראי הגיב גם לתוכן הדברים שפורסמו. ״בניגוד לרושם השגוי שנוצר, עו״ד שחם-שביט עדכן את השופטת שגישתו המתונה ביחס לימי המעצר לחשודים - התואמת את הדברים שהביעה השופטת בדיונים - קנתה לה אחיזה בצוות החקירה של המשטרה. עוד הוא מסר לשופטת כי הוא שמח לבשר לה שבעוד דקות ספורות היא תקבל הודעה מעמיתיו, חוקרי להב 433, כי החליטו לשחרר שניים מהחשודים. באשר לבקשה להארכת המעצר של שני חשודים נוספים, עדכן עו״ד שחם-שביט את השופטת, כי עמיתיו צפויים לבקש הארכת מעצר של שלושה ימים, אולם הוא - כנציג הרשות לניירות ערך, סבור שניתן להסתפק ביומיים".

נזיפה חמורה. עו"ד ערן שחם-שביט
 

"כל התנהלותו מול השופטת היתה עניינית". עורך הדין, ערן שחם-שביט(חדשות עשר)

 

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב לדברים בוועידת ההזדמנויות של דה-מרקר. "אני רואה במשבר הזה הזדמנות לניעור המערכות", אמר, "אירועי התקופה האחרונה יצרו סדק עמוק באמון הציבור במערכות הצדק בישראל. אמון הציבור במערכת המשפט תלוי על בלימה. נדרש טיפול נחוש, עוצמתי ומהיר, כדי שסדק זה לא יתרחב. מי שלא מעניק משפט צדק לא יכול לשמש כשופט אפילו דקה אחת נוספת".

"עם זאת, אסור לשפוך את התינוק עם המים. כפי שהמערכת הפוליטית איננה מושחתת גם אם יש בה כיסי שחיתות, מערכת המשפט אינה רקובה גם אם יש בה ריקבון", הוסיף בנט. "הרוב המוחץ של שופטי ישראל פועלים בשליחות למען החוק והצדק. כאן וכאן יש לטפל בנחישות ובאומץ בשחיתות ובריקבון וכך נעשה". הוא קרא לבדיקת עומק של סוגיית המעצרים, תנאי המעצר, "קלות האצבע על ההדק וכל מה שקשור להשפלת עצורים".