השופטת רונית פוזננסקי כץ, חדשות עשר

ההנחה שקביעת השופטים נעשית בחרדת קודש - התפוצצה לנו בפרצוף

פרשנות: נהוג להניח ששופטים אינם חותמת גומי, אך חשיפת פרשת המסרונים מצריכה בדק בית - חייבים למצות את הדין, וגם לבחון את הדיונים במעמד צד אחד ואת ריבוי המעצרים

פרשת השופטת ונציג הרשות לניירות ערך נתנה לנו הצצה מעיקה, מדכאת, למה שיכול להתקיים, וגם לצערנו מתקיים, בעולם משפטי שבו מתקיימים דיונים במעמד צד אחד. דורון הרמן, בעזרת עין ערנית ועיתונאית, הראה לכולנו כיצד מתקיים הליך משפטי - מוטה וא-סימטרי.

הסניגוריה הציבורית, ארגוני זכויות אדם ואנשי אקדמיה, כבר מזמן מתריעים על שימוש היתר במעצרים בישראל. רשויות אכיפת החוק מתמודדות עם הטיעון ההומניטרי בכך שהאינטרס הציבורי מחייב מיצוי חקירות באמצעות מעצרים, שמונעים שיבוש הליכים מצד המעורבים. מכיוון שבזמן ההליך מוצג החומר לבית משפט בדוחות סודיים, אנחנו רוצים להניח שהשופטים מקבלים את החלטותיהם על הארכת ימי המעצר בחרדת קודש ולא כחותמת גומי.

אתמול ההנחות הללו התפוצצו לכולנו בפרצוף. מה שצרם במיוחד הוא האופן המזלזל שבו שוחחו השניים על חירותם של אנשים. "אני אבקש שלושה ימים, אבל את יכולה לתת יומיים"? תגיד לי מר שחם-שביט? החירות של האנשים הללו היא קניינך הפרטי? ואחר כך השופטת משיבה לו שתעמיד בפני מופתעת. אוי לבושה.

 השופטת פוזננסקי כץ
 

השופטת פוזננסקי כץ (חדשות עשר)

 

חדשות עשר נתנה אתמול אפשרות לשופטת להודות במעשה, אך היא בחרה לצערנו לשקר. דורון הרמן שלח לה שאילתא ללא הראיות, בדיוק כמו שמטיחים מידע בחשוד - האם היה תיאום מוקדם בין השופטת לנציג הרשות? התשובה היתה שלילית. זה כמובן היה שקר גס, שנחשף בערוותו במהדורה המרכזית, כמה דקות מאוחר יותר.

איתור המסרונים בין השניים באופן אקראי מחייב בדיקה שאינה אקראית, אלא יסודית, של כל התכתובות ביניהם, מתחילת ההליך. מכיוון שהשופטת כבר נחשפה אתמול בחוסר אמינותה, אי אפשר כמובן לסמוך על הדיווח שלה כרגע, אלא יש צורך באישור של שופט אחר להליך של משיכת כל התכתובות האלקטרוניות בין השניים. 

זה לא רק שנשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, שרת המשפטים איילת שקד, והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חייבים למצות את הדין בכל הכלים שעומדים לרשותם. עם השופטת ועם נציג הרשות כאחד, הם צריכים גם לעשות בדק בית עמוק ברמה האתית של שופטי המערכת (בעיקר בערכאות הנמוכות אך לא רק), בריבוי הדיונים שנעשים במעמד צד אחד ובמדיניות המעצרים המוגזמים.

באשר לחקירה? יועילו נא הרשות לניירות ערך ומשטרת ישראל להמשיך לנהל אותה - היא חקירה חשובה, מהחשובות שהיו פה - ללא מעצרים. חובת ההוכחה היא עכשיו על רשויות אכיפת החוק. הן צריכות להוכיח מחדש שהן יודעות לטפל בחרדת קודש בשלילת חירותו של אדם, טרם משפט נגדו.

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות (דוברות שרת המשפטים)