"נתונים בעין הסערה - היו זהירים": נשיאת העליון במכתב לשופטים

חיות שיגרה מכתב לכלל שופטי המערכת המשפטית בעקבות חשיפת פרשת המסרונים בחדשות עשר. "מחזקת את ידיכם - היזהרו בדבריכם ובהתנהלותכם". יו"ר רשות ני"ע: "אירוע חמור"

בווידאו: חשיפת פרשת המסרונים בחדשות עשר

פרשת המסרונים: נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שיגרה הבוקר (שני) מכתב אל שופטי ושופטות המערכת המשפטית בעקבות חשיפת פרשת המסרונים בחדשות עשר. "מערכת בתי המשפט נתונה שלא בטובתה בעין הסערה בשל אירוע שדווח אתמול בתקשורת והנוגע להתנהלותה של שופטת שלום מתל אביב אשר דנה בהליכי המעצר בפרשה המכונה 'תיק 4000'" כתבה חיות בפתח מכתבה.

נשיאת העליון ביקשה לתמוך בשופטים אך גם להתריע על התנהלות שאינה תקינה: "אנא היו זהירים בדבריכם ובהתנהלותכם ומעל לכל, אל תיפול רוחכם". במכתבה אמרה הנשיאה כי הנושא הועבר בפנייה משותפת שלה ושל שרת המשפטים לבירור בפני נציב תלונות הציבור על שופטים מיד לאחר הדיווח בחדשות עשר.

 אסתר חיות
 

"נתונים בעין הסערה" נשיאת העליון אסתר חיות (לע"מ)

 

"הנציב התבקש לטפל בפנייה ללא דיחוי ואין לי ספק שכך ייעשה" כתבה חיות, "זהו מסלול הטיפול שעומד לרשותי ולרשות שרת המשפטים על פי החוק לטיפול בנושא בשלב הנוכחי. לאחר שימוצה הבירור ותתקבל החלטת הנציב ניתן יהיה לבחון מהם הצעדים שבהם יש לנקוט".

את מכתבה סיכמה נשיאת העליון כך: "בבוקר זה שאינו פשוט לכולנו, אני מבקשת לחזק את ידיכם ולהביע בפניכם את הערכתי הרבה לעבודתכם המאומצת והמסורה. אנו השופטים, השופטות, הרשמים והרשמות ערבים זה לזה בכל מעשינו ועל כן, אנא היו זהירים בדבריכם ובהתנהלותכם ומעל לכל, אל תיפול רוחכם. נמשיך כולנו לעשות את מלאכתנו במקצועיות ובאמונה ונמשיך לעשות כל שניתן על מנת לשמר את אמון הציבור במערכת בתי המשפט שלנו, המונה למעלה מ-700 שופטים ורשמים בכירים יישרי-דרך המשקיעים בכל ימות השנה את מלוא מרצם ומשאביהם בביצוע תפקידם".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט (חדשות עשר)

 

במקביל למכתבה של חיות, יו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, כינסה את חוקריה לשיחה בנושא: "עוצמתה של רשות ניירות ערך הייתה תמיד במקצועיות, בהגינות ובשקט בהם אנחנו מבצעים את המשימה, בכבוד שאנחנו רוחשים לגופים המפוקחים ולזכויות הנחקרים, בשקיפות אותה אנחנו דורשים קודם כל מעצמנו וכן מהגופים המפוקחים, ברמת הציות וביראת הכבוד שאנחנו רוחשים לחוק. ‏על בסיס ערכים מנחים אלה מתנהלת גם החקירה המורכבת בפרשת בזק מתחילתה, ובזכותם מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר הגיעה לרמות מקצועיות ומצוינות מהגבוהות שיש".

למרות זאת, גואטה אמרה כי האירוע החמור שהתפרסם בחדשות עשר אינו משקף את הערכים שציינה. "מדובר באירוע חריג וחמור שאסור שיקרה, אבל קרה" קבעה יו"ר הרשות, "העניין מצוי כעת בבדיקה. ואנחנו כמובן גם נפיק מאירוע זה בתוך הארגון את הלקחים הנדרשים. אבל חשוב לי לציין שהאירוע הזה בשום פנים ואופן אינו פוגם בחקירה המעולה שבוצעה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר בפרשת בזק ובממצאים שהושגו במסגרתה".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ למנהל החקירה בתיק 4000 עו"ד שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ למנהל החקירה בתיק 4000 עו"ד שחם שביט( חדשות עשר)

 

בפרשה שנחשפה אמש, נציג רשות לניירות הערך בתיק 4000, עו"ד ערן שחם-שביט ושופטת המעצרים בתיק בבית המשפט בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ, התכתבו בווטסאפ לפני הדיונים בתיק. לכאורה, השניים תיאמו את הארכות המעצרים. בעקבות המקרה, הושעו החוקר והשופטת מתפקידם על לתום בירור בנושא. 

"הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", ענתה לו השופטת.

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט(חדשות עשר)

 

שחם-שביט כותב: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 – את בהחלט, אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים". פוזננסקי-כץ השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכול ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת".

"אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות...", כותבת השופטת, ואז מסכם עורך הדין: "זה עלה לי בדם, משיב שחם-שביט, כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט(חדשות עשר)