דיון סוער בשחרור החשודים: "בגלל הפרסום צמצמנו את המעצרים"

פרשת המסרונים: סטלה הנדלר ואיריס אלוביץ' צפויות להשתחרר, למרות שבהודעות שנחשפו תוכנן להאריך את מעצרן. המשטרה תבקש להאריך את מעצרם של אלוביץ' וחפץ ב-7 ימים

הבוקר (שני) נערך דיון בעניינם של החשודים בתיק 4000, לאחר חשיפת חדשות עשר אמש על מסרונים בין שופטת המעצרים לנציג הרשות לניירות ערך, שבהם תיאמו לכאורה את הארכות המעצר בפרשה. הדיון נערך בפני השופט עלאא מסראווה, שהחליף את רונית פוזננסקי-כץ בכל הדיונים בפרשת וואלה-בזק, לאחר שזו הושעתה מתפקידה בשל החשיפה. לאחר שמיעת טענות עורכי הדין, מסראווה ביקש לצאת להפסקה: "עליי ללמוד את החומרים כדי להכריע ביחס לחשודים".

על רקע חשיפת הפרשה, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר וחברת הדירקטוריון ורעייתו של בעל השליטה, איריס אלוביץ' צפויות להשתחרר למעצר בית בתנאים מגבילים. זאת בעקבות הסכמות בין המשטרה והרשות לני"ע טרם הדיון. הפרקליטות עדיין מתנגדת לשחרורה של רעיית בעל בשליטה. בהודעות שנחשפו אמש בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, תיאמו השניים לכאורה להאריך את מעצרן של הנדלר ואלוביץ' ביומיים, לאחר שהמשטרה תבקש להאריכו בשלושה ימים.

למרות חשיפת המסרונים, המשטרה תבקש להאריך את מעצרו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', החשוד במתן שוחד לראש הממשלה נתניהו ובעבירות כלכליות, בשבעה ימים. הארכה דומה תבקש המשטרה עבור ניר חפץ, יועץ התקשורת ומקורב לזוג נתניהו, שחשוד בתיווך לשוחד. לחדשות עשר נודע כי בנו של שאול אלוביץ', אור, כבר נמצא בביתו, ללא שנערך דיון בענייינו. פרקליטיהם של בכיר בזק, עמיקם שורר, והיועץ האסטרטגי אלי קמיר הגיעו גם הם לדיון.

 אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר
 

אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר (ללא קרדיט)

נציגת הפרקליטות בדיון, עורכת הדין יהודית תירוש-גרוס, אמרה כי בעקבות חשיפת חדשות עשר ימי המעצר שיבקשו עבור החשודים יצומצמו. "צמצמנו את הימים שאנחנו מבקשים גם במחיר של פגיעה בחקירה", אמרה בעניין ניר חפץ, "בגלל הפרסום שחררנו את סטלה למרות שרצינו 3 ימים". "אנו רואים את האירוע הזה בחומרה רבה ומצטערים שאירוע כזה התרחש", המשיכה, "שני הגורמים בחקירה משמעתית, אך למרות זאת התיק ימשיך להיחקר".


"מר אלוביץ' במעצר בלתי חוקי בעליל", אמר עורך דינו ז'ק חן, שביקש לשחרר אותו לאלתר בעקבות הדברים שנחשפו אמש בחדשות עשר. "ההליך במשפטי זוהם!", המשיך חן, "הדברים לא נעשו כדין!". הוא הוסיף כי עילת המעצר והחשדות נגד מרשו אינם רלוונטיים, "זה לא חוכמה לעשות מהפכה חוקתית של זכויות אדם, ולא לנהוג כך בפועל".

עורך דינו של ניר חפץ, ירון קוסטליץ, השמיע טענות דומות. "בית המשפט חייב לבחון את הפגמים שנפלו כאן", אמר, "יש להפריד בין עילת המעצר והחשד הסביר, לבין פגם שנפל בהליך משפטי". נתי שמחוני, המייצג בדיון את סטלה הנדלר, ביקש לשחרר את כל העצורים בפרשה: "נער הייתי וגם בגרתי לא פללתי שאגיע לרגע הזה".

עו"ד מיכל רוזן, שמיצגת את איריס אלוביץ', אמרה בדיון כי הפרשה חשפה כי חוק היסוד: כבוד האדם וחירותו, לא כובד. "בהליך נשללת מאדם הזכות הכי בסיסית לחירות והוא נלקח למעצר בתנאים לא קלים", אמרה, "נחקר בהליכי מעצר הוא האדם שמכל ההליך המשפטי חייב להעדר משוא פנים של בית המשפט - וזה לא היה פה".

 עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי
 

עו"ד שחם-שביט והשופטת פוזננסקי-כץ (חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב)

 

בחדשות עשר נחשפו אמש התכתבויות ווטסאפ בין השופטת פוזננסקי-כץ לנציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000, עו"ד ערן שחם-שביט, בהן תיאמו לכאורה את הארכות המעצרים בתיק. "הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", ענתה לו השופטת.

בעקבות המקרה, הושעו השניים מתפקידם על לתום בירור בנושא. שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת ביהמ"ש העליון, השופטת אסתר חיות, הגישו בקשת בירור דחופה לנציב התלונות על שופטים, ופרקליט המדינה והיועמ"ש הודיעו כי תיפתח חקירה משמעתית בעניין התנהלותו של שחם-שביט. האחרון הגיע הבוקר לחקירה באזהרה בנציבות בשירות המדינה, והראשונה היתה אצל נציב התלונות על השופטים בבירור.

במכתב ששיגרה הבוקר חיות אל שופטי ושופטות המערכת המשפטית בעקבות חשיפת הפרשה, נכתב: "מערכת בתי המשפט נתונה שלא בטובתה בעין הסערה בשל אירוע שדווח אתמול בתקשורת והנוגע להתנהלותה של שופטת שלום מתל אביב אשר דנה בהליכי המעצר בפרשה המכונה 'תיק 4000'". נשיאת העליון ביקשה לתמוך בשופטים אך גם להתריע על התנהלות שאינה תקינה: "אנא היו זהירים בדבריכם ובהתנהלותכם ומעל לכל, אל תיפול רוחכם".