השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט, חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב

פרשת המסרונים חשפה את מה שתמיד חששנו ממנו • פרשנות

מנגנון התיאום בין השופטת לחוקר, שנחשף אמש בחדשות עשר, מותיר את עורכי דינם של העצורים חסרי אונים. לא מדובר רק בשאלה משפטית, אלא גם באמון הציבור במערכת המשפט

התיאום בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ, לנציג הרשות לניירות ערך, עורך הדין ערן שחם-שביט, שנחשף בהתכתבויות ווטסאפ ביניהם אמש בחדשות עשר, מעיד על מנגנון שרבים חוששים ממנו.

במאות דיוני הארכת מעצר ראינו ניסיונות של עורכי הדין לשכנע את השופט לקצר את תקופת המעצר. השופט הוא היחיד שנחשף לחומרי החקירה של הרשויות, מה שמחייב אותו לגישה שיוויונית לשני הצדדים. אם תוצאות הדיון נסגרות מראש, המצב מותיר את העצורים ונציגיהם חסרי אונים אל מול המערכת.
 

השאלה לא רק משפטית, אלא עוסקת גם באמון הציבור במערכת המשפט. עולם שתמיד חשדנו שיכול לקרות נחשף לעיני כל. הדברים מעידים על קשר אינטימי בין הצדדים, כאשר השופט אמור לברור בין הצדדים באופן אובייקטיבי. בין הדיונים והדחקות, המערכת ספגה פגיעה אנושה באמינותה.

השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט

עו"ד שחם שביט והשופטת פוזננסקי (חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב)

 

חשיפת המנגנון, שבו ההליך שאמור להיות שקוף לכאורה נסגר ותואם מראש, הובילה לבקשה דחופה לשחרור כל העצורים בפרשה למעצר בית. הבוקר יובאו לדיון בבית משפט השלום, תחת שופט אחר, שייצטרך להתעדכן בכל פרטי החקירה. החשודים בפרשה שיובאו לדיון הם שאול אלוביץ' ורעייתו איריס, ניר חפץ, סטלה הנדלר ואלי קמיר - שמעצרו לא אמור להסתיים היום.

גם פרקליטיהם של עמיקם שורר ואור אלוביץ' יגיעו לדיון בבימ"ש השלום. בתיאום לכאורה שנחשף אמש סגרו השופטת ונציג הרשות לני"ע כי השניים ישוחררו היום. הדיון, שנקבע לשעה 8:30, עשוי לייתר את דיוני הארכות המעצר של חלק מהמעורבים בפרשה - עליהם שוחחו שופטת המעצרים ונציג הרשות בהתכתבויות ביניהם.

את הדיון בהמשך מעצרם של החשודים בפרשה ינהל השופט עלאא מסראווה, שהחליף את פוזננסקי-כץ,שהושעתה מתפקידה ע"י נשיא בית משפט השלום במחוז ת"א אביחי דורון לאור חשיפת הפרשה, ולא תעסוק יותר בתיק 4000. דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים לפרשת בזק-וואלה יישמעו בפני השופט מסראווה.

כמו כן, גם נציג הרשות לניירות ערך עוה"ד שחם-שביט הושעה מתפקידו בעקבות הפרשה, ותיפתח חקירה משמעתית בעניינו. עורך דין אחר מהרשות יחליפו. יו״ר הרשות לניירות ערך, ענת גואטה, מסרה כי מדובר ב"אירוע חריג ולא תקין" ואמרה כי הרשות תערוך בירור דחוף בנושא.

 אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר
 

אלוביץ', הנדלר, חפץ, פילבר(ללא קרדיט )

 

במקביל, שרת המשפטים איילת שקד, הגישה בעקבות חשיפת המסרונים, יחד עם נשיאת ביהמ"ש העליון, בקשת בירור דחופה לנציב התלונות על שופטים. במערכת בתי המשפט הבהירו כי נשיאת העליון אינה הגורם המוסמך להורות על סיום כהונתו של שופט.

גורמים במערכת המשפט העריכו כי לאור ההתפתחויות, לביהמ"ש יהיה קשה מאוד להשאיר את המעורבים בפרשת בזק-וואלה, תיק 4000, במעצר. "התנהלות סתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת", כך כינה עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ', את התכתבויות הווטסאפ. הוא טען כי מעצרו של אלוביץ' הוא "בלתי חוקי בעליל" והוסיף כי ישקול בהמשך את צעדים נוספים.

עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ׳, בנו של בעל השליטה בבזק, אמר כי "חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות״.

 עורכי הדין של החשודים, תיק 4000
 

עורכי הדין של החשודים בתיק 4000 (חדשות עשר)