השופטת פוזננסקי כץ ועו"ד שחם-שביט, חדשות עשר וצילום מסך ביוטיוב

פרשת המסרונים: שופטת המעצרים ומנהל החקירה הושעו מתפקידם

לאחר חשיפת חדשות עשר, נשיא ביהמ"ש השלום הורה להשעות את פוזננסקי-כץ עד לסיום הבירור. היועמ"ש ופרקליט המדינה: תיפתח חקירה משמעתית בעניין התנהלות חוקר הרשות לני"ע

השופטת רונית פוזננסקי-כץ הושעתה הערב (ראשון) מניהול תיקים בבית משפט השלום בתל אביב לאחר שמוקדם יותר נחשף בחדשות עשר כי החליפה מסרונים עם נציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000, לפני דיון בהארכת מעצר החשודים. נציג הרשות, עו"ד ערן שחם-שביט הושעה גם כן מתפקידו, ותיפתח חקירה משמעתית בעניינו. במקביל, שופט המעצרים שהחליף את פוזננסקי-כץ - עלאא מסראווה - יקיים דיון מחר בבוקר בבקשת החשודים בתיק 4000 להשתחרר בעקבות החשיפה. פרקליטי החשודים טענו בבקשה לקיום הדיון כי מדובר במעצר בלתי חוקי וכי יש לשחררם לאלתר.

נשיאת בית המשפט העליון ושרת המשפטים הגישו הערב בקשת בירור דחופה לנציב התלונות על שופטים בפרשה, ונשיא בית המשפט אביחי דורון הורה כי הדיונים בכל התיקים הקשורים בתיק 4000 יישמעו בפני השופט עלאא מסארווה. כמו כן הודיע דורון לנשיאת בית המשפט העליון כי עד לסיום הליך הבירור בפני נציב התלונות על שופטים לא יתקיימו ולא ישמעו דיונים בפני השופטת המצויה בשלב זה בחופשת שבתון.

ממערכת בתי המשפט הבהירו כי נשיאת ביהמ"ש העליון אינה הגורם המוסמך להורות על סיום כהונתו של שופט.
"על פי סעיף 7 לחוק יסוד השפיטה סיום כהונת שופט יכול להיעשות על פי החלטה של בית הדין המשמעתי לשופטים או על פי החלטה של הועדה לבחירת שופטים שהציע יו"ר הועדה, נציב תלונות הציבור על שופטים או נשיא ביהמ"ש העליון ושנתקבלה ברב של שבעה חברים לפחות. בהתאם לממצאי הנציב בבקשת הבירור שהוגשה הערב על ידי הנשיאה והשרה יחליטו הן כיצד לפעול בעניינה של השופטת", נמסר בהודעה.

 השופטת פוזננסקי כץ

הושעתה. השופטת פוזננסקי כץ( חדשות עשר)

 

בהמשך, ממשרד המשפטים נמסר: "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה רואים בחומרה רבה את האירוע שפורסם הערב אודות התכתבות בין עובד הרשות לני"ע לבין השופטת שדנה בהליכי המעצר בפרשה 4000. האירוע המתואר מנוגד לעקרונות היסוד שלפיהם נדרשים לפעול גורמי התביעה הכללית. מדובר באירוע חריג ומצער".

עוד הורו השניים, לאחר התייעצות, ובתיאום עם ראש הרשות לניירות ערך, על פתיחת חקירה משמעתית בעניין התנהגותו של שחם-שביט. החקירה תנוהל על ידי אגף החקירות של נציבות שירות המדינה. שחם-שביט הודיע מצדו לרשות לניירות ערך כי הוא יוצא לחופשה באופן מיידי עד לסיום הבירור בעניינו. גורם משפטי בכיר הוסיף: "השופטת פוזננסקי כץ גרמה נזק בלתי ישוער למערכת המשפט לשנים ארוכות".

 עו"ד שחם שביט, נציג הרשות לניירות תערך
 

עו"ד שחם שביט, נציג הרשות לניירות ערך (יוטיוב, צילום מסך)

 

יו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה: ״על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה יבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות״. גורם ברשות הוסיף: ״אנחנו ניצבים הערב בפני אחד המשברים הגדולים שלנו. יחד עם זאת פרקליט חדש יתפוס פיקוד, אסור לבטל עבודה של חודשים״.

עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של שאול אלוביץ, מסר: "קשה לתאר את עוצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים".

עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ׳, מסר בתגובה: ״אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות״