,

הדלק מתייקר שוב: מחירו של ליטר בנזין יגיע ל-8.11 שקלים, שיא חדש

בסוף השבוע הקרוב הבנזין אמור להגיע לשיא של יותר משמונה שקלים לליטר. הסיבה העיקרית להתייקרות היא הסנקציות על איראן והחשש מתקיפה ישראלית. בפעם הקודמת ראש הממשלה עצר את זה ברגע האחרון

(1:35 דקות)

אם הממשלה לא תתערב ברגע האחרון, מחירו של ליטר בנזין בשירות מלא יעלה, החל ממוצאי השבת הקרובה, לשיא חדש של 8.11 שקלים - עלייה של 16 אגורות. מדוע זה קורה, והאם גם הפעם נתניהו יתערב וימנע את ההתייקרות?

 

אחד הגורמים המרכזיים לעליית המחירים הוא הסנקציות על איראן, שמשגרות את מחירי הנפט למעלה בכול העולם. גם האפשרות שישראל תתקוף את הרפובליקה האסלאמית, שנידונה בהרחבה בתקשורת העולמית, העלתה את מחיר חבית הנפט בארבעה דולרים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

בפעם הקודמת שהייתה צפויה התייקרות, התערב ראש הממשלה ושר העל לתכנון כלכלי, בנימין נתניהו, וצמצם אותה. הפעם זה הרבה יותר מסובך. הבעיה העיקרית של נתניהו היא התזמון. בתקופה כזו, כאשר מחיר החשמל עומד להתעדכן, וגם מחירי המזון במגמת עליה, אין ספק שנתניהו צריך לעשות, מבחינה פוליטית, כל מה שהוא יכול כדי לצמצם ככל שניתן, אם בכלל, את העלייה הנוכחית.

 

לכן, אומרים היום בסביבתו, נתניהו מצפה ששר האוצר, יובל שטייניץ ימצא את הדרך בעצמו לרסן את מחירי הנפט עד מוצאי השבת הקרובה, כדי לחסוך מנתניהו את הצורך להתערב, באופן די מביך ובניגוד לעמדת האוצר, ברגע האחרון. אז מה עושים עם המידע הזה באוצר? בוחנים שינוי בתמהיל המיסים: אולי יותר מס על סיגריות ואלכוהול, פחות על הנפט. אם המתווה הזה יתקבל יש עוד סיכוי לבלימת ההתייקרות הגדולה אחרת, כאמור, מחיר ליטר בנזין יעבור את רף ה-8 שקלים, שיא ישראלי חדש, שכלל לא בטוח שהוא מקור לגאווה.