התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רנ"ע, חדשות עשר

המסרונים חושפים - תיאום בין השופטת בתיק 4000 למנהל החקירה

"אור ועמיקם ישוחררו בתנאים, תיראי מופתעת", כתב נציג הרשות לני"ע לפוזננסקי-כץ לקראת הדיונים מחר. "מתחילה לעבוד על הבעה", ענתה. השניים הושעו מתפקידם

נציג הרשות לניירות ערך בתיק 4000 עו"ד ערן שחם-שביט ושופטת המעצרים בתיק בבית המשפט בתל אביב רונית פוזננסקי-כץ התכתבו בווטסאפ לפני הדיונים הצפויים מחר בתיק, ולכאורה תיאמו את הארכות המעצרים. בעקבות המקרה,  הושעו השניים מתפקידם על לתום בירור בנושא. במקביל, שופט המעצרים שהחליף את פוזננסקי-כץ - עלאא מסראווה - יקיים דיון מחר בבוקר בבקשת החשודים להשתחרר בעקבות החשיפה.

"הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", ענתה לו השופטת.

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

שחם-שביט כותב: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3 – את בהחלט, אבל ממש בהחלט יכולה לתת יומיים". פוזננסקי-כץ השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכול ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ למנהל החקירה בתיק 4000 עו"ד שחם שביט
 

"אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות...", כותבת השופטת, ואז מסכם עורך הדין: "זה עלה לי בדם, משיב שחם-שביט, כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

התכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ ולנציג רנ"ע שחם שביט
 

שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון אסתר חיות שוחחו ביניהן לאחר פרסום הכתבה והחליטו לפנות יחד לנציב התלונות על השופטים בבקשה לבירור המקרה. במקביל, השופטת לא תשב בדיונים בהארכות המעצר מחר.

עורכי הדין של כלל המעורבים בפרשת בזק-וואלה פנו לבית המשפט בבקשה לשחרר את העצורים לאלתר, וכאמור מחר יתקיים הדיון בנושא. עו"ד ז'ק חן, בא כוחו של שאול אלוביץ, מסר: "קשה לתאר את עוצמת הזעזוע שמן הסתם שותף לו כל אדם הגון שנחשף להתנהלות הסתרים בין מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך לבין השופטת שעצרה וחזרה ועצרה את מרשי. כעת נחשף לאור השמש כי מדובר במעצר בלתי חוקי בעליל. בכוונתנו לפנות עוד הערב לבית המשפט בבקשה שיורה על שחרורו לאלתר. בהמשך נשקול את צעדינו הנוספים".

עו״ד דרור מתתיהו, בא כוחו של אור אלוביץ׳, מסר בתגובה: ״אנו מזועזעים מחשיפת ערוץ עשר. חלופת המסרונים בין השופטת לבין נציג הרשות החוקרת זיהמה את ההליך המשפטי ומחייבת את שחרורו של מרשי לאלתר. האירוע חסר תקדים ומחייב בירור יסודי ומעמיק ביותר והסקת מסקנות קשות״

ממערכת בתי המשפט נמסר תחילה: "המונח תיאום אינו מן הענין. מדובר בשופטת המכירה את הפרשה מתחילתה. הדיון המקדים נועד לצורך התעדכנות בחומרי החקירה. מכל מקום החלטת ביהמ"ש נעשית באולם, לאחר שמיעת הצדדים, בהתאם לחומר החקירה וצרכי החקירה ואלו בלבד. בהמשך נמסר: "בעקבות הפרסום בחדשות ערוץ עשר, בכוונת נשיאת בית המשפט העליון ושרת המשפטים לפנות בבקשת בירור לנציב תלונות הציבור על שופטים. פוזננסקי צפויה להשעות את עצמה מהמשך הדיונים בהארכות המעצר".

 התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רנ"ע

התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רשות ני"ע (חדשות עשר)

 
 


יו״ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה: ״על פניו נראה כי מדובר באירוע חריג ולא תקין, והרשות תערוך בירור דחוף בנושא. חוקרי רשות ניירות ערך פועלים יומם וליל בהגנה על ציבור המשקיעים ובשמירה על טוהר המידות, במקרה זה ובאין ספור מקרים אחרים, והם זוכים לגיבוי מלא. כאמור, המקרה יבדק ביסודיות והרשות תעדכן בשקיפות״.

 השופטת פוזננסקי כץ

השופטת פוזננסקי כץ( חדשות עשר)

 

במערכת הפוליטית הגיבו בזעם לחשיפה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי הוא "מצפה מנשיאת בית המשפט העליון להשעות מיד את השופטת פוזננסקי-כץ. אסור לתת לציבור לאבד אמון במערכת המשפט". יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הוסיף: "‏אני מניח שאם היו מוצאים את ההתכתבות הזו בטלפונים של אלוביץ' וחפץ, הם היו עצורים עד תום ההליכים. אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר".

שר התיירות יריב לוין הוסיף: ״מזעזע לראות את נסיונות הטיוח של ראשי מערכת המשפט נוכח הפרסום חסר התקדים בחומרתו הנטען כלפי השופטת פוזננסקי-כץ, והכל במטרה למנוע חקירה פלילית בעניינה. אם אכן יתברר שאזרחים נשלחו למעצר בהליך מזוהם שבו ההחלטה נתקבלה עוד טרם קיום דיון, הרי שמדובר בעבירה פלילית מהחמורות שישנן. נושא כזה חייב להיחקר מיידית על ידי המשטרה, ואני מצפה שכך ייעשה, ובאותה התלהבות שהדבר נעשה בעניינים אחרים אשר על סדר היום. זוהי שעת מבחן למערכות אכיפת החוק, ובפרט למערכת המשפט, כדי שאמון הציבור בהן לא יאבד״.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, קרא ליו"ר ועדת חוקה ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי מסיעתו, לכינוס דחוף של הוועדה בראשותו של האחרון. "התיאום לכאורה בין שופטת המעצרים לעו"ד הרשות לניירות ערך שתוארה בתחקיר מעלה תמיהות רבות בנוגע להתנהלות המערכת בנושא ולא נראה שניתן לעבור על אירוע כזה לסדר היום", כתב סמוטריץ'. "אמון הציבור במערכת המשפט נפגע קשות ומוטלת עלינו החובה לעשות הכל כדי להשיבו", הוסיף.

גם באופוזיציה התייחסו לפרשה. יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון כתב בטוויטר: ‏״‏אמון הציבור במערכת המשפט הישראלית הוא קודש הקודשים. הזכות להליך הוגן של כל חשוד היא הבסיס. גם החוקר וגם השופטת צריכים לסיים תפקידם עוד הערב". ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הוסיפה: ״השופטת פוזזנסקי זיהמה בהתנהלותה את ההליך ההוגן שהוא חלק משלטון החוק במדינה דמוקרטית. הזכות הזו אינה המלצה: זוהי זכותו של כל אדם, גם של אנשים שחשודים בפשעים חמורים. אני מצפה כי תסיים את תפקידה עוד הערב. צפויה לנו עוד עבודה רבה כדי להשיב את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק".

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם
 

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (דוברות הכנסת )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייחקר באזהרה בפרשת "וואלה"-"בזק" ביום שישי - כך נודע לחדשות עשר. בנוסף ימסור נתניהו עדות בפרשת הצוללות. ביום שבת צפוי נתניהו להמריא לוושינגטון.

בנוסף, אלי קמיר, היועץ האסטרטגי של בזק, נחקר משעות הבוקר בפעם הראשונה במסגרת בתיק 4000 בחשד לתיווך לשוחד בתמורה אסורה לבעל השפעה ניכרת, קבלת דבר במרמה והלבנת הון - כך נודע לחדשות עשר. מעצרו הוארך בחמישה ימים בבית משפט השלום בתל אביב, חרף בקשת המשטרה להאריך את מעצרו בשמונה ימים.

מוקדם יותר, שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת בזק התפטר מתפקידו כיו"ר הדירקטוריון, זאת בעקבות החשדות נגדו בתיק 4000. בנו של אלוביץ', אור, התפטר גם הוא מתפקידו כחבר דירקטוריון. כך גם לגבי רעייתו של אור, אורנה. שאול אלוביץ' חשוד במתן שוחד בצורה של סיקור חיובי לבני הזוג נתניהו, באתר החדשות וואלה שבשליטתו. בנוסף לכך, הרשות לניירות ערך המליצה להעמידו לדין בגין עבירות דיווח, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות שיבוש מהלכי משפט.