תחקיר הפלת המטוס בצפון: "הצוות לא התגונן כראוי"

לפי הממצאים שהוצגו לרמטכ"ל, פעולותיהם של הטייס והנווט של מטוס הסופה לא תאמו את סדר העדיפויות הנדרש. עם זאת, לפי התחקיר החלטתם לנטוש הייתה נכונה

בווידאו - שר הביטחון מאיים על סוריה: "נגיב לכל פרובוקציה" 

תחקיר חיל האוויר על הפלת מטוס ה"סופה" F-16 לפני כשבועיים הוצג היום (ראשון) לרמטכ"ל גדי איזנקוט. לפי ממצאי התחקיר "במתח שבין השלמת המשימה אל מול התגוננות והקפדה על שרידות, טעה הצוות מקצועית שלא התגונן כנדרש. פעולותיו לא תאמו את סדר העדיפויות הנדרש באיום הטילים שבו היה מצוי". יחד עם זאת נקבע כי החלטת הטייסים לנטוש את המטוס הייתה נכונה.


התחקיר עסק במכלול האירועים בהם יירוט המל"ט האיראני אשר ניסה לחדור לשטח מדינת ישראל, תקיפת קרון הפיקוד והשליטה האיראני בעומק סוריה, נטישת מטוס ה"סופה" ותקיפת סוללות הטילים במערך ההגנה האווירית הסורי מהם שוגרו טילים נגד מטוסים לעבר מטוסי חיל-האוויר.

עוד נקבע בתחקיר כי התכנון המקדים למבצע היה נכון והביא להשמדת המטרות שנקבעו. בנוסף נמצא כי מערכות ההתרעה במטוס פעלו כנדרש וסיפקו מידע בזמן והמודיעין שהיה בידי חיל האוויר היה מספק לביצוע המשימה.

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק

שרידי מטוס הסופה שננטש והתרסק ( חדשות עשר - צילום מסך)

 

"לא פעם הדרך להישגים מבצעיים משמעותיים דורשת מאיתנו ליטול סיכונים", אמר הרמטכ"ל, "הציפייה שלי מכל לוחם היא שבזמן משימה יראה את גורל המשימה על כתפיו. הדרך הנכונה היא לצד ההערכה גם לשאול שאלות. התחקיר שהוצג לי הינו מקצועי ונוקב ואני משוכנע שיופקו הלקחים המבצעיים".
 

מפקד חיל-האוויר עמיקם נורקין התייחס לפעילות במהלכה הופל המטוס: "אני רוצה לשבח את פעילות מערכות ההגנה האווירית שהביאו לגילוי וזיהוי  המל"ט האיראני, כמו כן את פעילות הלוחמים שיירטו את המל"ט, השמידו את קרון הפיקוד והשליטה האיראני ומטרות סוריות ואיראניות נוספות שהביאו לפגיעה משמעותית במערכות ההגנה האווירית הסוריות. כל אלו פגעו משמעותית בניסיון ההתבססות האיראנית בסוריה". בנוסף, ציין נורקין את פעולת החילוץ וההצלה של הלוחמים: "פחות מ-52 דקות עברו מרגע הנטישה ועד לטיפול בבית החולים".

קצין בכיר בחייל הוסיף: "הצוות דבק במשימה אבל לא טיפל באיום עליו. וזו טעות מקצועית. ציפינו לשיגורים סורים לעבר מטוסינו וזה נכון שכמות השיגורים היתה גבוהה. המשימה מתועדפת ראשונה אבל ברגע זה יכול להתהפך. ההישגים שלנו יפים אבל אנחנו בני אדם שעושים טעויות. תחת כמות הטילים היה מצופה שיתגוננו ויתייחסו"

"שוגרו 27  טילים בסך הכל, ועל מטוסי הסופה 13 טילים", פירט הקצין, "ערך ביצוע המשימה הוא ערך עליון בחיל האוויר. הטילים עברו באזור הצפון ולא סיכנו את האזרחים ונפלו בים. הטיל שפגע במטוס הוא אס איי 5, טיל מיושן. שבנו כבר יום אחרי לפעילות מבצעית על כל היבטיה. אין שום מחסום על פעילות חיל האוויר. מאז הארוע של הסופה לא ירו עלינו טיל קרקע אוויר, ואנחנו עדיין לא יודעים מה הייתה משימת המל"ט האיראני".