אלפים ליוו את הרב אוירבך בדרכו האחרונה

מסע הלווייתו של מנהיג הפלג הירושלמי בציבור החרדי ליטאי יצא מהיכל ישיבת שערי תורה בשכונת שערי חסד בבירה לכיוון הר המנוחות בעיר, שם נטמנה גופתו

מנהיג הפלג הירושלמי בציבור החרדי ליטאי, הרב שמואל אוירבך, הובא היום (ראשון) למנוחות בירושלים. מסע הלווייתו של הרב, שהלך לעולמו אתמול בגיל 86, יצא מהיכל ישיבת שערי תורה בשכונת שערי חסד בבירה לכיוון הר המנוחות בעיר. במד"א ובמשטרה נערכו בכוחות גדולים לאירוע שאליו הגיעו אלפים.

מסע הלוויה עבר דרך הרחובות: הגר"א, קק"ל, דיסקין, רופין, בן צבי, ויצמן וסחרוב עד הר המנוחות. הרחובות הללו והכבישים הסמוכים להם, נסגרו לתנועה. משעה 11:30 ועד לסיום האירוע נחסמה הכניסה לעיר, והגישה לירושלים התאפשרה דרך כביש 9.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שריפה פרצה בדירה בירושלים: בת 60 פונתה במצב אנוש

דוח תגובה דמוקרטי: לא נפל פגם בהאזנות ה-FBI לבכירי מטה טראמפ

בן 50 נהרג בהתנגשות רכב מסחרי עם פרה בכביש 65 ממערב לכנרת

ממד"א נמסר כי מאות חובשים ופרמדיקים של הארגון, בשיתוף עם מתנדבי איחוד הצלה, אבטחו רפואית את מסע ההלוויה. בארגון קראו לציבור המשתתפים, להצטייד בבקבוקי מים, להישמע להוראות המארגנים, להימנע ממצבי דוחק, טיפוס על גדרות וממקומות מסוכנים. כמו כן, ציבור הנהגים התבקש לנהוג במשנה זהירות.

כוחות "איחוד הצלה" הגיעו אתמול לביתו של הרב לאחר שנקראו למקום על ידי תלמידי הישיבה. הם ביצעו בו החייאה במשך דקות ארוכות ופינו אותו לבית החולים שערי צדק בירושלים, שם נאלצו בסופו של דבר לקבוע את מותו. עם היוודע דבר מותו, המונים התאספו בתדהמה סביב ביתו.

  הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי
 

הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי( חדשות עשר)

 

מארגון זק"א נמסר כי "פלגי מים ירדה עיני על שבר בת עמי, נפלה עטרת ראשנו, אוי נא לנו. ארגון זק"א מתאבל מרה יחד עם כל בית ישראל, על הלקח מרן הגאון הגדול רבי שמואל אוירבך. לישיבה של מעלה, וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף השם".

אוירבך, כאמור מנהיג רוחני בציבור החרדי-ליטאי בירושלים, היה ראש ישיבת מעלות התורה. בעברו שימש כחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. הוא התנגד לשירות צבאי או אזרחי, כמו גם להקמת מכללות אקדמיות לחרדים ולהתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדות הלימוד החרדיים.

החל מ-2012 הורה אוירבך שלא להתייצב בלשכות הגיוס לצורך קבלת דיחוי במסגרת הסדר תורתו אומנותו. בנובמבר 2015 הודיע כי מתנגד לתיקונים בחוק הגיוס לבני הישיבות. בעבר אף הורה לתלמידיו לחסום כבישים בעקבות מעצר עריקים.

לפטירת הרב השלכות נרחבות מכיוון שהוא היה על תקן האופוזיציה החזקה ביותר להנהגה החרדית הפוליטית והרבנית. כפי שצוין,  הוא אחראי ישירות על כל ההפגנות נגד הגיוס וגם על ההקצנה של הפוליטיקאים החרדים, שנלחצו ממנו בעקבות סוגיית הגיוס ולכן הקצינו בנושאים כגון מתווה הכותל, סגירת המרכולים בשבת ועובדות התשתית ברכבת בשבת.