נזק באל-רוטה א-שרקייה שבסביבת דמשק (ארכיון), רויטרס

למרות החלטה על הפסקת אש בסוריה - דיווחים על הפצצות ליד דמשק

מועצת הביטחון אימצה החלטה שמטרתה לאפשר סיוע הומניטרי לאזור, אבל המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי מטוסים הפציצו באל-רוטה. "רוסיה ניסתה להכשיל את ההסכם"

מועצת הביטחון של האו"ם הצביעה אמש (שבת) בעד הפסקת אש בת חודש בסוריה לאחר שכ-500 בני אדם נהרגו בהפצצות באזור אל-רוטה שליד דמשק. למרות ההצבעה, ישנם דיווחים כי הלחימה באזור נמשכת.

ההצבעה על הפסקת האש נקבעה בתחילה לשלשום, אבל בשל חילוקי דעות היא נדחתה לאתמול. ההצעה קובעת הפסקת אש ל-30 יום על מנת לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי והוצאת פצועים, כמו כן הוצע להסיר מיד את המצור על מזרח רוטה, ו"להפסיק למנוע מהאזרחים אוכל ותרופות הנחוצים להישרדותם".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר 

בעקבות פוסט: עוכבו שניים שאיימו לפגוע במפגינים נגד הגירוש

מועד להעברת השגרירות והצבת מטוסים רוסים בסוריה: מבזק השבת

לווין ישראלי תיעד: חמקנים רוסיים באזור לטקיה בסוריה

בין הנושאים שהביאו לדחיית ההצבעה גם מועד כניסת הפסקת האש לתוקף, כאשר הנוסח הראשוני קבע 72 שעות מרגע ההחלטה. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי היא סקפטית בנוגע ל"יישומו של ההסכם נוכח פעילותה של רוסיה נגדו".

 הריסות בתים באל-רוטה, סוריה
 

הריסות בתים באל-רוטה, סוריה(רויטרס )

 

למרות ההחלטה המדוברת, מסתמן כי הלחימה באזור ממשיכה. זמן קצר לאחר שהתקבלה ההחלטה, התקבלו דיווחים על ידי המרכז הסורי לזכויות אדם כי ההפצצות באזור נמשכות. 

התנאים שבהם נמצאים כעת תושבי האזור גרמו לדאגה גם בקרב ארגונים הומניטריים, כאשר גם לפני המתקפות האחרונות נשמעו התרעות על מחסור באוכל, תרופות ומוצרים הנדרשים לתנאי מחיה בסיסיים. "האזור חווה קטסטרופה הומניטרית", טענו גורמים שונים.   

בצלב האדום קראו במהלך השבוע האחרון בעקבות ההסלמה האחרונה למתן את השימוש בכוח ברוטה ולאפשר גישה לפצועים. "כוחות הרפואה שנמצאים במקום אינם יכולים להתמודד עם המספר הרב של הפצועים ואין להם מספיק תרופות והספקה", נמסר מהארגון.

 אל רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק
 

אל רוטה א-שארקייה שבאזור דמשק( רויטרס)

 

ב"רופאים ללא גבולות" הוסיפו כי לפחות 13 בתי חולים ניזוקו במתקפות או נהרסו לחלוטין. "אנחנו מתקשים לשמור על קווי אספקה של תרופות בסיסיות, דבר שמשפיע רבות על היכולת שלנו להציל חיים", הודיעו בארגון. מארין גסר, ראש המשלחת של הצלב האדום בסוריה, הוסיפה כי "הסיבה העיקרית לכך שאנחנו לא מצליחים להציל את הפצועים היא מכיוון שאין לנו את האפשרות להעניק להם טיפול בזמן".