טורקיה על העברת שגרירות ארה"ב: ניסיון לפגוע בשלום

משרד החוץ הטורקי פרסם הודעה שבה נטען כי המהלך האמריקני מתעלם מהחלטת האו"ם וכינה אותו "מטריד. אתמול אישר ממשל טראמפ כי השגרירות תעבור ביום העצמאות הישראלי

משרד החוץ הטורקי פרסם היום (שבת) הודעה שבה נטען כי העברת השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים מתעלמת מהחלטת האו"ם, וכן כי ארצות הברית מתעקשת לפגוע בשלום.

"ההחלטה מאוד מטרידה", כך בהצהרת המשרד הטורקי, שהתייחס להודעת ארה"ב על העברת השגרירות ביום העצמאות הישראלי הקרוב. הוא טען גם כי המהלך האמריקני מנוגד להחלטת הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי. בדצמבר נערך כינוס של הארגון האסלאמי בטורקיה, בו מנהיגי מדינות מוסלמיות גינו גם את החלטת ארה"ב להכיר בירושלים בירת ישראל.

משרד החוץ האמריקני אישר אתמול את תאריך מעבר השגרירות, שיוקדם ל-14 במאי 2018 - יום השנה ה-70 להכרזה על מדינת ישראל. בכך אישרו בממשל טראמפ דברים שאמרו גורמים בכירים בירושלים לחדשות עשר. מדובר במועד מוקדם בהרבה מזה שעליו הצהירו עד כה בארה"ב. 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס בכנס עמותת CPAC למעבר השגרירות לבירה: "הייתי תחת לחץ אדיר של מדינות ושל אנשים רבים בנושא הזה - יותר מבכל נושא אחר", אמר, "אך אמרתי לכל הגורמים כי כן אעביר את השגרירות – כי זה הדבר הנכון לעשות".

 טראמפ בנאום מצב האומה
 

טראמפ בנאום מצב האומה (רויטרס)

 

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ), התייחסה להודעת האמריקנים באירוע "שבתרבות" במבשרת ציון. "כולנו רוצים לראות את השגרירות בירושלים, לא רק של ארה"ב אלא של כל המדינות שמקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל", אמרה, "מי שרוצה לראות את זה צריך הסכם שלום, שיבסס את ירושלים כבירתה הלגיטימית של ישראל, לצד בירת פלסטין במדינה ריבונית, ויקבע סוף סוף גבול ברור בין ישראל לפלסטין".

בכיר הרשות הפלסטינית ואשף, סאיב עריקאת, גינה בחריפות את העיתוי שנקבע למעבר השגרירות. "העובדה שהממשל האמריקני בחר את יום הנכבה להעברת השגרירות לירושלים מהווה התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים ואנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר", אמר עריקאת, "הממשל האמריקני לא יכול למלא כל תפקיד כנותן חסות לתהליך השלום, ובהחלטה הזו הוא הפך לחלק מהבעיה ואינו יכול להיות חלק מהפתרון". 

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, תקף גם הוא את ההחלטה. "כל צעד חד צדדי לא יאפשר השגת שלום ולא יתן לגיטימציה לאף אחד, בנוסף כל צעד שלא יתואם עם החוק הבינ"ל יעכב אי אלו תהליכים להשגת פיוס כלשהו באזור ואף ייצור אקלים שלילי ומזיק".

 דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים
 

דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים - שעתידה להפוך לשגרירות ( רויטרס)

 

מוקדם יותר מסרו גורמים בלשכת ראש הממשלה, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא ביקש מהממשל האמריקני להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים. עוד הוסיפו, כי נתניהו בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית. עם זאת בירך: "העברת השגרירות היא יום גדול עבור העם בישראל". שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אשרינו שזכינו בהכרתה של הגדולה בידידותינו בירושלים עיר בירתנו הנצחית".  במקביל אישר גורם רשמי בממשל טראמפ את ההודעה. 

עוד נודע לחדשות עשר, כי השגרירות תפעל בשלב ראשון באופן זמני מהמתקן הקונסולרי בשכונת ארנונה שם נמצאת כיום המחלקה שמטפלת בהוצאת ויזות ודרכונים. בשלב הראשון השגריר יעבור לירושלים יחד עם צוות עובדים מצומצם. מיקום בית השגריר יישאר בשלב זה בהרצליה, כאשר השגריר דיוויד פרידמן ימשיך לעבוד במקביל גם ממשרדו בתל אביב. 

 מלון דיפלומט בירושלים המיועד לשגרירות ארצות הברית
 

מלון דיפלומט בירושלים המיועד לשגרירות ארצות הברית (חדשות עשר)