משרד החוץ האמריקני מאשר: השגרירות תעבור לירושלים במאי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר כי היו עליו לחצים כבדים לא לבצע את המהלך: "התקשרו אליי בנושא הזה יותר מבכל נושא אחר". נתניהו: "זהו יום גדול עבור עם ישראל"

משרד החוץ האמריקני אישר הערב (שישי) כי מעבר השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים יוקדם ל-14 במאי 2018 - יום השנה ה-70 להכרזה על מדינת ישראל. מדובר במועד מוקדם בהרבה מזה שעליו הצהירו עד כה בארה"ב. ממשרד החוץ אישרו גם כי בתחילת פעילות השגרירות החדשה, יעבור לירושלים השגריר יחד עם צוות מצומצם.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס היום בכנס עמותת CPAC למעבר השגרירות לבירה: "הייתי תחת לחץ אדיר של מדינות ושל אנשים רבים בנושא הזה - יותר מבכל נושא אחר", אמר, "אך אמרתי לכל הגורמים כי כן אעביר את השגרירות – כי זה הדבר הנכון לעשות".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: הבנות בין מצרים לחמאס בנוגע לצעדים שיקלו על המצב בעזה

המנצח הגדול של מרתון תל אביב: קנייתי שניצח בהפרש של 17 שניות

אוטוטו מטיילים: פעילויות לסוף השבוע בעמק הירדן

בתוך כך, האמריקנים עדיין לא מינו מחליף לקונסול הכללי, דון בלום, שבמסגרת תפקידו אחראי לקשר עם הפלסטינים. היעדר המחליף יוצר מצב מעניין, בו לארה"ב יהיה שגריר בירושלים, אבל לא יהיה להם קונסול כללי לרשות הפלסטינית.

אחר הצהריים גינה בחריפות מנהיג הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, את העיתוי שנקבע למעבר השגרירות. "העובדה שהממשל האמריקני בחר את יום הנכבה להעברת השגרירות לירושלים מהווה התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים ואנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר", אמר עריקאת, "הממשל האמריקני לא יכול למלא כל תפקיד כנותן חסות לתהליך השלום, ובהחלטה הזו הוא הפך לחלק מהבעיה ואינו יכול להיות חלק מהפתרון". 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במוזיאון ישראל בירושלים (רויטרס)

 

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, תקף גם הוא את ההחלטה. "כל צעד חד צדדי לא יאפשר השגת שלום ולא יתן לגיטימציה לאף אחד, בנוסף כל צעד שלא יתואם עם החוק הבינ"ל יעכב אי אלו תהליכים להשגת פיוס כלשהו באזור ואף ייצור אקלים שלילי ומזיק".

מוקדם יותר נודע לחדשות עשר כי השגרירות תפעל בשלב ראשון באופן זמני מהמתקן הקונסולרי בשכונת ארנונה שם נמצאת כיום המחלקה שמטפלת בהוצאת ויזות ודרכונים. במסגרת השלב הראשון של העברת השגרירות יעבור משרד השגריר למתקן הקונסולרי האמריקני בשכונת ארנונה, שישנה את שמו ל"שגרירות ארה"ב בירושלים".

המבנה בשכונת ארנונה יהיה כאמור שגרירות זמנית, ועדיין לא נקבע סופית היכן יהיה המיקום הסופי של השגרירות בירושלים. עובדי המחלקה הקונסולרית שעובדים במקום קיבלו הודעה היום בצהרים כי החל מה-14 במאי הם הופכים להיות עובדי שגרירות ארה"ב בירושלים. המחלקה הקונסולרית תמשיך לעבוד במקום ולתת שירותי ויזות ודרכונים הן לישראלים והן לפלסטינים. 

 דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים
 

דגל ארה"ב על מבנה השייך לקונסוליה האמריקנית בירושלים - שעתידה להפוך לשגרירות ( רויטרס)

 

מיקום בית השגריר יישאר בשלב זה בהרצליה. השגריר דיוויד פרידמן ימשיך לעבוד במקביל גם ממשרדו בתל-אביב וגם ממשרדו בירושלים. שגרירות ארה"ב בתל-אביב תהפוך להיות "אגף" של שגרירות ארה"ב בירושלים. במסגרת השלב השני של העברת השגרירות יורחב המבנה הזמני בירושלים וחלק מהדיפלומטים האמריקנים יועברו במהלך הזמן מתל-אביב לירושלים.

במסגרת השלב השלישי יוחלט על מיקום המבנה הקבוע של השגרירות בירושלים שבנייתו תהיה תהליך ארוך יותר ואחרי השלמת המבנה הקבוע יועברו כל העובדים מתל-אביב לירושלים. בנוסף – הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון בירושלים שמטפלת בקשרים עם הרשות הפלסטינית תמשיך לעבוד כרגיל.

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה, כי רה"מ, בנימין נתניהו, לא ביקש מהממשל האמריקני להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים. עוד הוסיפו, כי נתניהו בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית. שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אשרינו שזכינו בהכרתה של הגדולה בידידותינו בירושלים עיר בירתנו הנצחית".