הפלסטינים: "העברת השגרירות ביום הנכבה – התגרות ברגשותינו"

מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הגינה את ההחלטה להקדים את ההעברה ל-14 במאי. "האמריקנים לא יכולים לתת חסות לתהליך השלום", טען. בארה"ב אישרו את הפרטים

הקדמת העברת השגרירות האמריקנית: מנהיג הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, גינה אחר הצהריים בחריפות את ההחלטה להעביר את השגרירות ב-14 במאי, שנחשפה מוקדם יותר היום. זאת על רקע בחירת התאריך שבו הוכרזה מדינת ישראל, והוכרה על ידי הממשל האמריקני.

"העובדה שהממשל האמריקני בחר את יום הנכבה להעברת השגרירות לירושלים מהווה התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים ואנו מגנים זאת בחריפות הרבה ביותר", אמר עריקאת, "הממשל האמריקני לא יכול למלא כל תפקיד כנותן חסות לתהליך השלום, ובהחלטה הזו הוא הפך לחלק מהבעיה ואינו יכול להיות חלק מהפתרון". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אוטוטו מטיילים: פעילויות לסוף השבוע בעמק הירדן

דו קיום: מאמן הקפוארה מכוכב יאיר שמדריך את ילדי המגזר הערבי

עציר בטחוני השייך לחמאס תקף סוהר עם דוקרן מאולתר

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, תקף גם הוא את ההחלטה. "כל צעד חד צדדי לא יאפשר השגת שלום ולא יתן לגיטימציה לאף אחד, בנוסף כל צעד שלא יתואם עם החוק הבינ"ל יעכב אי אלו תהליכים להשגת פיוס כלשהו באזור ואף ייצור אקלים שלילי ומזיק". דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, הגיב גם הוא. "צעד העברת השגרירות לא נותן כל לגיטימציה או מהווה שינוי כלשהו באמיתות ובעבודות סביב העיר ירושלים ואתריה, הצעד הזה יהיה בבחינת חומר נפץ בפני הכיבוש הציוני". 

מוקדם יותר מסרו גורמים בלשכת ראש הממשלה, כי רה"מ, בנימין נתניהו, לא ביקש מהממשל האמריקני להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים. עוד הוסיפו, כי נתניהו בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית. עם זאת בירך: "העברת השגרירות היא יום גדול עבור העם בישראל". שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אשרינו שזכינו בהכרתה של הגדולה בידידותינו בירושלים עיר בירתנו הנצחית".  במקביל אישר גורם רשמי בממשל טראמפ את ההודעה. 

סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני
 

"התגרות ברגשותיהם של הערבים והמוסלמים". קרדיט: רויטרס

גורמים בכירים בירושלים אמרו היום לחדשות עשר, כי תאריך ההעברה נקבע ל-14 במאי, יום הכרזת המדינה, והיום בו הכירה ארצות הברית במדינת ישראל ב-1948. מדובר במועד קרוב הרבה יותר מההצהרות הרשמיות של הממשל האמריקני ולפיהן השגרירות תעבור עד סוף 2019.

עוד נודע לחדשות עשר, כי השגרירות תפעל בשלב ראשון באופן זמני מהמתקן הקונסולרי בשכונת ארנונה שם נמצאת כיום המחלקה שמטפלת בהוצאת ויזות ודרכונים.במסגרת השלב הראשון של העברת השגרירות יעבור משרד השגריר למתקן הקונסולרי האמריקני בשכונת ארנונה. השגריר יעבור לירושלים יחד עם צוות עובדים מצומצם. בנוסף, המתקן הקונסולרי ישנה את שמו ל"שגרירות ארה"ב בירושלים". 

המבנה בשכונת ארנונה יהיה כאמור שגרירות זמנית, עדיין לא נקבע סופית היכן יהיה המיקום הסופי של השגרירות בירושלים. עובדי המחלקה הקונסולרית שעובדים במקום קיבלו הודעה היום בצהרים כי החל מה-14 במאי הם הופכים להיות עובדי שגרירות ארה"ב בירושלים. המחלקה הקונסולרית תמשיך לעבוד במקום ולתת שירותי ויזות ודרכונים הן לישראלים והן לפלסטינים. 

מיקום בית השגריר יישאר בשלב זה בהרצליה. השגריר דיוויד פרידמן ימשיך לעבוד במקביל גם ממשרדו בתל-אביב וגם ממשרדו בירושלים. שגרירות ארה"ב בתל-אביב תהפוך להיות "אגף" של שגרירות ארה"ב בירושלים. במסגרת השלב השני של העברת השגרירות יורחב המבנה הזמני בירושלים וחלק מהדיפלומטים האמריקנים יועברו במהלך הזמן מתל-אביב לירושלים.

במסגרת השלב השלישי יוחלט על מיקום המבנה הקבוע של השגרירות בירושלים שבנייתו תהיה תהליך ארוך יותר ואחרי השלמת המבנה הקבוע יועברו כל העובדים מתל-אביב לירושלים. בנוסף – הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון בירושלים שמטפלת בקשרים עם הרשות הפלסטינית תמשיך לעבוד כרגיל.