תאריך העברת שגרירות ארה"ב לי-ם – ב-14 במאי

גורמים בכירים אמרו כי המועד נקבע ליום הכרזת המדינה, והוא קרוב בהרבה מהתכנון. בשלב הראשון תפעל השגרירות באופן ארעי משכונת ארנונה. נתניהו: "לא ביקשתי להקדים"

העברת השגרירות לי-ם: גורמים בכירים בירושלים אמרו היום (שישי) לחדשות עשר, כי תאריך ההעברה נקבע ל-14 במאי, יום הכרזת המדינה, והיום בו הכירה ארצות הברית במדינת ישראל ב-1948. מדובר במועד קרוב הרבה יותר מההצהרות הרשמיות של הממשל האמריקני ולפיהן השגרירות תעבור עד סוף 2019.

עוד נודע לחדשות עשר, כי השגרירות תפעל בשלב ראשון באופן זמני מהמתקן הקונסולרי בשכונת ארנונה שם נמצאת כיום המחלקה שמטפלת בהוצאת ויזות ודרכונים.במסגרת השלב הראשון של העברת השגרירות יעבור משרד השגריר למתקן הקונסולרי האמריקני בשכונת ארנונה. השגריר יעבור לירושלים יחד עם צוות עובדים מצומצם. בנוסף, המתקן הקונסולרי ישנה את שמו ל"שגרירות ארה"ב בירושלים". 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: הבנות בין מצרים לחמאס בנוגע לצעדים שיקלו על המצב בעזה

המנצח הגדול של מרתון תל אביב: קנייתי שניצח בהפרש של 17 שניות

הקטל בכבישים: בת 13 נהרגה מפגיעת רכב בתל שבע

המבנה בשכונת ארנונה יהיה כאמור שגרירות זמנית, עדיין לא נקבע סופית היכן יהיה המיקום הסופי של השגרירות בירושליםעובדי המחלקה הקונסולרית שעובדים במקום קיבלו הודעה היום בצהרים כי החל מה-14 במאי הם הופכים להיות עובדי שגרירות ארה"ב בירושלים. המחלקה הקונסולרית תמשיך לעבוד במקום ולתת שירותי ויזות ודרכונים הן לישראלים והן לפלסטינים. 

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן במהלך השימוע שלו בסנאט
 

יעבוד בתחילה מת"א וגם מירושלים. פרידמן. קרדיט: רויטרס

 

מיקום בית השגריר יישאר בשלב זה בהרצליה. השגריר דיוויד פרידמן ימשיך לעבוד במקביל גם ממשרדו בתל-אביב וגם ממשרדו בירושלים. שגרירות ארה"ב בתל-אביב תהפוך להיות "אגף" של שגרירות ארה"ב בירושלים. במסגרת השלב השני של העברת השגרירות יורחב המבנה הזמני בירושלים וחלק מהדיפלומטים האמריקנים יועברו במהלך הזמן מתל-אביב לירושלים.

במסגרת השלב השלישי יוחלט על מיקום המבנה הקבוע של השגרירות בירושלים שבנייתו תהיה תהליך ארוך יותר ואחרי השלמת המבנה הקבוע יועברו כל העובדים מתל-אביב לירושליםבנוסף – הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון בירושלים שמטפלת בקשרים עם הרשות הפלסטינית תמשיך לעבוד כרגיל.

גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה, כי רה"מ, בנימין נתניהו, לא ביקש מהממשל האמריקני להקדים את מועד פתיחת השגרירות בירושלים. עוד הוסיפו, כי נתניהו בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית. שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אשרינו שזכינו בהכרתה של הגדולה בידידותינו בירושלים עיר בירתנו הנצחית". 

ובתוך כך, פקידי ממשל אמריקנים אמרו לאחרונה לסוכנות הידיעות AP כי המיליארדר שלדון אדלסון, מקורבו של ראש הממשלה נתניהו, הציע את עזרתו להשלמת המהלך. זאת, על ידי כיסוי חלק מההוצאות הכרוכות בהעברה. על פי הדיווח, עורכי הדין של הממשל בוחנים את חוקיות ההצעה, כאשר נכון לרגע זה לא ברור אם יש תקדים שיכול להכשיר את התרומה. לפי אותם גורמים, אדלסון הציע לשלם את ההפרש בין יכולת התשלום של הממשל, לבין העלות הסופית של הפרויקט, סכום המוערך במאות מיליוני דולרים.