שלדון אדלסון במסיבת עיתונאים במקאו, רויטרס

"אדלסון הציע לממן העברת השגרירות לי-ם; הממשל שוקל האפשרות"

גורמים אמריקנים אמרו לסוכנות AP כי המיליארדר האמריקני הציע סיוע של מאות מיליוני דולרים כדי לקדם את הפרויקט. טילרסון אישר תוכנית ביטחונית, לאחר עיכוב של שבועות

העברת שגרירות ארה"ב לישראל: פקידי ממשל אמריקנים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי המיליארדר שלדון אדלסון, מקורבו של ראש הממשלה נתניהו, הציע את עזרתו להשלמת המהלך. זאת, על ידי כיסוי חלק מההוצאות הכרוכות בהעברה.

על פי הדיווח, עורכי הדין של הממשל בוחנים את חוקיות ההצעה, כאשר נכון לרגע זה לא ברור אם יש תקדים שיכול להכשיר את התרומה. לפי אותם גורמים, אדלסון הציע לשלם את ההפרש בין יכולת התשלום של הממשל, לבין העלות הסופית של הפרויקט, סכום המוערך במאות מיליוני דולרים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המנצח הגדול של מרתון תל אביב: קנייתי שניצח בהפרש של 17 שניות

הקטל בכבישים: בת 13 נהרגה מפגיעת רכב בתל שבע

התחזית: חם לעונה, צפויים גשמים מקומיים ברחבי הארץ

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן (רויטרס)

 

המהלך צפוי להגביר את הביקורות סביב המהלך השנוי במחלוקת, בהתחשב בכך שאדלסון ידוע כתומך ותיק של הימין בישראל. כזכור, בחודש שעבר הודיע ​​סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, במהלך ביקורו בישראל כי השגרירות תעבור לירושלים עד סוף 2019.

בתוך כך, דווח כי שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, אישר סופית תוכנית ביטחונית לביצוע המהלך, לאחר עיכוב של שבועות. גורמים רשמיים בבית הלבן סירבו להגיב על הידיעה, כמו גם שלדון אדלסון.

רקס טילרסון באנדטרה לזכר השואה
 

רקס טילרסון באנדטרה לזכר השואה (רויטרס)

 

מיקום השגרירות העתידי עדיין נמצא בבדיקה, כאשר האפשרויות הסבירה ביותר שנשקלת היא שכונת ארנונה, שם ישנו משרד ממשלתי, אותו שוקלים להרחיב. רוב צוות השגרירות יישאר בתל אביב גם לאחר פתיחת השגרירות, קצב העברת העובדים לירושלים נבחן גם הוא. 

כזכור, פחות משלושה שבועות לאחר נאום טראמפ בו הודיע כי ארצות הברית מכירה בירושלים בירת ישראל - הייתה גואטמלה המדינה השנייה שהכריזה כי תעביר את השגרירות לעיר: נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, פרסם פוסט בפייסבוק בו הודיע כי לאחר שיחה שקיים עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הנחה להעביר את שגרירות המדינה בישראל מתל אביב לירושלים.