צה"ל על הרג הפלסטיני ביריחו: "כנראה נחשף לגז שגרם למותו"

מתחקיר האירוע עלה כי המחבל בן ה-36 לא נפגע מהירי שבוצע לעברו, אלא נחשף לגז של אמצעים לפיזור הפגנות בו נעשה שימוש במהלך הפרת סדר שהתפתחה במקום

בווידאו - אם הפלסטיני שמת ביריחו: "שאללה ינקום בחיילים"

קרב הגרסאות על התקרית ביריחו: צה"ל פרסם את התחקיר לאירוע במהלכו רץ מחבל עם מוט ברזל בידו לעבר חיילים, ונהרג זמן מה לאחר מכן. מהתחקיר עולה כי הכוח ביצע לעברו ירי, אך ככל הנראה לא נפגע ממנו, אלא משאיפת גז של אמצעים לפיזור הפגנות בסמוך לו.

לפי התחקיר, במהלך פעילות כוח צה״ל במקום התפתחה הפרת סדר של כ-50 פלסטינים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים וזרקו בקבוקי תבערה לעבר הכוחות. במהלך האירוע רץ לעברם המחבל והחיילים הפעילו כוח על מנת לעצרו. בשלב זה, אף ניסה המחבל לאחוז ולחטוף את נשקו של אחד החיילים. הוא נעצר ונבדק על ידי חובשת בנקודה, שקבעה שמצבו תקין.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הקטל בכבישים: בת 13 נהרגה מפגיעת רכב בתל שבע

התחזית: חם לעונה, צפויים גשמים מקומיים ברחבי הארץ

תיעוד: שני מטוסי חמקן רוסיים חדישים בשמי סוריה

 התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו
 

התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו(ללא קרדיט )

 

לאחר מכן, כך על פי התחקיר, המשיך הכוח להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות לכיוון הפרת הסדר בסמוך למקום בו הוחזק המחבל, ונדמה כי הוא נחשף לגז שיתכן שאף גרם למותו. מצבו הרפואי התדרדר הוא פונה וטופל על ידי כוח צה"ל, שלבסוף קבע את מותו. בחיפוש התברר כי המחבל נשא על גופו סכין.

התיעוד שפרסמו הפלסטינים, בו נראה יאסין אסראדיח בן ה-36 מסתער לכיוון חיילי צה"ל, ומוכה ע"י החיילים, הופץ ועורר סערה רבה. משפחתו אומרת שהוא היה בריא לחלוטין ושהוא נהרג במהלך השתלטות החיילים. הממשלה הפלסטינית מאשימה את ישראל במותו.

אימו של הפלסטיני אמרה לאחר האירוע: "אלוהים ינקום בהם. אני מתפללת לאללה שיקבלו אותו כשהיד בגן עדן וימיט צרה ושכול על אימהותיהם, כפי ששכלתי את בני בגללם". אחותו שביחה את פעולותיחו ואמרה: "השבח לאל, זו גאווה בשבילנו ובשביל פלסטין. הכול למען פלסטין. אין אל מלבד אללה והשהיד יקיר אללה. אללה ירחם עליו ויגמול לו על מעשיו הטובים".