אלכס שטיין ועופר גרוסקופף, אתר בתי המשפט

"תם המהלך לשינוי פני העליון": נבחרו שני שופטים חדשים

הוועדה לבחירת שופטים מינתה לתפקיד הבכיר את פרופ' אלכס שטיין ופרופ' עופר גרוסקופף. שקד: "חלק מהמהלך להחזרת ביהמ"ש לתפקידו החשוב - פירוש קביעת המחוקק ולא החלפתה"

הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום (חמישי) שני שופטי עליון חדשים: פרופ' אלכס שטיין,  מועמדה של שרת המשפטים איילת שקד, ובפרופ' עופר גרוסקופף,  שופט בית המשפט המחוזי מרכז. זאת, לאחר שעות של דיונים, שבמהלכם אף נבחרו 27 שופטים לבתי משפט שלום ומחוזי ולבתי דין לעבודה.

השניים יחליפו את השופטים יורם דנציגר ואורי שהם הפורשים מכהונתם בקרוב. גרוסקופף ייכנס ראשון לתפקיד, כבר בחודש הבא. שטיין יחזור לישראל באוגוסט. ישנה הסכמה בין חיות לשקד על כך שיגאל מרזל ימונה למנהל בתי המשפט

"מדובר בשופטים בעלי מצוינות ייחודית בתחומם אשר יתרמו רבות לבית המשפט העליון", נמסר ממשרדה של שרת המשפטים. השרה עצמה הוסיפה: "זהו יום חג לעולם המשפט הישראלי. נבחרו מועמדים מצטיינים, הנושאים על גבם רקעים תרבותיים ותרמילי חיים ייחודיים ומגוונים. בכניסתי לתפקיד שרת המשפטים, אחד היעדים המרכזיים שהצבתי היה גיוון של בית המשפט העליון. אין לי ספק שתרומתם לבית המשפט העליון תותיר את חותמה בדפי ההיסטוריה של עולם המשפט הישראלי".

בהמשך הוסיפה שקד: "לפני שנה התחלתי במהלך לשינוי פני העליון במינוי ארבעה שופטים. היום המהלך מסתיים במינוי עוד שניים. הם חלק מהמהלך להחזרת בית המשפט לתפקידו החשוב כל כך: פירוש הנורמה שקבע המחוקק ולא החלפתה. שטיין וגרוסקופף הם עילויים משפטיים שאין חולק על רמתם. אני מודה לנשיאה חיות ולחברי הוועדה על עבודתם המסורה


עוד כתבות בחדשות עשר: 

תלמיד לא יופיע בתמונת המחזור - כי תקף מילולית את המורה

פרסום ראשון: השופטת גרסטל סירבה לעימות עם מקורבה אלי קמיר

חשד: בעל מכון שיזוף צילם קטינות בעירום ללא ידיעתן

 שרת המשפטים איילת שקד ונשיאת העליון חיות
 

"יום חג לעולם המשפט הישראלי". חיות ושקד (דוברות שרת המשפטים )

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, הוסיפה: "הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום 27 שופטים לכל שדרות מערכת המשפט וכן נבחרו לבית המשפט העליון שניים מן המעולים שבמועמדים, בעלי מוניטין מקצועי משובח ומרשים. האחד שופט מצוין ואיש אקדמיה בעברו והשני איש אקדמיה ותיק ומוערך בארץ ובעולם. אין לי ספק כי שניהם כאחד יתרמו תרומה משמעותית לבית המשפט העליון בישראל ויעשירו את פסיקתו בידע ובעומק משפטי. בשם כל שופטי ישראל אני מבקשת לברך את המועמדים שנבחרו היום לכל הערכאות ולאחל להם הצלחה רבה בתפקידם."

פרופסור שטיין נחשב כמשפטן שמרן. הוא התמחה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מנחם אלון ז"ל, וכן במחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. שטיין שימש כסגן הדיקן למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ונחשב לאחד מאנשי האקדמיה המובילים בעולם בתחום הפלילי, הנזיקין, הרשלנות הרפואית, הגישה הכלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר שנחשב לפורץ דרך בדיני הראיות, שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

איש האקדמיה פרסם יותר מ-60 מאמרים, שהופיעו בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם והיה החוקר הישראלי הראשון שפרסם בכתב העת היוקרתי של הרווארד, Harvard Law Review. מחקריו כוללים פיתוח של דוקטרינת הנזק הראייתי, שנעשה בשיתוף עם פרופסור אריאל פורת מאוניברסיטת תל-אביב וזכה לכ-1000 ציטוטים בפסקי הדין של בתי המשפט בישראל. כמו כן, כתב מאמר מפורסם באוניברסיטה העברית על ״הבטחה מינהלית״, שצוטט פעמים רבות בפסקי הדין של בית המשפט העליון.

תעודת זהות אלכס שטיין, שופט העליון החדש
 
 

שטיין מלמד כעת בבית הספר למשפט של ברוקלין, ניו יורק, לאחר ששימש כסגן הדיקן בבית הספר למשפטים באוניברסיטה העברית, שם לימד בין היתר סדר דין אזרחי, סדר דין פלילי ודיני ראיות. הוא אף לימד בבית הספר למשפט על שם השופט קרדוזו בניו יורק. בשנה שעברה שימש פרופסור אורח בבית הספר היוקרתי של הרווארד, בו לימד את דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. שטיין שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטאות מובילות אחרות, בהן ייל, קולומביה, טורונטו ואוקספורד.

מועמדה של שקד לעליון אף הרצה למעלה מעשר שנים במכון להשתלמות שופטים בישראל והיה חבר בוועדה לרפורמה בסדר דין פלילי. לפני הצטרפותו לאקדמיה, עסק בליטיגציה במשך חמש שנים, שבמהלכן הופיע בבתי משפט רבים, כולל בית המשפט העליון. למרות עיסוקיו האקדמיים, לא הפסיק לעבוד כעורך דין וכיועץ.

 תעודת זהות עופר גרוסקופף שנבחר לשופט העליון
 
 

גרוסקופף סיים תואר ראשון בכלכלה ב-1990, ותואר ראשון במשפטים ב-1991, שניהם באוניברסיטת תל אביב. בהמשך, במקביל לשירותו הצבאי כקצין בענף ייעוץ וחקיקה, השלים תואר שני בכלכלה, וב-1997, בתום תפקידו כיועץ משפטי לפרויקטי הדיור בצה"ל, השתחרר מהצבא והמשיך לאקדמיה.

ב-1999 הוא קיבל תואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת הרווארד, ובאותה שנה קיבל דוקטורט במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב. ב-2001 גרוסקופף מונה למרצה בכיר בבית הספר למשפטים שבמסלול האקדמי במכללה למנהל, וב-2002 עזב את המכללה למנהל והצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. הוא כיהן כמרצה בכיר, פרופסור חבר וכסגן דיקן הפקולטה.

ב-2009 מונה גרוסקופף לכהונת שופט בבית המשפט המחוזי מרכז. הוא חיבר שני ספרים: "הגנה על כללי תחרות באמצעות דיני עשיית עושר ולא במשפט" ו"מישכון זכויות". כשופט, מתמחה גרוסקופף במשפט הכלכלי ובתביעות ייצוגיות

ביקורת בכנסת: "מדוע אישה לא נבחרה לתפקיד הבכיר?"

השרה לשוויון חברתי גילה מליאל  העבירה ביקורת על כך שלא מונתה שופטת לתפקיד הבכיר: "אני מברכת על פריצת הדרך ההיסטורית עם מינויין של שופטת חרדית ורשמת ערבייה לשורות  מערכת אכיפת החוק. העובדה כי מרשימת השופטים הנבחרים לעליון נפקד מקומן של נשים מוכיחה  כי ארוכה הדרך לשוויון".

ח"כ רויטל סויד הוסיפה: ״חברי הוועדה בחרו לשמר את הרוב הגברי המוחץ בבית המשפט העליון, דאגו למנות שופט 'בייבוא אישי', והבטיחו שיישאר רק שופט ערבי אחד בעליון- ברכות לוועדה על המינויים. ההתעקשות של שרת המשפטים 'לייבא' שופט מחו״ל כאשר לפניה רשימת מועמדים מכובדת וביניהן נשים ראויות מצערת.ראוי ומצופה היה שדווקא שופטי בית המשפט העליון שמתווים בפסיקותיהם את ערך הייצוג ההולם- יחתרו לייצוג שוויוני אף ביניהם.״

יו״ר סיעת ישראל ביתנו וחבר הועדה לבחירת שופטים, ח״כ רוברט אילטוב, בירך על בחירתו של שטיין: "יום היסטורי במדינת ישראל, אני גאה ונרגש לברך את העולה הראשון מברית המועצות אשר התמנה היום לשופט בבית המשפט העליון. תקרות הזכוכית מתנפצות לרסיסים ואנו עדים לתיקון העוול ההיסטורי כלפי יוצאי ברית המועצות, אשר עד לאחרונה לא זכו לייצוג הולם במערכת המשפט"