אם הפלסטיני שמת ביריחו: "שאללה ינקום בחיילים"

התיעוד של חיילים מנטרלים ואז מכים בבעיטות עצור פלסטיני מופץ ברשתות החברתיות ומעורר סערה. משפחתו של ההרוג שיבחה אותו: "השבח לאל, זו גאווה בשבילנו ובשביל פלסטין"

התיעוד שפרסמו הפלסטינים, בו נראה אזרח פלסטיני שנעצר מסתער לכיוון חיילי צה"ל כשחפץ בידו, ומוכה ע"י החיילים, הופץ ועורר סערה רבה. בשלב זה, ישנה אי בהירות לגבי סיבת מותו. משפחתו אומרת שהוא היה בריא לחלוטין ושהוא נהרג במהלך השתלטות החיילים. הממשלה הפלסטינית מאשימה את ישראל במותו.

אימו של הפלסטיני אמרה לאחר האירוע: "אלוהים ינקום בהם. אני מתפללת לאללה שיקבלו אותו כשהיד בגן עדן וימיט צרה ושכול על אימהותיהם, כפי ששכלתי את בני בגללם". אחותו שביחה את פעולותיחו ואמרה: "השבח לאל, זו גאווה בשבילנו ובשביל פלסטין. הכול למען פלסטין. אין אל מלבד אללה והשהיד יקיר אללה. אללה ירחם עליו ויגמול לו על מעשיו הטובים".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד: בעל מכון שיזוף צילם קטינות בעירום ללא ידיעתן

עקב תלונות על חיפוש חמץ בתיקים: הוגשה עתירה נגד בתי החולים

היסטוריה: לראשונה בישראל - עורכת דין חרדית תמונה לשופטת

 התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו
 

התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו(ללא קרדיט )

 

לאחר התקרית הלילה התפתח קרב גרסאות בין גורמים פלסטינים לצה"ל. דובר צה"ל מסר כי הפרת סדר אלימה התפתחה במקום במהלך פעילות למעצר מבוקשים של כוח מגדוד לביא הבקעה. במהלך הפרת הסדר, פלסטיני חמוש בסכין תקף את כוחות צה"ל וניסה לחטוף את נשקם האישי של החיילים. במהלך מעצרו של האיש הוא נפצע. בתחילה טענו בצה"ל כי הפלסטיני לא נפצע מירי. עוד מסרו בצה"ל כי הוא קיבל טיפול רפואי בידי החיילים ובהמשך נקבע מותו.

בהמשך, לאחר פרסום הסרטון בכלי התקשורת, צה"ל שינה את תגובתו ומסר כי הפלסטיני היה מחבל שתקף את הכוח כשהוא חמוש במוט ברזל. בתגובה, הכוח הגיב בירי, התעמת עם המחבל מטווח קרוב והצליח לבלום אותו. בצה"ל טוענים כי על גופו של האיש נמצאה סכין. הוא פונה על ידי הכוח מהנקודה לקבלת טיפול רפואי ובהמשך, כאמור, נקבע מותו.

בשלב מאוחר יותר דומה שבצה"ל התגבשה הערכה לגבי סיבת המוות של האיש. מסתמן כי הפלסטיני לא מת מירי הכוח אלא מכמה סיבות הכרוכות במעצר כגון אמצעים לפיזור הפגנות וההשתלטות על הפלסטיני. בגופה טרם בוצעה נתיחה שלאחר המוות.

מנגד, ארגון "מועדון האסיר הפלסטיני" טען כי האסיר בן ה-33, יאסין עמר א-סראדיח שמו, מת בכלא הישראלי. עוד הוסיפו, כי משפחתו של האיש טוענת שהוכה במהלך מעצרו - כפי שניתן לראות בתיעוד.