קרב גרסאות: הפלסטינים - עצור מת לאחר שהוכה; צה"ל - תקף במוט

תיעוד מתקרית ביריחו: אדם הסתער לכיוון חיילים עם חפץ ביד וסכין בכליו לדברי צה"ל. במהלך המעצר אחד החיילים נראה בועט בו. דו"צ מסר בתחילה כי לא בוצע ירי - אך חזר בו

תקרית ביריחו: קרב גרסאות בין גורמים פלסטינים לצה"ל לאחר תקרית חריגה הלילה (חמישי) ביריחו. אזרח פלסטיני שנעצר לאחר שנראה בסרטון מסתער לכיוון חיילי צה"ל כשחפץ בידו, מת זמן קצר לאחר מעצרו. בתיעוד שמפרסמים הפלסטינים נראה חייל צה"ל, במהלך ההשתלטות על האיש, בועט בו.

לאחר האירוע, שתועד במצלמות אבטחה מקומיות, דובר צה"ל מסר כי הפרת סדר אלימה התפתחה במקום במהלך פעילות למעצר מבוקשים של כוח מגדוד לביא הבקעה. במהלך הפרת הסדר, פלסטיני חמוש בסכין תקף את כוחות צה"ל וניסה לחטוף את נשקם האישי של החיילים. במהלך מעצרו של האיש הוא נפצע. בתחילה טענו בצה"ל כי הפלסטיני לא נפצע מירי. עוד מסרו בצה"ל כי הוא קיבל טיפול רפואי בידי החיילים ובהמשך נקבע מותו.

בהמשך, לאחר פרסום הסרטון בכלי התקשורת, צה"ל שינה את תגובתו ומסר כי הפלסטיני היה מחבל שתקף את הכוח כשהוא חמוש במוט ברזל. בתגובה, הכוח הגיב בירי, התעמת עם המחבל מטווח קרוב והצליח לבלום אותו. בצה"ל טוענים כי על גופו של האיש נמצאה סכין. הוא פונה על ידי הכוח מהנקודה לקבלת טיפול רפואי ובהמשך, כאמור, נקבע מותו.

 התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו
 

התיעוד מהתקרית הלילה ביריחו(ללא קרדיט )

 

בשלב מאוחר יותר דומה שבצה"ל התגבשה הערכה לגבי סיבת המוות של האיש. מסתמן כי הפלסטיני לא מת מירי הכוח אלא מכמה סיבות הכרוכות במעצר כגון אמצעים לפיזור הפגנות וההשתלטות על הפלסטיני. בגופה טרם בוצעה נתיחה שלאחר המוות.

מנגד, ארגון "מועדון האסיר הפלסטיני" טען כי אסיר בן 33, יאסין עמר א-סראדיח שמו, מת בכלא הישראלי. עוד הוסיפו, כי משפחתו של האיש טוענת שהוכה במהלך מעצרו - כפי שניתן לראות בתיעוד.

בתוך כך, צה"ל דיווח  כי במהלך הלילה עצרו כוחותיו, יחד עם שב"כ, מג"ב, ומשטרת ישראל באיו"ש 11 מבוקשים. העצורים חשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוחות הביטחון. כמו כן, במהלך סריקות של כוח צה״ל מהחטיבה המרחבית "מנשה" למציאת אמצעי לחימה במרחב הכפר "נור א-שמס" נמצא אקדח על ידי הכוח.