בשעה זו: בחירת השופטים לעליון - שטיין מסתמן כמועמד מוביל

הוועדה בחרה בעו"ד חוי טוקר לביהמ"ש השלום - חרדית ראשונה על כס השיפוט. הדיונים לעליון נמשכים: התלבטות בין השופטים שוחט וגרוסקופף. איש האקדמיה שטיין צפוי להיבחר

מינויים לעליון: הוועדה לבחירת שופטים בראשות שרת המשפטים איילת שקד, מתכנסת הבוקר (חמישי) על מנת לבחור בשני שופטים חדשים לבית המשפט העליון. על פי המסתמן, מועמדה של שרת המשפטים, פרופסור אלכס שטיין, יבחר למשבצת הראשונה.

למשבצת הפנויה השנייה ישנם שני מועמדים מובילים: שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב שאול שוחט ושופט בית המשפט המחוזי מרכז עופר גרוסקופף. לפי שעה, מסתמנת עדיפות לשופט שוחט בקרב חברי הוועדה. השופט יגאל מרזל, מועמד נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, צפוי להיבחר על ידי הוועדה למנהל בתי המשפט.

בשעות הצהריים, חברי הוועדה אישרו את מינויים של 27 שופטים ושופטות לערכאות שונות. מבין המינויים שאושרו: ורדה וירט לבנה נבחרה לכהן כנשיאות בית הדין הארצי לעבודה והשופט אילן איטח נבחר לשמש כסגנה. נוסף על כך, עו"ד חוי טוקר, מפרקליטות מחוז ירושלים, נבחרה לכס השיפוט של בית המשפט השלום בירושלים. בכך, הפכה טוקר לאישה החרדית הראשונה שנבחרת לכהן כשופטת בישראל. 

  השופטת החרדית הראשונה, חוי טוקר
 

השופטת החרדית הראשונה, חוי טוקר( פרקליטות מחוז ירושלים)

 

בפתח ישיבת הוועדה אמרה שרת המשפטים איילת שקד: "היום לפני שנה בחרנו ארבעה שופטים לבית המשפט העליון. היום אנחנו מוסיפים שניים נוספים. בסך הכל הם מהווים 40% מבית המשפט העליון. כל עשרים וארבעת המועמדים הם מעולים. ואני בטוחה שנבחר את השניים המתאימים ביותר. נפל בחלקה של הוועדה הנוכחית הזכות להוביל מהלכים גדולים של מינוי למעלה מ-230 שופטים לערכאות השונות. מלבד שני השופטים שייבחרו לעליון נבחר גם 26 שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום ולבתי הדין לעבודה. ביחד הם ימקסמו את השירות שבתי המשפט מעניקים לאזרח".

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, שהעידה בפרשת "מינוי תמורת זיכוי", דיברה אף היא בפתח ישיבת הוועדה ואמרה: "אצלי הכל מצוין".

 הוועדה לבחירת שופטים
 

הוועדה לבחירת שופטים (ללא קרדיט)

 

בתוך כך, בתחילת השבוע הודיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, כי הוא מסיר את שמו מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון. כבוב החל את דרכו כשופט כשמונה, בשנת 1997, לשופט בבית משפט השלום בנתניה. ב-2003 מונה לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב. זו הפעם השלישית ששמו נכלל ברשימת המועמדים לעליון אך כאמור, הוא לא יבחר לתפקיד לאחר שהסיר מועמדותו.

בווידאו: דברי שקד בפתח ישיבת הוועדה

פרופסור אלכס שטיין, שצפוי להיבחר לכס השיפוט בעליון, נחשב כמשפטן שמרן. הוא התמחה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מנחם אלון ז"ל, וכן במחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. שטיין שימש כסגן הדיקן למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ונחשב לאחד מאנשי האקדמיה המובילים בעולם בתחום הפלילי, הנזיקין, הרשלנות הרפואית, הגישה הכלכלית למשפט ותורת המשפט. הוא חיבר ארבעה ספרים, בהם ספר שנחשב לפורץ דרך בדיני הראיות, שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

איש האקדמיה פרסם יותר מ-60 מאמרים, שהופיעו בכתבי עת יוקרתיים ברחבי העולם והיה החוקר הישראלי הראשון שפרסם בכתב העת היוקרתי של הרווארד, Harvard Law Review. מחקריו כוללים פיתוח של דוקטרינת הנזק הראייתי, שנעשה בשיתוף עם פרופסור אריאל פורת מאוניברסיטת תל-אביב וזכה לכ-1000 ציטוטים בפסקי הדין של בתי המשפט בישראל. כמו כן, כתב מאמר מפורסם באוניברסיטה העברית על ״הבטחה מינהלית״, שצוטט פעמים רבות בפסקי הדין של בית המשפט העליון.

 אסתר חיות
 

שניים יצטרפו לצוותה. נשיאת העליון אסתר חיות (לשכת העיתונות הממשלתית )

 

שטיין מלמד כעת בבית הספר למשפט של ברוקלין, ניו יורק, לאחר ששימש כסגן הדיקן בבית הספר למשפטים באוניברסיטה העברית, שם לימד בין היתר סדר דין אזרחי, סדר דין פלילי ודיני ראיות. הוא אף לימד בבית הספר למשפט על שם השופט קרדוזו בניו יורק. בשנה שעברה שימש פרופסור אורח בבית הספר היוקרתי של הרווארד, בו לימד את דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. שטיין שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטאות מובילות אחרות, בהן ייל, קולומביה, טורונטו ואוקספורד.

מועמדה של שקד לעליון אף הרצה למעלה מעשר שנים במכון להשתלמות שופטים בישראל והיה חבר בוועדה לרפורמה בסדר דין פלילי. לפני הצטרפותו לאקדמיה, עסק בליטיגציה במשך חמש שנים, שבמהלכן הופיע בבתי משפט רבים, כולל בית המשפט העליון. למרות עיסוקיו האקדמיים, לא הפסיק לעבוד כעורך דין וכיועץ.