שלמה פילבר בדיון על הארכת מעצרו, חדשות עשר

ללא העמדה לדין: הסכם עד המדינה עם פילבר נחשף

על פי ההסכם שנחתם, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה יעמוד לדין משמעתי בנציבות שירות המדינה. הוא לא יובא לביהמ"ש, אלא ישהה במקום מבודד, ויצא משם להעיד

תיק 4000: הלילה (רביעי) חתם מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר, על הסכם עד מדינה בפרשת "בזק" שמטלטלת בימים אלו את המדינה והמערכת הפוליטית. כעת נחשפים חלק מסעיפי ההסכם בין הצדדים, בהם ויתור מצד המדינה על העמדתו לדין פלילי של פילבר תמורת המידע שימסור, מה שכמובן יביא לכך שלא יישב בכלא. 

עוד עלה, כי הוא יועמד לדין משמעתי בלבד. מחר תסתיים תקופת מעצרו, והוא לא יגיע לדיון בביהמ"ש להארכת התקופה, כפי שנהוג במקרים כאלו, אלא ישהה במקום מבודד וממנו יצא לתת עדות – כך פורסם היום לראשונה בחדשות עשר. בנוסף, ככל הנראה לא יוכל לשמש עוד בתפקיד בשירות המדינה לצמיתות. 

לפי כל ההערכות פילבר צפוי להפליל בסוף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם לא עשה זאת עד כה בחקירותיו המרובות. כנגד פילבר כזכור עומדת המלצה לכתב אישום מצד המשטרה בתיק בזק, עוד בטרם ההתפתחויות הדרמטיות מהשבועות האחרונים, הכוללות את הטענות מול ראש הממשלה בעצמו, שבשלב זה לא מוגדר חשוד. כל הפעולות שאותן עשה פילבר בעברו לכאורה, ובגינן יש המלצה להגשת אישום, יהיו חלק מ"עדות הניקיון" שאותה יידרש לתת במסגרת ההסכם.

 שלמה פילבר בדיון על הארכת מעצרו
 

יעמוד לדין משמעתי, ישהה בבידוד. פילבר בביהמ"ש (ארכיון)

 

מוקדם יותר אחר הצהריים האריך בית משפט השלום בתל אביב את מעצרה של מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר בשישה ימים. גם מעצרו של עמיקם שורר, מנהל הפיתוח העסקי בחברה, הוארך גם כן בשישה ימים - שניהם כפי שגרשה המשטרה מביהמ"ש. 

"מדובר בפרשה המקימה חשד סביר לשחיתות חמורה", אמרה השופטת פוזננסקי-כץ, "במעגל ביצוע העבירות מעורבים רבים. כל אחד על פי חלקו, על פי תרומתו. החשדות עניינם קבלת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק ניירות ערך ועוד. העבירות בוצעו על ידי נושאי תפקידים בכירים במערכות השלטון ובחברת בזק".

נציגת המשטרה בדיון אמרה כי כלל הטענות נחקרות לעומק, וכי הנדלר עומתה כבר עם לא מעט חומרים וטענות. לדבריה, ישנן פעולות חקירה מהותיות מאוד שמחייבות מעצר של הנדלר ולא מעצר בית. לטענתה, יש חשד לשיבוש חקירה ועל כן יש להשאירה במעצר. במקביל, ערכה המשטרה עימות קצר של כחצי שעה בין יועצה של משפחת נתניהו לשעבר, ניר חפץ, ומנכ"ל וואלה! News, אילן ישועה.

הנדלר ושורר נעצרו ביום ראשון בחשד למעורבות בפרשה שבמרכזה עומד החשד שאתר וואלה! News סיקר באופן חיובי את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתמורה להטבות לחברות בבעלות שאול אלוביץ'. שורר חשוד במתן שוחד, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות. גם הנדלר נחשדת במתן שוחד, שיבוש הליכים, מרמה, הפרת אמונים ועבירות נוספות – על רקע מאמציה לאשר את רכישת "יס" בידי "בזק", תמורת מחיר גבוה משוויה האמיתי.