הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה לאחר פיצוץ המנהרה (ארכיון), דובר צה"ל

איזנקוט: "החזרת גופות המחבלים בשישי האחרון - תקלה"

במהלך ישיבת הקבינט הודה הרמטכ"ל כי השבת הגופות מהפיגוע בהר אדר שבו נרצחו שלושה וכן אירוע הדקירה בכרמי צור, הייתה בניגוד לנהלים. "הלקחים יופקו", הבטיח

הרמטכ"ל הודה: שגינו בהחזרת גופות המחבלים. ראש המטה הכללי, רא"ל גדי איזנקוט, אמר היום (רביעי) כי החזרת גופות שני המחבלים ביום שישי האחרון הייתה תקלה, ובניגוד לנהלים שנקבעו. עוד הוסיף, כי "הלקחים מהאירוע יופקו".

כזכור ביום שישי האחרון אחר הצהריים העביר צה"ל לידי הפלסטינים את גופותיהם של נמר מחמוד אחמד גמל, שביצע את הפיגוע בהר אדר בו נרצחו שני שוטרים ומאבטח, ושל חמזה יוסף שביצע את פיגוע הדקירה בכרמי צור בפברואר האחרון, שבו נפצע מאבטח בכניסה לישוב באורח קל. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

תוספת כסף ושעות טיפול לחולים: רפורמת הסיעוד יוצאת לדרך

אישום: לא נקט אמצעי זהירות - וכלביו נשכו בת 8 שנפצעה בינוני

תיעוד - העשן מציף את החצר: פיצוץ בלון הגז בי-ם שהרג בן 33

 כוחות הביטחון במהלך הפיגוע בהר אדר
 

זירת הפיגוע בהר אדר 

 

על פי הנהלים שהתקבלו, ישנם שני מקרים שבהם לא יוחזרו גופות מחבלים. המקרה הראשון, כאשר המחבל הוא מארגון חמאס, זאת במטרה להחזיק בקלפי מיקוח ולהשתמש בהם לטובת השבת הדר גולדין ואורון שאול שגופותיהם מוחזקים בעזה. המקרה השני הוא כאשר מדובר בפיגועים חמורים שבהם נרצחים ישראלים. לאור זאת, השבת גופת המחבל מהר אדר אינה תקלה, אלא של המחבל מהפיגוע בכרמי צור. 

במקביל פנתה משפחתו של המאבטח שנרצח בהר אדר, אור אריש, בדרישה להקים ועדת חקירה שתבחן את החזרת הגופות ביום שישי. "מה אנחנו נותנים להם פרסים?? קטפו לנו שלושה ילדים. מה אני מספר לבן שלי שמחר מתגייס? הדם שלנו לא שווה כלום, אי אפשר להאמין שעושים לנו כזה דבר. אנחנו מדממים, אפשר להשתגע מהמצב הזה, אנחנו מדממים בצער שלנו ופתאום מחזירים גופות?". את הבקשה הגישו באמצעות ארגון "חוננו". 

בתוך כך, ביום שני האחרון פנו משפחתו של סגן הדר גולדין במכתב לראש הממשלה נתניהו, בדרישה להחזיק את גופות מחבלי חמאס מהפשיטה בג'נין, עד להשבת גופת בנם וגופת אורון שאול.  במכתבה הזכירה המשפחה את החלטת הקבינט מלפני כשנה, לפיה ישראל תחזיק בגופות מחבלים שביצעו פיגועים ואירועי טרור חריגים. ״חמאס לא פועל על פי הדין הבינלאומי ומחזיק בחללי צה״ל באופן פיראטי ולא הומניטרי", נמסר מהמשפחה, "אי שחרור גופות המחבלים היא מסר ברור להנהגת חמאס שהמדיניות הישראלית השתנתה והמחוות ההומניטריות מצדנו הסתיימו עד להשבתם של הדר ואורון״.