הפשיטה של המשטרה האוסטרלית, רויטרס

הותר לפרסום: צה"ל סיכל פיגוע של דאע"ש נגד מטוס באוסטרליה

מידע מודיעיני שסיפקה יחידת 8200 ושיתוף פעולה גלובלי הביא למעצר החשודים שתכננו להפיל מטוס של חברת "איתיחאד איירווייז" באוגוסט האחרון. "הצלנו עשרות חפים מפשע"

יחידה 8200 של חיל המודיעין סיכלה פיגוע אווירי של דאע"ש נגד מטוס של חברת "איתיחאד", שעבר במתחם האווירי של אוסטרליה בסוף 2017, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. מטען החבלה שיועד לפיגוע הגיע מאנשי ארגון המדינה האסלאמית בסוריה דרך טורקיה ואותר בסידני בחודש אוגוסט האחרון.

 

"היחידה סיפקה מידע מודיעיני בלעדי שהביא לסיכול הפיגוע בשלהי 2017", נמסר היום (רביעי) מצה"ל, "שיתוף פעולה עם בקהיליית המודיעין  איפשר את העברת המידע לרשויות הביטחון המקומיות וגרם למעצר הגורמים לאחר שאלו היו במוכנות מתקדמת מאוד ולקראת הוצאת הפיגוע אל הפועל. סיכול הפיגוע הביא להצלה של עשרות רבות של חפים מפשע והמחיש את היותה של יחידה 8200 שחקן במאבק המודיעיני נגד המדינה האסלאמית".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיק 4000: סטלה הנדלר ועמיקם שורר הובאו לדיון בהארכת מעצרם

4 פצועים קשה בשריפה בכלא רימונים בשרון

תוספת כסף ושעות טיפול לחולים: רפורמת הסיעוד יוצאת לדרך

בחודש אוגוסט האחרון המשטרה בסידני הגישה כתבי אישום נגד שני גברים אוסטרליים בגין תכנון מתקפת הטרור. על פי כתב האישום, השניים בנו את מטען החבלה המתוחכם בהדרכת בכיר בארגון דאע"ש. המשטרה כינתה את המתקפה המתכוננת כ"אחת המתוחכמות ביותר שנראו על אדמת אוסטרליה".

אחד מהבתים עליהם פשטה המשטרה האוסטרלית
 

אחד מהבתים עליהם פשטה המשטרה האוסטרלית(רויטרס)

 

החקירה העלתה כי המטען היה אמור לכלול בתוכו מכשיר מאולתר לפיזור חומרים כימיים רעילים, אך השניים לא הספיקו להשלים את בנייתו. על פי המשטרה, המטען לעולם לא היה מצליח לעבור את מערך הבידוק בשדה התעופה בסידני.

שני הנאשמים הם חאליד מחמוד בן ה-49 ומחמוד חיאת, בן ה-32. על פי המשטרה, אחד מהם הוא אח של פעיל דאע"ש מוכר לכוחות הביטחון. מהחקירה עלה כי הגברים החלו את ההתקשרות שלהם עם ארגון דאע"ש מעבר לים באפריל, לאחר שערכו היכרות בינם לבין האח פעיל הארגון של אחד מהם.


ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול אמר לאחר המעצר כי בשל האיום מיושמים אמצעי אבטחה נוספים בנמל התעופה של סידני, וביתר נמלי התעופה המרכזיים במדינה. "נקטנו בצעדים לשיפור יכולות השיקוף וזיהוי חשודים בביקורת הגבולות", אמר שר המשפטים מייקל קינאן.

 מטוס של חברת "איתיחאד איירווייז"
 

מטוס של חברת "איתיחאד איירווייז"( רויטרס)

 

"אנחנו לא יוצאים למסעות פילנתרופיה בעולם", הסביר אתמול קצין בכיר באמ"ן את הסיוע הישראלי למדינות מערביות, "אז, וגם היום, לא ברור אם החליפות תובס". 

חלק גדול מהפעילות של 8200 נגד המדינה האסאלמית מתבסס על מעקבי רשת, וניטור תכתובות והתקשרויות באינטרנט. "כמחצית מהיחידה עוסקת בפעילות מבצעית מעבר לקווים", אמר קצין בכיר ביחידה, "אנחנו עוסקים במשימות כמו שילוב ממשי של הסייבר ככלי התקפי, לצד הגנה. הסייבר הפך לכלי להשגת יעדים צבאיים ומדיניים, כאשר כיום זה לא רק להגיע לזירות כמו סוריה ואיראן, אלא גם לעקוף ענקיות טכנולוגיה מבלי להיתפס בדרך".