קשישה מטופלת בבית אבות, רויטרס

תוספת כסף ושעות טיפול לחולים: רפורמת הסיעוד יוצאת לדרך

עוד השנה ייכנסו מספר שינויים, בין היתר שינוי מדרוג הרמות לשש במקום שלוש. ברמה הנמוכה יזכו המטופלים הסיעודיים לבחור בין גמול כספי ושירותים שונים

רפורמת הסיעוד יוצאת לדרך: שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן סיכמו על מספר שינויים ברפורמה בסיעוד שייכנסו לתוקפם עוד בשנת 2018.

מספר שעות הטיפול השבועיות להן חולים מטופלים סיעודיים יעלה. כיום ישנן שלוש רמות סיעוד וטווח השעות הניתן לחולה סיעודי מהביטוח הלאומי נע בין 9.75 ברמה הנמוכה לבין 18 של מטפל זר או 22 למטפל ישראלי ברמה הגבוהה.

עם החלת הרפורמה יכנס לתוקפו מדרוג חדש של שש רמות כאשר ברמה הנמוכה יינתנו תשע יחידות סיעוד, במקום חמש, או גמלה בכסף בסך 1,205 שקלים בחודש במקום 1,000 שקלים. מבוטח סיעודי שיהיה זכאי לרמה הנמוכה יוכל לבחור בין הגמלה הכספית לבין שירותים שונים ברמה של תשע יחידות שירות – ביקור במרכזי יום, קהילה תומכת, מוצרי ספיגה, משדר מצוקה, שירותי כביסה, השגחה מרחוק ועוד. כמו כן, טווח השעות יגיע ל-28 שעות למטפל ישראלי או 24 שעות שבועיות למטפל זר. בשנת 2021 שעות הטיפול ברמה הגבוהה יגיעו עד ל-30 שעות למטפל ישראלי ו-26 שעות לעובד זר.

 שר הרווחה חיים כץ
 

שר הרווחה חיים כץ( דוברות משרד הרווחה)

במקום תוספת הדרגתית של השעות בארבע פעימות, תוקדם הפעימה השנייה ותאוחד לפעימה אחת כבר בנובמבר 2018. כך, הרמה הגבוהה החדשה, תגיע כבר ב-2018 עד ל-28 שעות למטפל ישראלי, במקום 24 בהצעה המקורית.

בכל שאר הרמות החדשות – רמה שתיים עד רמה שש, ברירת המחדל תינתן בשעות סיעוד. בניגוד להצעה המקורית, במסגרת ההסכמות החדשות – לראשונה ובשונה מהמצב כיום שלצורך מימוש גמלה בכסף יש צורך בהמצאת אישורים, תינתן זכות בחירה מלאה למבוטח הסיעודי בין גמלה בעין (מימון עובד סיעודי למטופל) לבין גמלה בכסף, שתגיע עד לכ-5,200 שקלים ברמה הגבוהה.

כמו כן, במידה שיבחר המבוטח לממש רק חלק מיחידות השירות לגמלה כספית, יוכל לבחור בכך במידה ויממש סכום מינימלי של ארבע יחידות שירות השווה ל-800 שקלים.

שר האוצר משה כחלון מסר: "מדובר בהרחבה ושיפור של תכנית הסיעוד הלאומית, תוך מתן תוספת תקציבית משמעותית. הגדלנו בצורה משמעותי את שעות הסיעוד באופן שיענה על הצרכים של הקשישים. הבטחנו שלא נשאיר אף קשיש ללא כיסוי וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום״.

שר העבודה והרווחה חיים כץ הוסיף: ״בשיתוף פעולה פורה עם השרים הצלחנו להביא לשינויים משמעותיים בחוק לטובת מקבלי שירותי הסיעוד.  באנו לעזור לאלו שנזקקים והלכנו למהלך משלב של הגדלת שעות בצורה דרמטית ועכשיו הרמה הגבוהה מכסה כמעט במלואה את העובד הזר ונתנו למבוטח לבחור אם הם רוצים שעות סיעוד, כסף או שילוב עם שירותים״.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן: "הרחבת שירותי הסיעוד כוללת בשורה חברתית חשובה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל. נאבקתי במשך שנים למען רפורמה ממלכתית בסיעוד ואנו מיישמים אותה לטובת הנזקקים לשירותי סיעוד ובני משפחותיהם. ברצוני לברך את שר האוצר כחלון ושר העבודה והרווחה כץ על שיתוף הפעולה למען אזרחי ישראל".

מנגד, חבר ועדת הרווחה, ח"כ איציק שמולי מתח ביקורת על הרפורמה: "אני שמח שהממשלה התקפלה וקיבלה את השינויים שאותם דרשנו בוועדה. שאף אחד לא יטעה יש פה אמנם כמה צעדים נקודתיים אבל לקרוא לזה 'תכנית סיעוד לאומית' זו בדיחה. איפה זה ואיפה ההבטחות של ליצמן והשרים. גם לאחר הרפורמה הזו הרוב המוחלט של הנטל בגובה אלפי שקלים בחודש יהיה על הקשיש ומשפחתו; ומי שאין לו - ייאלץ לעבור לבית אבות שחלקם נראים כמו גיהינום, במקום להזדקן בכבוד. בפועל, המשימה לקדם ביטוח סיעוד ממלכתי הייתה ונותרה מרכזית. הממשלה ממשיכה בנוהל הפסול של לאלץ סיעודיים לבחור בין עובד זר שיאכיל וירחץ אותם ובין מרכז יום שיוכל להפיג את בדידותם. חובה לפתוח לסיעודיים את המרכזים ללא חיובם בתשלום בשעות הסיעוד שלהם".