למרות הבטחת כץ - הרכבת המהירה לירושלים רק בעוד חצי שנה

לפני חודש הבטיח שר התחבורה כי הקו יהיה פעיל עד פסח. היום הודיעה רכבת ישראל כי הרכבת לעיר הבירה תחל לפעול בסביבות אוקטובר. נסיעות מבחן יחלו בשבועות הקרובים

רכבת ישראל הודיעה היום (רביעי) כי פתיחת הקו המהיר לירושלים צפויה להידחות בחצי שנה מהתאריך המיועד באפריל הקרוב. לפני כחודש הבטיח שר התחבורה ישראל כץ כי כבר בחג פסח תחל הרכבת לפעול בקו זה.

"נכון למועד זה, טרם התקבלו כל האישורים הרגולטורים הנדרשים לצורך הפעלת הקו לשימוש מסחרי לנוסעים כמפורט בדוח התקופתי. לפיכך, להערכת החברה, הפעלה כאמור צפויה להידחות בכ-6 חודשים וזאת בכפוף לקבלת כל האישורים כאמור", נכתב בהודעת הרכבת.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: המעקב שהוביל למעצרה של החשודה בפדופיליה באוסטרליה

מחדל ה-FBI: התקבל מידע שהרוצח מפלורידה יפעל - אך לא נעשה דבר

בנעליו של צביקה: מסעות צבי יחזקאלי בעקבות עליית האסלאם

 רכבת ישראל
 

רכבת ישראל( ללא קרדיט)

 

בעקבות ההודעה, ח"כ דב חנין פנה לשר התחבורה: "הדחייה מצערת מאוד, אך שיקולי בטיחות הנוסעים קודמים לכל שיקול אחר. עד שיושלמו עבודות הרכבת, יש צורך בהרחבת חירום של מערך התחבורה הציבורית החלופית לעיר. יש להאריך את הנת"צים בדרך לירושלים באופן מיידי כדי לאפשר כניסות ויציאות מהירות לעיר".

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, שלח מכתב לשר כץ: "כיצד תתמודדו עם דרישות הביטחון והבטיחות ומהם הסיכויים לפתיחת הקו בזמן? הוועדה דורשת הבהרות". עוד כתב ח"כ כבל, "מעבר לכך שבישראל כל מועד שקובעים יודעים שלא יעמדו בו, כיצד נוצר מצב שהרכבת מודעת לכך שיש בדיקות חירום ובטחון שצריכות להיעשות והם לא נעשו עד עכשיו? ברור לכל שאם כל הנושאים הנוגעים לבטיחות הנוסעים הם לא חלוטים אסור להפעיל את הקו, אך יש כאן שאלה גדולה של ניהול, הרי הפרויקט של הרכבת לירושלים כבר נמצא איתנו משנת 2001, 17 שנה, ולא הצליחו למצוא זמן להכניס בדיקות בטיחות? אולי מיהרו ברכבת עם הצהרות על פתיחה במרץ. שיהיה ברור, הוועדה בראשותי תבקש הבהרות כיצד משרד התחבורה ורכבת ישראל יפעלו בנושא".

לפי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית קו הרכבת המהיר לירושלים כולל מסילה כפולה באורך של 56 קילומטרים, שיעבור דרך נתב"ג, מודיעין ושער הגיא. מהירות הרכבת תעמוד על 160 קמ"ש והיא תבצע כארבע מיליון נסיעות בשנה הראשונה. עלות הקמת הקו נאמדת ב-7  מיליארד שקלים. בשבועות הקרובים יחלו נסיעות מבחן בקו, גם כאלו מאויישות.