ח"כ אמסלם: "עד מדינה זה דבר נחות", נתניהו: הליכוד מתחזק

ההתפתחויות השונות בחקירות שבהן מעורב רה"מ חוללו תכונה במערכת הפוליטית וציפייה לבחירות. "תם עידן נתניהו". רה"מ: "כאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ"

בחירות בקרוב? ההתפתחויות השונות בחקירות שבהן מעורב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גרמו הלילה (רביעי) לתכונה בקרב מפלגות האופוזיציה. ההערכה היא כי יתגבר הלחץ על השרים נפתלי בנט ומשה כחלון לפרק את הקואליציה. בד בבד, רה"מ נתניהו טען בעמוד הפייסבוק שלו כי הפרסומים השונים דווקא מחזקים את הליכוד בראשותו.  "וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ", כתב נתניהו וצירף סקר מהעיתון "ישראל היום" שנערך שלשום לפיו הליכוד זוכה ל-34 מנדטים.

בתוך כך, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, תקף בכאן רשת ב' את ההסדר: "מי זה עד מדינה? בדרך כלל זה עבריין. בדרך כלל העבריין הכי נחות. אתה לא תפתח חנות מכולת עם עד מדינה. יש לעד מדינה שתי מעלות: אחת שהוא עבריין, שתיים שהוא מלשין על חברים שלו. נשמע לך סביר שרה"מ יבוא, ישלח מישהו, יגיד לו ללכת למי שהייתה נשיאת המחוזי ולהציע הצעה כזאת? וכל זה על מה? אני בשוק מכל מה שקורה. אזרחי מדינת ישראל חשים לא נוח מכל מה שקורה פה. על סיגרים לא חוקרים ראש ממשלה בשום מקום. הייתה להם קונספציה בראש", אמר ח"כ אמסלם.

זמן קצר לפני שפורסם בחדשות עשר כי שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, חתם על הסדר עד מדינה בתיק 4000, שלח יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, מכתב לחברי סיעתו.

"אירועי היומיים האחרונים והשעות האחרונות מבהירים היטב: תם עידן נתניהו, עלינו להיערך לבחירות בקרוב. מגדל הקלפים העברייני שראש הממשלה בנה בשנים האחרונות - השחתת השירות הציבורי, הפגיעה בשלטון החוק, האיום על חופש העיתונות, ומעל לכל: הפילוג והשיסוי של קבוצות בחברה הישראלית זו בזו - קורס עליו ועל סביבתו", כתב גבאי.

 אבי גבאי בשבתרבות
 

אבי גבאי באירוע שבתרבות( לשכת דובר עיריית באר שבע)

 

"ראש ממשלה שהמנכ"ל שלו וראש הלשכה שלו עדי-מדינה חייב לסיים את תפקידו מיידית. ואת זה גם כחלון ובנט יבינו בימים הקרובים. תהליך הריפוי והתיקון של החברה הישראלית מהימים הרעים האלה יהיה ארוך, אבל אנחנו נעשה את זה. כדי שזה יקרה, על כולנו להתרכז במאמץ אחד: לנצח את הבחירות ולהביא לישראל ממשלה והנהגה ערכית, ישרת-דרך, נוהגת בשקיפות, לא מזגזגת ולא שפוטה של אף טייקון. זו חובתנו לציבור". עוד הוסיף גבאי: "הממשלה שנקים תהיה מחויבת לאזרחים ולא לטייקונים. בממשלה שנקים לא יהיו מילצ'נים, לא מולכואים ולא שמרונים. רק אנשים ישרי-דרך, חדורי תחושת שליחות ציבורית מהמעלה הראשונה, שמוכנים להתגייס לשירות מילואים לאומי. כדי לממש את ההבטחה שלנו לציבור, נזדקק לשילוב ידיים, יחד עם המאמץ והכישרון של כל אחת ואחד מכם ושל רבבות הפעילים והפעילות שלנו בכל הארץ".

במקביל, ח"כ יהודה גליק, חבר מפלגתו של נתניהו, הסביר בטוויטר מדוע לא התייחס בתקשורת להתפתחויות: "הסירוב שלי להתראיין בפרשיות נתניהו אינה התחמקות. אין לי מה להתראיין על משהו שאין לי לגביו טיפת מידע. לא הייתי בחדרי החקירות. אין לי שום דרך לדעת איזה מההדלפות מדויק ובמה אין שמץ אמת. כל מה שאני יודע זה מה שאתם מדווחים אז אתם יודעים יותר ממני תראיינו את עצמכם". בהמשך הוסיף: "הכיפה שלראשי מסמלת ביטוי לרצון שלי להיות ירא ה'. המשמעות של זה בכניסתי לשירות הציבורי, היא דרישה להיות עוד יותר מוסרי, ולהקפיד על יושר ציבורי, לפחות כמו על כשרות ותפילין. כשעוד חובש כיפה חותם על הסכם עד מדינה, כלומר מעיד שכאיש ציבור לא נהג ביושר ציבורי, זה יום מאד עצוב עבורי". מנגד, ח"כ אורן חזן כתב: "בלילה ההוא נדדה שנת המלך".

ח"כ דב חנין התייחס אף הוא להסדר: "קורסים הניסיונות להסיח את דעת הקהל מפרשות השחיתות של נתניהו. אנחנו יודעים שזה עדיין לא הסוף, כי גזענות והסתה תמיד היו מפלטם של המושחתים. כראש ממשלה חשוד, נתניהו הוא מסוכן במיוחד - וזו סיבה נוספת מדוע צריך להביא את כהונתו לסיום באופן מיידי".

ח"כ אילן גילאון קרא לחבריו במרצ להקים מטה בחירות. "ימיה של ממשלת נתניהו ספורים ועלינו להתחיל להיערך כבר עכשיו לבחירות המתקרבות כדי לא להתפס לא מוכנים כתוצאה מהעיסוק בהתמודדות הפנימית. אני קורא לחבריי המתמודדים על תפקיד יו"ר מרצ להגיע להסכמות על איוש והקמת מטה בחירות עוד לפני הפריימריז. אסור לנו לשכוח כי המאבק האמיתי והחשוב יותר הוא החלפת שלטון הימין המושחת והגדלת כוחה של מרצ בכנסת הבאה". 

 שלמה פילבר
 

שלמה פילבר( חדשות עשר)

 

כאמור, פילבר חתם הלילה על הסדר עד מדינה שבמסגרתו קיבל חסינות מלאה ולא ירצה עונש מאסר. על פי ההערכות פילבר יפליל את ראש הממשלה בעבירות חמורות ויחזק את החוקרים ואת הפרקליטות בנוגע לחשדות כי נתניהו היה נגוע בקשרי שוחד עם שאול אלוביץ'. במסגרת ההסכם פילבר יספר על כל ההנחיות הישירות של נתניהו בענייני האינטרסים האישיים של אלוביץ' ובזק, וכן מה שידוע לו שנתניהו קיבל בתמורה. פילבר צפוי להעיד כי נתניהו הורה להעניק הטבות לבזק בתמורה לסיקור אוהד של אתר "וואלה" לו ולבני משפחתו. פילבר בהסכם קיים סעיף שבו הצדדים מתחייבים שלא לחשוף את פרטי ההסדר.

העדות שפילבר צפוי לתת קשורה ככל הנראה בעסקת מכירת וואלה NEWS לאחד האנשים הקרובים לראש הממשלה. כאשר במשטרה ניסו לשכנע את פילבר לחתום על עסקת עד מדינה, הם נתנו כדוגמה את המקרה של ארי הרו. נאמר לפילבר שגם הרו היה מסובך לפני שהוא חתם על הסדר עד מדינה כאשר על פי הערכות הוא סיפק מידע בתיק 1000 ותיק 2000.

העצורים בפרשה ששמם הותר לפרסום הם שלמה פילבר, ניר חפץ, שאול אלוביץ', אשתו ובנו, סטלה הנדלר ועמיקם שורר. במרכז הפרשה עומד החשד שאתר וואלה! News סיקר באופן חיובי את ראש הממשלה, בתמורה להטבות לחברות בבעלות אלוביץ'. כל החשודים נמצאים במעצר עד יום חמישי הקרוב.