אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל, ללא קרדיט

מינוי תמורת זיכוי: הצעת חפץ מושחתת, אך לא בטוח שמדובר בעבירה

פרשנות: גם אם איש סודו של נתניהו אכן העביר הצעה לקדם את מינוי השופטת גרסטל - ללא הוכחה למעורבות של רה"מ אין כאן עבירה. ברור שלחפץ אין יכולת למנות יועמ"ש

עדותו של אלי קמיר נחשפה הערב (שלישי) בחדשות עשר. הוא הודה שנפגש עם ניר חפץ המקורב לבנימין נתניהו על מנת לקדם את מינויה של השופטת הילה גרסטל לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אך הכחיש שהעביר הצעת שוחד בחזרה לגרסטל. על פי חשדות המשטרה הוא הציע לה לבטל את תיק המעונות נגד שרה נתניהו בתמורה למינוי.

אם הייתה הצעה מצדו של חפץ, רקובה ככל שתהיה ומושחתת ככל שתהיה,  ברמה המשפטית קשה לראות בכך עבירה. לניר חפץ עצמו, למרות הקירבה שלו לזוג נתניהו, אין יכולת ביצוע למנות יועמ"ש. קשה לדמיין שנתניהו, בוגר פרשת "בר-און חברון", יתקרב לטריטוריות של הצעות הזויות כאלה. 

אם נתניהו לא קשור לזה, ואי אפשר להוכיח מודעות שלו, אז מה בדיוק העבירה. גם לא ברור איזה האשמה אפשר להפיל על קמיר, שהיה במקרה מעביר ההצעה המושחתת בין הצדדים, הוא עצמו לא אמור להיחשף לשום עבירה. 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ( ללא קרדיט)

 

גרסטל, שהייתה מועמדת לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אמרה בעדותה כי קיבלה הצעה להתמנות לתפקיד בתמורה לסגירת תיק המעונות. גורמיים המעורים בפרשה אמרו לחדשות עשר כי אמירה של אביחי מנדלבליט בוועדת האיתור לתפקיד, כשענה שלא יהסס לפתוח חקירה פלילית נגד נתניהו אם הראיות יצביעו על צורך כזה, הניעה את נתניהו שלא לתמוך עוד במועמדותו לתפקיד.

גרסטל גם העידה שסיפרה על המקרה לאסתר חיות - שופטת העליון באותה תקופה - שגם היא לא דיווחה. נשיאת בית המשפט העליון כיום אישרה בעדות פתוחה את גרסת גרסטל, ומסרה כי "גרסטל סיפרה לה בדיעבד ולאחר שהמועמדות לתפקיד כבר לא הייתה רלוונטית". בהמשך הבהירו מטעם חיות כי "גרסטל הביעה בפני הנשיאה חיות זעזוע מהאירוע". חיות הוסיפה כי לא העבירה את המידע לגורמים נוספים, "בשל מיעוט הפרטים והסיפור המעורפל שאותו בחרה גרסטל לספר לה".

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל
 

אלי קמיר, ניר חפץ והילה גרסטל (ללא קרדיט)

 

הפרשה שנחשפה על ידי העיתונאי בן כספית, ונוהלה באופן סמוי עד מעצרו של חפץ בתיק 4000, התפוצצה הבוקר ברעש גדול. קמיר הוא לוביסט ידוע, שמקורב לפוליטיקאים רבים ולאנשי מפתח בעולם המשפט, ביניהם היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין. 

על פי החשד, קמיר הוא שפנה לניר חפץ, יועץ תקשורת ומקורב מאוד לזוג נתניהו, על מנת לנסות ולקדם את מינויה של גרסטל לתקיד היועמ"ש. חפץ חשוד שהציע שגרסטל תסגור את התיק נגד רעיית ראש הממשלה, תמורת קידום מינויה. קמיר לטענת המשטרה כאמור הציע את הצעת השוחד לגרסטל, שדחתה אותה על הסף אך לא דיווחה עליה לגורמים המתאימים.