אדוארד סטביצקי, שר האנרגיה האוקראיני שברח לישראל, חדשות עשר

"ידעתי שחוק השבות חל עלי": שר האנרגיה האוקראיני שנמלט לישראל

אדוארד סטביצקי נעלם ממדינתו בזמן המהפכה האזרחית, הוא שינה את שמו וקיבל אזרחות בשל יהדותו. את בקשת ההסגרה נגדו הוא מסביר כרדיפה פוליטית • הפרק ה-3 בסדרה "נמלטים"

אדוארד סטביציקי היה שר האנרגיה בממשלת אוקראינה, עד שנמלט לישראל במארס 2014, במהלך המהפכה האזרחית במדינה, לאחר ששמו נקשר בפרשת שחיתות חמורה בהיקף של מיליונים. בריאיון לחדשות עשר הוא עונה לטענות המדינה נגדו. 

בטלוויזיה האוקראינית פורסמו צילומים של כחמישה מיליון דולר במזומן ו-50 ק"ג זהב שנמצאו בדירתו. מסמכים המתארים את החשדות נגדו הועברו לישראל, לצד בקשת הסגרה באישום של שחיתות, גניבה והלבנת הון. "מה שראיתם בטלוויזיה, זה לא קשור אליי בשום צורה ולא נמצא בדירה שלי", אמר.

 אדוארד סטביצקי, שר האנרגיה האוקראיני שברח לישראל
 

סטביצקי בריאיון לחדשות עשר (חדשות עשר)

 

במארס 2014 הרשויות באוקראינה הוציאו נגדו צו מעצר, כמה חודשים לאחר מכן האינטרפול הוציא עליו "הודעה אדומה", לבקשת אוקראינה שביקשה להעמיד אותו לדין, בחשד למעילות ברכוש באמצעות שימוש לרעה בסמכותו. "אוקראינה פיברקה נגדי עניין מפליל, שלחה מסמכים שקריים לאינטרפול", אמר כנגד הטענות נגדו. 

סטביצקי נכנס לארץ כתייר ובתוך חודשיים בלבד מקבל מעמד של עולה חדש ומוענקת לו תעודת זהות כחולה. "רוב משפחתי גרה בישראל", הסביר, "ידעתי שאני יהודי וחוק השבות חל עליי". לרגל המעמד הוא משנה את שמו מאדוארד סטביצקי לנתן רוזנברג: "אני לא מסתתר ולא מבקש מקלט, אני אזרח ישראלי על פי החוק".

כסף מזומן וזהב שצמא לכאורה בדירתו של אדוארד סטביציקי
 

כסף מזומן וזהב שנמצא לכאורה בדירתו של אדוארד סטביציקי (חדשות עשר)

 

הוא כיכב במאגר המבוקשים של האינטרפול מאז אוגוסט 2017,  אך הוסר מהרשימה בתוך כמה חודשים. לאחר שהארגון קיבל את עמדתה של אוקראינה כי אינה מבקשת להסגיר אותו מטעמים פוליטיים, שוב הוצאה עליו הודעה אדומה. ממשלת אוקראינה הגישה לישראל בקשה להסגירו, אולם באפריל 2017 החליט האינטרפול שוב להפסיק את התהליך נגדו, בטענה שהמידע שבידיו אינו מספיק.

ייתכן מאוד שסטביצקי נתון לרדיפה פוליטית, אבל נשאלת השאלה - האם מדינת ישראל לא בוחרת צד במאבק הזה כאשר היא מעניקה להם מקלט ואזרחות עוד בטרם הוברר הסטטוס המשפטי שלהם? האם עבריינים יהודים מנצלים את חוק השבות והופכים את ישראל למדינת מקלט?