מינוי תמורת זיכוי - גרסת קמיר: "היה משפט אחד הזוי שחפץ אמר"

היועץ האסטרטגי העיד כי בדק מול חפץ, המקורב לנתניהו, את היתכנות מינוי גרסטל ליועמ"ש. הוא הדגיש כי לא העביר לשופטת הצעת שוחד, וכי "שמע שהם תומכים במועמד אחר"

מינוי תמורת זיכוי: גרסתו של אלי קמיר, היועץ האסטרטגי שעל פי החשד העביר הצעת שוחד מניר חפץ, יועץ התקשורת ומקורבו של ראש הממשלה נתניהו, לשופטת הילה גרסטל, נחשפה הערב (שלישי) בחדשות עשר.

"עשיתי פגישה עם ניר חפץ לבדיקת היתכנות מינויה של גרסטל לתפקיד היועמ"ש, זו הייתה יוזמה שלי ולא ראיתי בכך כל פסול", אמר קמיר בעדותו, "שמעתי באופן עקרוני שיש מועמד אחר שהם תומכים בו. היה משפט אחד הזוי שחפץ אמר שאינני זוכר אותו בדיוק, אמירה כלשהי שלו, אבל לא נשלחתי להעביר אף הצעה. לא העברתי לגרסטל אף הצעת שוחד". עוד הוסיף: "הזדעזעתי מהצעתו של ניר חפץ. הייתי בהלם שהוא הציע דבר כזה. מיד עדכנתי את השופטת גרסטל".

גרסטל, שהייתה מועמדת לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, אמרה בעדותה כי קיבלה הצעה להתמנות לתפקיד בתמורה לסגירת "תיק המעונות" נגד שרה נתניהו. גורמיים המעורים בפרשה אמרו לחדשות עשר כי לאחר אמירה של אביחי מנדלבליט בוועדת האיתור לתפקיד, כשענה שלא יהסס לפתוח חקירה פלילית נגד נתניהו אם הראיות יצביעו על צורך כזה, הניעה את נתניהו שלא לתמוך עוד במועמדותו לתפקיד.

 אלי קמיר, ניר חפץ, הילה גרסטל
 

אלי קמיר, ניר חפץ, הילה גרסטל (חדשות עשר)

 

"שום דבר בשיחה לא נתפס בעיני כהצעה", המשיך קמיר בעדותו, "הבנתי מהשיחה שאין שום בסיס שיתמכו במועמדות שלה. הפרשה שנחשפה על ידי העיתונאי בן כספית, ונוהלה באופן סמוי עד מעצרו של חפץ בתיק 4000, התפוצצה הבוקר ברעש גדול. קמיר הוא לוביסט ידוע, שמקורב לפוליטיקאים רבים ולאנשי מפתח בעולם המשפט, ביניהם היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין. 

על פי החשד, קמיר הוא שפנה לניר חפץ, יועץ תקשורת ומקורב מאוד לזוג נתניהו, על מנת לנסות ולקדם את מינויה של גרסטל לתקיד היועמ"ש. חפץ חשוד שהציע שגרסטל תסגור את התיק נגד רעיית ראש הממשלה, תמורת קידום מינויה. קמיר לטענת המשטרה כאמור הציע את הצעת השוחד לגרסטל, שדחתה אותה על הסף אך לא דיווחה עליה לגורמים המתאימים. עם זאת, היא העידה שסיפרה על המקרה לאסתר חיות - שופטת העליון באותה תקופה - שגם היא לא דיווחה.

ניר חפץ ושרה נתניהו
 

ניר חפץ ושרה נתניהו (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

הערת מערכת חדשות עשר, שאנחנו מאמינים שעשויה לשפוך אור על הפרשה ומבהירה שגרסטל אכן טענה בזמן אמת שקיבלה את ההצעה הפסולה. לידי מנכ"ל חדשות עשר והעורך הראשי של החברה, גולן יוכפז, הגיעה בזמן אמת באמצע דצמבר 2015 ממקור יודע דבר בעניין, הידיעה על אודות ההצעה שקיבלה השופטת גרסטל מסביבת נתניהו.

על פי המקור שמסר את הידיעה, גרסטל הייתה נסערת מאוד מן ההצעה, ראתה בה הצעה מגונה ואף שקלה לחשוף את העניין. דבריה של גרסטל היו מהימנים עלינו וביקשנו לשדרם בכל ניסוח שיהיה מקובל על המקור. המקור, בסדרה של פגישות, ביקש להביא את הדברים לפרסום בחדשות עשר ואולם ברגע האחרון חזר בו וביקש שלא לחשוף את הדברים. 

בשל הגנת מקורות שעומדת בבסיס עבודתנו העיתונאית כאן בחדשות עשר, נענינו לבקשת המקור. לא שידרנו את הידיעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה: "מה שקורה ביומיים האחרונים זה פשוט טירוף מערכות. שערורייה. מביאים שתי טענות הזויות, שקריות, במסגרת מסע הרדיפה נגדי ונגד משפחתי שמתנהל כבר שניםבאשר לטענה השנייה שהיא לא פחות הזוייה ולא פחות מרושעת, בעניין המינוי של היועמ״ש. אני מעולם לא פניתי לניר חפץ בעניין הזה, הוא מעולם לא הציע לי דבר בעניין הזה, ואתם יודעים מה? אני לא מאמין שהוא העלה את האפשרות הזאת עם מישהוכבר אי אפשר להתעלם מהמסע המתוזמר. כשהאוויר יוצא מ-1000 ומ-2000, כשמתברר שב-3000 בכלל לא היה אוויר, אז מייצרים תיקים חדשים. מייצרים תיק חדש כל שעתיים. מביאים מקורבים, חוקרים אותם, כל מקורב נחקר, מיד מבול של הדלפות כוזבותואנחנו יודעים מה המטרה: לייצר בכוח עננה ציבורית מעל ראשו של ראש הממשלה. פשוט לא יאומןאז אזרחי ישראל, חשוב לי שאתם תדעו את האמת הזאת. אני רוצה שתדעו שאני סומך עליכם וסומך על מערכת המשפט ואתם גם יכולים לסמוך עליי. אני ממשיך ואמשיך להוביל את מדינת ישראל - באחריות, בשיקול דעת ובמסירות רבה".