המפכ"ל רוני אלשיך בדיון בכנסת, חדשות עשר

"מישהו רוצה להראות כאילו המשטרה מדליפה": המפכ"ל הגיע לכנסת

אלשיך נכח בדיון בעניין הריאיון שבו טען כי חוקרים עקבו אחר חוקרי רה"מ, והדגיש כי הדברים נאמרו על ידיו כבר לפני שנה. על ההדלפות: "כך הנחקרים מגחיכים את החקירה"

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיע היום (שלישי) לוועדת הפנים לדיון שיזם ראש הוועדה ח"כ יואב קיש. בוועדה דנו בנושא הראיון שנתן אלשיך לתכנית עובדה בו דיבר על חקירות נתניהו ורמז כי נשלחו חוקרים פרטיים לעקוב אחרי חוקרי המשטרה.

המפכ"ל דיבר לאחר שאלות חברי הכנסת ואמר: "המשטרה עושה המון בכל מיני תחומים ואני מצר על כך שמתייחסים רק לנושא הזה". לגבי הראיון אמר: "מי שהקשיב לראיון יודע שלא נאמרה מילה על חקירות ראש הממשלה, היות ומשטרת ישראל מואשמת מעל כל במה בהדלפות, מבחינה זו הייתה במה חשובה להסביר מה עושה ומה לא עושה משטרת ישראל". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשד: גורמים בחברת בת של שיכון ובינוי שיחדו נציגי ממשל זר

איך קשור אלי קמיר, היועץ האסטרטגי של בזק, לתיק 4000?

שלב נוסף במאבק בתאונות בחברה הערבית: קמפיין לחגורות בטיחות

עוד אמר אלשיך: "חקירות רגישות מתנהלות באופן סמוי לעתים במשך שנה, כי רק משטרה וגורמי אכיפת החוק יודעים עליהם. מרגע שיש מגע עם הנחקר הראשון נוצרת חשיפה, הנחקרים מתקשרים באמצעות התקשורת ועורכי הדין, ומתחיל להיות שיח של שיבוש חקירה".

המפכ"ל אמר כי הנחקרים מגחיכים את החקירה דרך הדלפות. "הם עושים זאת במטרה שציבורית לא תהיה עליהם השפעה. בנוסף, לעתים מה שנראה כהדלפה מודלף על ידי הנחקרים, ולא על ידי המשטרה. הביקורת כלפי המשטרה לא הוגנת, אנחנו נלחמים בהדלפות, מעולם לא פגשתי עיתונאי בארבע עיניים ללא דובר בחדר, או על קו הטלפון".

לגבי אמירותיו על מעקב אחר חוקרי המשטרה אמר כי נשאל לגבי הפרסום בחדשות עשר בנושא וציין: "בראיון לעובדה אמרתי לפני שנה את אותן מילים: 'יש גורמים שריחרחו סביב חוקרים שעובדים על התיקים הללו', מבחינתי זה לא לגיטימי. היה חשוב למנוע את זה ולכן יצאתי ציבורית כדי לגבות את החוקרים. רציתי שהלחץ על החוקרים ייפסק ולכן יצאתי תקשורתית ואכן זה נפסק מיידית". לגבי השאלה אם המשטרה חוקרת את הנושא: "משטרת ישראל לא נוהגת לעדכן על חקריות סמויות, גלויות או שום סטטוס של חקירות בשום נושא. זה לא חוקי להתייחס לחקירות בנושא הזה, כי אז איהפך למדליף".

המפכ"ל רוני אלשיך בדיון בכנסת
 

המפכ"ל רוני אלשיך בדיון בכנסת (חדשות עשר)

 

לגבי המלצות המשטרה אמר אלשיך: "המונח 'המשטרה ממליצה' איננו נכון. אנו מגישים סיכומי חקירה, בוחנים את התשתית הראייתי אנו אומרים שהתגבשה תשתית, אלה ההנחיות כבר כמה שנים והן נשמרות. התזמון של הוצאת ההמלצות היו בתיאום מוחלט עם היועמ"ש ופרקליט המדנה כדי לוודא שעמדנו בכל הקריטריונים. רק לאחר שאושר סיכום המשטרה על ידי כל הגורמים, הוא פורסם".

על החקירה בפרשת הצוללות אמר המפכ"ל: "לא יכול להיות מצב בתיק הצוללות שלא נשמע את כל המעורבים בפרשה, ולכן אמרתי בראיון שראש הממשלה יתן עדות. לא האשמנו או החשדנו את רה"מ בתיק 3000".

ח"כ קיש אמר כי "המשטרה היא גוף חשוב להתנהלות החברה, ללא משטרה משטר דמוקרטי לא יכול להתקיים והיא שואבת כוחה מאמון הציבור". על הטענות שאסור לכנסת לקיים דיון בנושא אמר: "לטעון שלכנסת אין סמכות לקיים דיון שכזה - ביזיון. מצד אחד המפכ"ל מתראיין לתוכנית טלוויזיה, ומצד שני אסור לקרוא לו לתת הסברים?".

בשלב מסויים חברי הכנסת אחמד טיבי ולאה פדידה קראו קריאות ביניים והוצאו על ידי קיש מהדיון. פדידה קראה לקיש בתגובה "תינוק".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ביקש מהמפכ"ל להתנצל על קיום הראיון ב"עובדה". "אני רוצה להאמין שהמשטרה עושה מלאכתה נאמנה, אך הראיון שנתת ב'עובדה' הוא בלתי מתקבל על הדעת. אדוני המפכ"ל, אתה לא מחלק ציונים לראש הממשלה". עוד אמר: "ההתנהלות התקשורתית של המשטרה בפרשה הזו פוגעת באמון הציבור. האמירות שלך מטילות צל על החקירה".

ח"כ רוויטל סוויד תקפה את קיש ואמרה כי הוא משתמש בוועדה שימוש ציני: "אתה מנסה להלך אימים על המשטרה, בהמשך למסע דה לגיטימציה ארוך נגדה". 

ח"כ מיקי זוהר טען כי הסיבה לדיון היא תחושה שהמשטרה מתנהלת בצורה לא אובייקטיבית. "חשוב לי להבהיר שהמשטרה עושה עבודה נהדרת באכיפת החוק. הכישלון מגיע כאשר החקירה מתנהלת נגד אנשי ציבור". עוד הוסיף: "חקירות ראש הממשלה הודלפו באופן סיסטמי, ויש בזה משהו מאוד מדאיג".

ח"כ משה גפני: "למה המשטרה לא חקרה את הטענה שנשכרו חוקרים פרטיים? אם הדברים לא נכונים, למה המפכ"ל אמר את זה?".