שאול אלוביץ, אייל טואג

מדוע אושר לאלוביץ' למכור אחוזים ממניותיו בבזק בניגוד לחוק?

פרסום ראשון: משרדי רה"מ והתקשורת אישרו לאיש העסקים המחזיק בחברה, למכור חלק מהמניות, למרות התקנה שאוסרת זאת. כחלון מנע את המהלך בזמן כהונתו. רה"מ: "החוק מאפשר"

משרד רה"מ ומשרד התקשורת אישרו לשאול אלוביץ', איש העסקים המחזיק במניות בזק, למכור חמישה אחוזים ממניותיו, למרות התקנה שאוסרה זאת. התקנה שאושרה באמצע שנות ה-80, כשהחברה הופרטה, קבעה שבעל השליטה בחברה חייב להחזיק בלפחות 30%. ירידה מנתח זה חייבת להיות מאושרת ע"י המשרדים הללו.

אלוביץ' ניסה למכור את חמשת האחוזים לפני מספר שנים, אך נתקל בהתנגדות מצד שר התקשורת דאז, משה כחלון. לפני שנתיים, בפברואר 2016, כשכחלון כבר לא כיהן כשר התקשורת, אושרה לאלוביץ' העסקה והוא מכר את האחוזים תמורת מיליארד שקלים. עד כה העסקה לא נחקרה במסגרת החקירה בתיק 4000.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אפשר בלי קמח: מתכון ללחם טחינה ללא גלוטן

התקיפה בסוריה: הפלת המטוס בצפון - תקלה

תיעוד: המעקב שהוביל למעצרה של החשודה בפדופיליה באוסטרליה

 שאול אלוביץ
שאול אלוביץ( אייל טואג)
 
 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה לא נדרש לאשר למר אלוביץ' את המכירה מכיוון שגם לאחר המכירה צפויה הייתה החברה המוכרת להישאר בעלת השליטה – והחוק מאפשר זאת".

תיק 4000: מורה נבוכים

החקירה החלה לפני כחצי שנה ונוהלה על ידי הרשות לניירות ערך. נבדק החשד כי בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ניצל לכאורה את מעמדו בחברה כדי שתרכוש ממנו את חברת "יס" במחיר מופקע. במסגרתה נבדקו בעיקר תחומים הקשורים לרשות, פרט לכיוון אחד שקשור לרגולציה, והרשות המליצה להעמיד לדין את מנכ"ל משרד התקשורת המקורב לנתניהו, שלמה פילבר.

מאז התרבו רמזים על מה שהתרחש באותה תקופה, 2015-2016, לאלוביץ' מחד ולנתניהו מנגד. תקופה זו קריטית לנתניהו, גם משום שהתקיימו בה בחירות לכנסת. תחקירים עיתונאיים גילו סיקור חיובי ואוהד לנתניהו באתר וואלה, צנזור של קטעים שלא נוחים לו וכתבות מחמיאות על רעייתו, שרה.

המידע זרם לרשויות אכיפת החוק, לצד ראיות ועדויות חדשות ומעניינות, שהחלו בחקירה סמויה, עד המעצרים הבוקר. חומר הראיות לא נחש, כך שלא ידוע אם קיימת ראיה המחברת בין הסיקור החיובי שניתן לנתניהו להטבות לכאורה שקיבל אלוביץ' ממשרד התקשורת.

מבקר המדינה שבדק את האירועים כינה את המצב "רגולטור שבוי" ובכירים במערכת אכיפת החוק אמרו אמש לחדשות עשר כי זימון ראש הממשלה לחקירה בפרשה הוא בלתי נמנע. בשלב זה לא ידוע אם נתניהו ייתן עדות או ייחקר באזהרה ונערכים דיונים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה כיצד לנהוג.