נתניהו: אמרתי לראש ממשלת פולין כי ההשוואה שעשה כוזבת

בתדרוך עיתונאים במינכן אמר רה"מ כי מסר למורבייצקי ש"אין שום בסיס להשוואה בין פעולות הפולנים לאלו של היהודים בשואה". "יש פה אי הבנה יסודית של ההיסטוריה", ציין

סערת החוק הפולני: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (ראשון) בטלפון עם ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי. במהלך השיחה אמר נתניהו למורבייצקי כי ההשוואה שזה עשה בין פעולות הפולנים ליהודים בשואה במהלך דיון בוועידת הביטחון במינכן כוזבת. " אין שום בסיס להשוואה בין פעולות הפולנים לאלו של היהודים בשואה", ציין נתניהו, "יש פה אי הבנה יסודית של ההיסטוריה".

עוד אמר ראש הממשלה כי אפשרות החזרת השגרירה מוורשה במקרה של יישום החוק במלואו "על השולחן וכי הכל אפשרי". בהמשך צייץ מורבייצקי בטוויטר התייחסות נוספת לסערה. "השואה, רצח עם שבוצע נגד היהודים על ידי הנאצים היה פשע מחריד. בזמנים הקשים ההם, בקרב האומות השונות היו אנשים שפעלו למען מחוות של רחמים גדולים. לצערי, היו כאלה ששיתפו פעולה עם הגרמנים הנאצים וחשפו את החלקים האפלים של הטבע האנושי. דיאלוג בנושא ההיסטוריה הקשה הזו הוא חיוני כדי שיהווה אזהרה. ננהל דיאלוג כזה עם ישראל", כתב.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

אשדוד: אוזנו של בן שנה נתלשה לאחר שכלב מסוג אמסטף נשך אותו

כיפת ברזל: הפיתוח הישראלי ששינה את כללי המשחק

הסית לרצח באמירותיו: תלונה למשטרה נגד הרב לוינשטיין

בתוך כך, רוססו היום כתובות נאצה וצלבי קרס  לוח מודעות ושער הכניסה של שגרירות פולין בתל אביב. כוחות משטרה שהגיעו למקום אספו ראיות והחלו בחקירת האירוע ואיתור המבצעים. בכתובות הנאצה נכתב בין היתר: "פולנים מחורבנים" ו-"רוצחים - לכו לעזאזל". 

 

(דוברות המשטרה)

 

מוקדם יותר התייחסה דוברת ממשלת פולין, ג'ואנה קופצ'ינסקה, לנושא ולאמירתו של מורבייצקי במהלך דיון אתמול בוועידת הביטחון במינכן. בתשובה לשאלה בדיון של העיתונאי רונן ברגמן כי "היו גם פושעים יהודים בשואה ואין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים". ברגמן סיפר כי סבתו נספתה בשואה ותהה האם ייחשב עבריין אם יספר את סיפורה. 

"הדיון לא שימש את ראש הממשלה לשלילה ולו הקלה ביותר של השואה או הטלת אחריות על הקורבנות היהודים בגין רצח העם שעשו הגרמנים", כתבה הדוברת. "מורבייצקי חזר והתנגד בתוקף להכחשת השואה ולכל גילוי אנטישמיות. הוא הדגיש שהצד הפולני רוצה לכבד את הרגישות היהודית לנושא ולהמשיך את הדיאלוג עם ישראל והתפוצות ברוח האמת והאמון ההדדי", הוסיפה.

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של לשכת ראש הממשלה הפולני נכתב עוד כי "כל מקרה צריך להיבחן לגופו. אי אפשר להטיל אשמה על מעשה רשע על עם כבוש ומשועבד. הרס פולין היה תנאי להשמדת היהודים, לפני מלחמת העולם השנייה חיו יהודים פולנים ועבדו במדינה במשך 800 שנים".

אתמול הקפיא שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) יציאת משלחת של אנשי שירות לאומי-אזרחי לפולין. בד בבד, 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הודיעה כי תכנס דיון דחוף במשרד החוץ בעקבות המשבר המתמשך מול ממשלת פולין. "דברי ראש ממשלת פולין הם חמורים, ודורשים התנצלות בפני העם היהודי על עיוות זכרון השואה. לא ניתן לקבל השוואות מקוממות כאלה. לאור המשבר המתמשך בנושא זה מול ממשלת פולין, בכוונתי לכנס דיון דחוף במשרד החוץ עם כל הגורמים הנוגעים בנושא".