סערת החוק הפולני: השר אריאל עצר מסע לפולין של השירות הלאומי

פרסום ראשון: לאחר שר"מ פולין השווה בין מעשי אזרחי המדינה ל"עבריינים יהודים" בשואה, החליט השר להקפיא משלחת של צעירים למדינה. צלבי קרס צוירו על שגרירות פולין בת"א

בווידאו: הסערה בעקבות דבריו של ראש ממשלת פולין בוועידת מינכן

סערת החוק הפולני: שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הקפיא אתמול (שבת) יציאת משלחת של אנשי שירות לאומי-אזרחי לפולין, זאת לאחר שאתמול אמר ראש ממשלת פולין בתשובה לשאלה בדיון של העיתונאי רונן ברגמן כי "היו גם פושעים יהודים בשואה ואין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים". ברגמן סיפר כי סבתו נספתה בשואה ותהה האם ייחשב עבריין אם יספר את סיפורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לדברי מורבייצקי בשבת: "דבריו מקוממים - יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: נהג מחולץ מגג רכבו לאחר שניסה לחצות נחל בצפון

הותר לפרסום: סוכל פיגוע של הג'יהאד האסלאמי נגד ליברמן

איראן: מטוס שהמריא מטהראן ועליו 66 איש התרסק במרכז המדינה

צלבי הקרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א
 

צלבי הקרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א (דוברות המשטרה)

 

כתובות נאצה וצלבי קרס רוססו היום על לוח מודעות ושער הכניסה של שגרירות פולין בישראל, שממוקמת ברחוב סוטין שבסמוך לכיכר המדינה בתל אביב. כוחות משטרה שהגיעו למקום אספו ראיות והחלו בחקירת האירוע ואיתור המבצעים.

בכתובות הנאצה נכתב בין היתר: "פולנים מחורבנים" ו-"רוצחים - לכו לעזאזל". האירוע בשגרירות הפולנית מגיע על רקע סערת חוק השואה הפולני ודבריו של ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, אתמול בוועידת מינכן, לפיהם "אין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים".

דוברת ממשלת פולין, ג'ואנה קופצ'ינסקה, התייחסה היום לדבריו של ראש הממשלה. "הדיון לא שימש את ראש הממשלה לשלילה ולו הקלה ביותר של השואה או הטלת אחריות על הקורבנות היהודים בגין רצח העם שעשו הגרמנים", כתבה הדוברת. "מורבייצקי חזר והתנגד בתוקף להכחשת השואה ולכל גילוי אנטישמיות. הוא הדגיש שהצד הפולני רוצה לכבד את הרגישות היהודית לנושא ולהמשיך את הדיאלוג עם ישראל והתפוצות ברוח האמת והאמון ההדדי", הוסיפה.

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של לשכת ראש הממשלה הפולני נכתב עוד כי "כל מקרה צריך להיבחן לגופו. אי אפשר להטיל אשמה על מעשה רשע על עם כבוש ומשועבד. הרס פולין היה תנאי להשמדת היהודים, לפני מלחמת העולם השנייה חיו יהודים פולנים ועבדו במדינה במשך 800 שנים".

 

כתובות הנאצה בסמוך לשגרירות הפולנית בת"א (דוברות המשטרה)

 
  צלבי הקרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א
 

צלבי הקרס שרוססו בשגרירות פולין בת"א (דוברות המשטרה)

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הודיעה כי תכנס דיון דחוף במשרד החוץ בעקבות המשבר המתמשך מול ממשלת פולין. "דברי ראש ממשלת פולין הם חמורים, ודורשים התנצלות בפני העם היהודי על עיוות זכרון השואה. לא ניתן לקבל השוואות מקוממות כאלה. לאור המשבר המתמשך בנושא זה מול ממשלת פולין, בכוונתי לכנס דיון דחוף במשרד החוץ עם כל הגורמים הנוגעים בנושא".

בעמוד הטוויטר של משרד החוץ נכתב כי "מספר העדויות על עזרת הפולנים לנאצים וביצוע פשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה הוא מדהים. יש להילחם בכל ניסיון למחוק את החלק הזה בשואה בעזרת האמת ולהבטיח כי פשעים כאלו לעולם לא יישנו".