ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן, רויטרס

פולין מבהירה: "רה"מ מתנגד להכחשת שואה ולכל גילוי אנטישמיות"

דוברת הממשלה הודיעה כי פולין רוצה לכבד את הרגישות היהודית לנושא ולהמשיך את הדיאלוג עם ישראל: "כל מקרה צריך להיבחן לגופו ואי אפשר להטיל אשמה על עם כבוש ומשועבד"

דוברת ממשלת פולין ג'ואנה קופצ'ינסקה התייחסה היום לדבריו של ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי במהלך ועידת מינכן, לפיהם "אין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים".

"הדיון לא שימש את ראש הממשלה לשלילה ולו הקלה ביותר של השואה או הטלת אחריות על הקורבנות היהודים בגין רצח העם שעשו הגרמנים", כתבה הדוברת. "מורבייצקי חזר והתנגד בתוקף להכחשת השואה ולכל גילוי אנטישמיות. הוא הדגיש שהצד הפולני רוצה לכבד את הרגישות היהודית לנושא ולהמשיך את הדיאלוג עם ישראל והתפוצות ברוח האמת והאמון ההדדי", הוסיפה.

כתבות נוספות בחדשות עשר >> 

תיעוד: המעקב שהוביל למעצרה של החשודה בפדופיליה באוסטרליה

מחדל ה-FBI: התקבל מידע שהרוצח מפלורידה יפעל - אך לא נעשה דבר

התקיפה בסוריה: הפלת המטוס בצפון - תקלה

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של לשכת ראש הממשלה הפולני נכתב עוד כי "כל מקרה צריך להיבחן לגופו. אי אפשר להטיל אשמה על מעשה רשע על עם כבוש ומשועבד. הרס פולין היה תנאי להשמדת היהודים, לפני מלחמת העולם השנייה חיו יהודים פולנים ועבדו במדינה במשך 800 שנים".

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי , בוועידת מינכן( רויטרס)

 

אתמול אמר ראש ממשלת פולין בתשובה לשאלה בדיון של העיתונאי רונן ברגמן כי "היו גם פושעים יהודים בשואה ואין הבדל בין הפושעים הפולנים בשואה לפושעים היהודים". ברגמן סיפר כי סבתו נספתה בשואה ותהה האם ייחשב עבריין אם יספר את סיפורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לדברי מורבייצקי בשבת: "דבריו מקוממים - יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הודיעה כי תכנס דיון דחוף במשרד החוץ בעקבות המשבר המתמשך מול ממשלת פולין. "דברי ראש ממשלת פולין הם חמורים, ודורשים התנצלות בפני העם היהודי על עיוות זכרון השואה. לא ניתן לקבל השוואות מקוממות כאלה. לאור המשבר המתמשך בנושא זה מול ממשלת פולין, בכוונתי לכנס דיון דחוף במשרד החוץ עם כל הגורמים הנוגעים בנושא".

בעמוד הטוויטר של משרד החוץ נכתב כי "מספר העדויות על עזרת הפולנים לנאצים וביצוע פשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה הוא מדהים. יש להילחם בכל ניסיון למחוק את החלק הזה בשואה בעזרת האמת ולהבטיח כי פשעים כאלו לעולם לא יישנו".