"הכלכלה תקרוס": האם ישראל נערכת לעלייה בתוחלת החיים?

על פי הערכות, בעוד 15 שנים יהיו בישראל מיליון וחצי קשישים. לעומת ישראל, במדינות בעולם ישנן תכניות לאומיות להתמודדות. "גיל הפנסיה צריך לעלות לגיל 70" • המפצח

בעוד 15 שנים יהיו בישראל מיליון וחצי קשישים. בזמן שבמדינות אחרות בעולם נערכים לשינוי, בישראל לא ננקטו צעדים כדי להתכונן לשינוי, שעשוי להסב נזק אדיר לכלכלה.

תוחלת החיים הממוצעת בישראל היא 82 וחצי - מקום שמיני בעולם. בקרוב 15 אחוזים מהישראלים יהיו קשישים. "כיום 10% מהאוכלוסייה היא קשישים. עד 2030 היא תגדל ב-84%. לעומת האוכלוסייה הכללית שתגדל ב32%. היום המדינה מוציאה קרוב לשלושים מיליארד שקלים על קצבאות זקנה, מדובר בסכומי עתק", הסביר פרופסור יוחנן שטסמן.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מחדל ה-FBI: התקבל מידע שהרוצח מפלורידה יפעל - אך לא נעשה דבר

הוקפאה פעילות ועדת הערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

התקיפה בסוריה: הפלת המטוס בצפון - תקלה

 קשישות בבית אבות בבריכה
 

קשישות בבית אבות בבריכה( חדשות עשר)

 

ד"ר צבי לניר, חקר את תרבות הפרלמנטים של הגמלאים: "חלקם אנשים שעובדים. הם לא זקנים ולא מוכנים שתכיר בהם כזקנים. העלייה בתוחלת החיים יצרה מהפכה איכותית. כל המערכת עשויה להתמוטט תוך 30-20 שנה אם לא נתחיל לטפל בה כבר עכשיו". פרופ' שטסמן הוסיף כי המדינה לא תעמוד בעומס הכלכלי בו כמו כה גדולה של אזרחים יושבת בבית ולא מועסקת.

משנת 1990 עד 2010 – היו 160 פנסיונרים על כל אלף עובדים. בעשרים השנים הבאות המספר יזנק ב-20% ויהיו 230 פנסיונרים על כל אלף עובדים. מדובר בעלייה התלולה ביותר בעולם המפותח. "האפליה העיקרית היום בחברה האנושית היא על רקע גיל. צריך להגיע למצב שלמעלה משלושים אחוז מכוח העבודה יהיו אנשים בגיל הפנסיה – כדי שהמערכת לא תתמוטט. 95% מהקשישים בישראל מתפקדים. עד גיל 78 תופעות הזקנה והתחלואה הן קלות יחסית. גיל הפנסיה צריך לעלות לגיל 70", הסביר ד"ר לניר.

אך בניגוד לישראל, בעולם ישנן מדינות בעלות תכניות ארוכות טווח. בשבדיה למשל החליטו שבמקום לעודד הקמת דיור מוגן, עדיף לקשיש להישאר בבית בסביבת חייו המקורית- ושתפקיד המדינה לספק לו תמיכה בקהילה.

באירלנד, בה שיעור הקשישים באוכלוסייה דומה לזה שבישראל, יש תכנית לאומית שנותנת לא רק פתרון נקודתי למספר מיטות האשפוז הסיעודיות או הקמת מועדוני ברידג'- אלא מדיניות אסטרטגית בתחומי הדיור, הביטחון אישי, התעסוקה, והתחבורה.

המפתח בשיטה האירית הוא הסרת חסמים כדי לאפשר לקשישים להמשיך ולתרום לחברה ולכלכלה גם כשהם מזדקנים. כך לדוגמא משרד החינוך שם קידם שינוי ממשי של תכנית ההכשרות המקצועיות בתחום הטכנולוגיה, משרד העבודה נתן מענקים למקומות עבודה שהפכו ידידותיים מבחינת גיל, משרד התחבורה ייצר פתרונות תחבורה ציבורית נגישה למבוגרים היישר למרכזי התעסוקה והמשרד להגנה סוציאלית יצר תכניות טרום פרישה שנפרשות על פני חמש שנים ונועדו להכשיר את העובד להמשך פרודוקטיביות גם בגיל 70.

גם בישראל רוצים תכנית לאומית להתמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה - ואפילו הקימו לשם כך וועדה מיוחדת.

אלא שעיון בהחלטת הממשלה מספר 834 מדצמבר 2015 שכותרתה "היערכות להזדקנות האוכלוסייה" מגלה שלמרות שהתקציבים הועברו - נציבות שירות המדינה טרם גיבשה אפילו תכנית ניסיונית להעסקת קשישים וקשישות. במרכז להעצמת האזרח גילו שגם החלטה קודמת שלפיה המשרד לאזרחים ותיקים יקדם יוזמה שתאפשר בסה"כ שנת התנדבות – לא יושמה.

בעידן ההזדקנות שבו אנו חיים, כשתוחלת החיים רק עולה בקצב מסחרר, הגיע הזמן להפסיק ולהסתכל על תקופת הזקנה כמקשה אחת. רובם המכריע של אנשים בשנות השישים לחייהם הם אנשים בריאים, משכילים, פעילים - בדיוק כמו שאר חלקי החברה.