מטען חבלה הופעל סמוך לגדר בעזה: 4 חיילים נפצעו, 2 מהם קשה

תקרית בדרום: מטען חבלה הופעל על כוח של חטיבת גולני שעסק בפעילות שוטפת. צה"ל הגיב בירי פגז לעבר עמדת תצפית. גורם צבאי אמר כי זהו האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן

מתיחות בדרום: 4 חיילים נפצעו, 2 מהם קשה, מפיצוץ מטען היום (שבת) סמוך לחלקה הדרומי של גדר המערכת ברצועת עזה על כוח צה"ל משותף מחטיבת גולני והנדסה קרבית שעסק בפעילות שוטפת. מצב הפצועים הנוספים הוא בינוני. הפצועים פונו לבית החולים סורוקה והוכנסו לחדרי ניתוח.

החיילים הבחינו בחפץ חשוד על הגדר, ככל הנראה דגל שהוצב בהפרות סדר שנערכו אתמול, וכשניסו להסירו, התרחש הפיצוץ. צה"ל הגיב בירי טנקים לעבר עמדת תצפית וצפוי להגיב בהמשך פעם נוספת בצורה תקיפה. ההערכה היא שארגונים שמנסים לאתגר את חמאס בעזה יזמו את הפעולה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הבחין במחסום ונמלט: מרדף לילי הסתיים בהתנגשות חזיתית

זיכרון קצר - עד כמה עקבתם אחרי אירועי השבוע?

לאחר הביקור בקבר ערפאת: מודי אירח את נשיא איראן רוחאני

ועדות ההתנגדות העממית הודיעו כי הפעולה "היא פעולת גבורה שמגיעה במסגרת התגובה הטבעית לחדירות האויב. זה מסר חשוב המדגיש את מוכנות ההתנגדות להגן על עמה". מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי למעט שמיעת פיצוץ עמום בישובים הסמוכים, אין לאירוע כל השלכות על הישובים ואין שינוי בהנחיות לתושבים. גורם צבאי בכיר אמר לחדשות עשר כי מדובר באירוע החמור ביותר מאז סיום מבצע "צוק איתן".

נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב בטוויטר בעקבות התקרית: תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל לוחמי צה״ל הפצועים. אני מחזק את ידיהם של כוחותינו העושים במלאכה ברצועת עזה ללא הרף. לא נאפשר כל פגיעה בשגרת החיים של אזרחי ישראל ולא נשתוק מול כל סוג של טרור נגד חיילינו הפועלים לשמירה על שגרת חייהם של אזרחי ישראל". שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, התייחס אף הוא בטוויטר לאירועים וכתב: "ברכת החלמה מהירה וחיבוק חם ללוחמינו שנפגעו בגבול עזה ובני משפחותיהם. יחד עם אזרחי ישראל אין לי כל ספק שצה"ל ומערכת הביטחון ינקטו בצעדים הנדרשים מול מבקשי רעתנו. שבוע טוב ושקט!".

בחודשים האחרונים נערכו הפרות סדר בהשתתפות מאות פלסטינים סמוך לגדר הרצועה. בד בבד, דווח על מספר מפגינים שנהרגו מירי צה"ל. זאת במקביל לירי רקטות בודדות מדי כמה ימים. בצל האירועים, בכיר בחמאס לסוכנות הידיעות הטורקית אנדולו התייחס לאפשרות כי ישראל תפתח במלחמה ברצועת עזה בקרוב, ואמר כי תרחיש זה הוא "בלתי סביר". הוא הוסיף כי "חמאס נקט את כל אמצעי הזהירות במקביל לתמרונים שמבצע הכיבוש הישראלי כעת, תוך התחשבות בכל התנהגות חסרת אחריות". הוא חתם את דבריו ואמר כי הארגון "אינו מעוניין בכל הסלמה מול ישראל". אמירתו הגיעה על רקע ובניגוד להתבטאותו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט בישיבת ממשלה, בה הזהיר כי הסבירות להתלקחות אלימה ברצועה במהלך 2018 עולה בשל המשבר ההומניטרי המחריף: "ככל שהמצב ההומניטרי יחריף כך רמת הנפיצות בעזה ב-2018 תעלה", אמר.

לפני כשנה נוטרלו שני מטעני חבלה שהונחו על גדר המערכת ברצועת עזה. המטענים רבי העוצמה הונחו באזור האסור לשהיית פלסטינים, ככל הנראה על ידי ארגונים סלפים ולא ע"י חמאס. הם התגלו ע"י גששים בדואים והיו במעקב עד הנטרול. המטענים הונחו במרחקים גדולים, אחד בצפון הרצועה והשני בדרום, שניהם כמובן ממערב לגדר.