טראמפ על הטבח בפלורידה: פועלים להתמודד עם נושא בריאות הנפש

נשיא ארה"ב פנה לאומה בעקבות הירי בביה"ס ממנו נהרגו 17 ילדים ומורים. הוא התייחס לדיווחים על בעיות נפשיות של היורה, אך התעלם מטענות המתנגדים לנשיאת נשק

בווידאו: הטבח בבביה"ס פלורידה

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא הערב (חמישי) דברים בבית הלבן בעקבות הטבח בבית הספר בפלורידה, שבו נהרגו 17 תלמידים ומורים כשתלמיד לשעבר פתח באש. עוד עשרות נפצעו מהירי בביה"ס התיכון בפארקלנד.

טראמפ התייחס לטענות לבעיות נפשיות של היורה, והבטיח לפעול על מנת להתמודד עם הנושא. "אנו פועלים להתמודד עם הנושא הקשה של בריאות הנפש", אמר וביקש לפנות ישירות לילדים: "במיוחד אלה שמרגישים מבולבלים ובודדים - אתם לא לבד, יש אנשים שאוהבים אתכם ויעשו הכל להגן עליכם. אם אתם מפחדים פנו לעזרה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ללא נציגות חרדית: ליברמן הקים צוות לבחינת גיוס חרדים

הוקפאה פעילות ועדת הערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

חרף התכנון המקורי: מפעל טבע בנתניה ייסגר, 220 העובדים יפוטרו

בנוסף לכך השתתף טראמפ באבלן של משפחות ההרוגים, בשם האומה האמריקנית. "האומה שלנו כולה מתפללת למען הקורבנות וההרוגים, אף ילד או מורה לא צריך להיות לעולם בסכנה בבי"ס אמריקני", אמר, "אנחנו כואבים עבור כל הקהילה שנמצאת בהלם ובכאב, ומודים לכוחות הביטחון ולמורים שהגיבו באומץ".

טראמפ בנאום בעקבות הטבח
 

טראמפ בנאום בעקבות הטבח (חדשות עשר)

 

מדובר במקרה הטבח הרביעי בחומרתו אי פעם במוסד לימודי בארצות הברית, והשלישי מאז שנת 2000. 244 אנשים נהרגו מתחילת המאה הנוכחית במעשי רצח שונים כתוצאה מירי במוסדות החינוך בארצות הברית. מאז שנת 2013, התרחשו 290 מקרי ירי בבתי ספר בארצות הברית, ממוצע של מקרה ירי אחד בכל שבוע.

מספר ההתקפות האלימות בארצות הברית גבוה בהרבה מבמקומות אחרים על הגלובוס, כמעט 40% ממקרי הטבח (שני הרוגים לפחות) במוסדות לימוד ברחבי העולם – מתרחשים בארה"ב. רבים טוענים כי הסיבה לריכוז המקרים בארה"ב היא הקלות שבה ניתן לרכוש ולשאת נשק, שמוגנת בתיקון השני לחוקה האמריקנית ונתמכת על ידי איגוד הרובאים הלאומי (NRA). 

טראמפ התעלם בנאומו מטענות אלה וריכז את אמירותיו סביב האשמת מצבו הנפשי של היורה, ניקולאס קרוז. קרוז, ככל הנראה, סבל מבעיות נפשיות וקיבל טיפול. תלמידים שלמדו בבית הספר עם קרוז בן ה-19 אמרו כי "כולם צפו שהוא עלול לבצע טבח כזה". כמו כן, סיפרו תלמידים כי ילדים פחדו ממנו.

הנשיא לשעבר, ברק אובמה, הגיב לנאומו של טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו אבלים עם פארקלנד, אבל אנחנו לא חסרי כוח", צייץ, "דאגה לילדינו היא המשימה הראשונה שלנו, בתוך כך מה שכבר היה אמור להרחש מזמן - חוקי בטיחות בנשק שתואמים להיגיון הבריא ומרבית האמריקנים מעוניינים בהם".

 ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בפלורידה
 

ניקולאס קרוז, מבצע הטבח בתיכון בפלורידה (ללא קרדיט)

 

שכנה לשעבר של משפחת קרוז סיפרה כי הם נאלצו לעבור דירה לאחר שלא יכלו יותר להרשות לעצמם את הבית בו גרו. עוד היא סיפרה שקרוז ואחיו היו שניהם מאומצים, וכי אביהם המאמץ מת לפני מספר שנים. השריף המקומי, סקוט ישראל, אמר כי המשטרה החלה לחפש אחר אתרי האינטרנט שבהם גלש קרוז ולנתח את פעילותו ברשתות החברתיות, ומצאה שם כמה דברים "מטרידים ביותר". כמו כן, ישראל אמר כי כמות עצומה של מגזינים נמצאה אצל קרוז.

קרוז סולק ממוסד הלימודים בשל בעיות משמעת. תלמיד לשעבר בתיכון שסולק גם הוא מבית הספר והכיר את קרוז אמר בראיון לרשת CNN, כי הטבח שביצע היה נבואה שהגשימה את עצמה: "הוא תמיד נשא אקדחים עליו. היו המון דברים משוגעים שעשה. הילדים פחדו ממנו. התלמידים תמיד צחקו שהוא הולך להיות אחד מאלה שיורים בכולם בבית הספר". 

דקוטה מוצ'לר, נער בן 17 הלומד בבית הספר, סיפר כי הוא היה חבר של קרוז, אבל אז החשוד בירי "הפך למוזר יותר ויותר והחל לעקוב אחרי אחת החברות שלי ולאיים עלייה - אז ניתקתי עימו את הקשר". מוצ'לר הוסיף כי קרוז פרסם פוסטים ברשתות החברתיות על הרג חיות ודיבר על אקדחים ועל אימוני ירי.

 הירי בפלורידה
 

הירי בפלורידה( רויטרס)