הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביחד עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בסיור בגבול הצפון, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ללא נציגות חרדית: ליברמן הקים צוות לבחינת גיוס חרדים

פרסום ראשון: על רקע דרישת בג"ץ להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, שר הביטחון הקים צוות בראשות היועץ המשפטי למערכת הביטחון. ליברמן: "החוק יגובש ללא רעשי רקע"

פרסום ראשון: על רקע דרישת בג"ץ להסדיר את סוגיית גיוס בני הישיבות, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מינה היום (חמישי) צוות מקצועי במשרד הביטחון לגיבוש תזכיר חוק גיוס חרדים לצה"ל. בראש הצוות עומד היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר.

בין המשתתפים בוועדה שהקים שר הביטחון: אגף כוח אדם בצה"ל, הפרקליטות הצבאית, הרבנות הצבאית והאגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון. מי שנעדרים מחברות בוועדה - נציגי הציבור החרדי. הצוות עתיד להשלים את עבודתו ולהגיש הצעה לתיקוני חקיקה לאישור שר הביטחון.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הוקפאה פעילות ועדת הערר של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

חרף התכנון המקורי: מפעל טבע בנתניה ייסגר, 220 העובדים יפוטרו

משרד התרבות: אביב גפן לא יופיע בטקס המשואות

"הגיוס לצה"ל הוא נושא יותר מדי חשוב, מכדי להפוך אותו לכלי פוליטי לאיסוף קולות" התייחס השר ליברמן לנושא ההיעדרות של נציגות חרדית מהוועדה, "זו הסיבה שהחלטתי שאת החוק יגבשו אנשי המקצוע הבכירים ביותר בצה"ל ובמשרד הביטחון. לנגד עיניהם תעמוד אך ורק טובת המדינה והציבור בישראל. ללא רעשי רקע וללא התערבות פוליטית".

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

הוועדה שהקים שר הביטחון - ללא נציגות חרדית. ליברמן ודרעי בכנסת (רויטרס )

 

בחודש ספטמבר האחרון, בית המשפט העליון קבע כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק ויש לבטלו מאחר שהוא פוגע בשוויון. על פי פסק הדין, מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון. "לשׁם פתרוֹן בעיית הגיוס לא די בסיסמאות או בקביעת הסדרים הדוחים את הקץ. נדרשים מעשים של ממש", כך קבעו השופטים. הקביעה התקבלה ברוב של שמונה שופטים מול אחד, כאשר השופט בדעת מיעוט היה נועם סולברג שסבר כי יש לדחות את העתירה כי "טרם בשלה העת להכריע בנושא".

שופטי הרוב פסקו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין. הנשיאה מרים נאור קבעה כי הסדר הגיוס החדש "פוגע בשוויון בצורה עמוקה באופן המקים פגיעה בזכות החוקתית לכבוד אדם". השופט אליקים רובינשטיין קבע כי "יש נושאים הצריכים מטבעם לעמוד מעל למקח וממכר פוליטיים, כי הם כרוכים בבטחון כולנו ובחיי אדם, ואין דמו של אחד סמוק משל אחר".

בתוך כך, החלטתו של ליברמן מגיעה זמן קצר לאחר העימות הפומבי שלו עם ראשי הסיעות החרדיות, ובעיקר עם שר הפנים, אריה דרעי. "אני עם ליברמן גמרתי", אמר בחודש שעבר שר הפנים לאחר דבריו של ליברמן בהפגנה באשדוד נגד הסיעות החרדיות. "ליברמן דרס את השבת ברגל גסה וזו חציית כל קו", הוסיף דרעי, "אפילו לפיד האב, מגדולי שונאי הדת, לא העז לעשות. יש דברים שהם מעבר לכל ידידות אישית״. הדברים נאמרו בצל הפגנת האלפים הערב באשדוד.

מטעם ש״ס ויהדות התורה נמסרה תגובה משותפת:  "חוק הגיוס הוא החלק המרכזי בהסכם הקואליציוני שלנו עם רה"מ והליכוד, וההחלטות בנושא זה נבחנות במבחן התוצאה. אנו נניח הצעת חוק על שולחן הכנסת, שלה הסמכות לאשר ולקבוע את המדיניות, ולאשר את החקיקה".