חרף התכנון המקורי: מפעל טבע בנתניה ייסגר, 220 העובדים יפוטרו

העובדים במפעל פלנטקס עודכנו כי הוא צפוי להיסגר בעקבות העברת הייצור לחו"ל, במסגרת צעדי הייעול בחברה. טבע: "האתר ייסגר בתחילת שנת 2020"

  • פורסם ב:
  • 15/02/2018 13:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/02/2018 13:14
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

עובדי מפעל פלנטקס טבע בנתניה עודכנו היום (חמישי) כי בניגוד לתכנון המקורי, שכלל פיטורי חלק מהעובדים במסגרת צעדי הייעול שעליהם הוכרז, המפעל ייסגר בעקבות העברת הייצור לחו״ל. משמעות הדבר היא כי 220 העובדים יפוטרו. מחברת טבע ומההסתדרות טרם התקבלה תגובה.

מטבע נמסר כי "בהתאם להודעה מדצמבר בנוגע לתהליך הרה-ארגון הגלובאלי והשלכותיו האפשריות על חלק מאתרי הייצור של טבע בישראל – החליטה החברה לסגור את אתר הייצור הכימי 'פלנטקס' שבנתניה. האתר ייסגר בתחילת שנת 2020 ומרבית עובדיו ימשיכו להיות מועסקים בחברה עד אמצע 2019. אתר זה הוא הקטן מבין שני אתרי ייצור כימי הפועלים בישראל. אתר טבע טק שבנגב ימשיך להיות האתר המרכזי של טבע בישראל לייצור חומרים פעילים לתרופות".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ירי בבית ספר אמריקני בכל שבוע: כרוניקה של רצח ידוע מראש
4 מאסרי עולם לרוצח משפחת סלומון; אחד השופטים תמך בעונש מוות

פורים 2018: הליצנים המפחידים חוזרים, ובגדול

עוד מסרו כי "טבע קבלה החלטה קשה זו בכובד ראש, ולאחר בחינה מתמשכת ויסודית, בשל הצורך המיידי שלה בצמצום בסיס עלויותיה נוכח החוב הגדול שעליה לשרת, ובשל חוסר הכדאיות הכלכלית שבהמשך הפעלת האתר לאור השינויים הדרמטיים המתחוללים בענף התרופות בשנים האחרונות. טבע תנהג בכבוד, בהגינות וברגישות ותעניק לעובדי פלנטקס תנאי פרישה מיטיבים – מעל ומעבר לחוק – כמו גם שירותי השמה, הכשרה וייעוץ מקצועי שיאפשרו לעובדים מעבר מהיר ופשוט, ככל הניתן, למקום עבודה חלופי עם סגירת המפעל".

 עובדי טבע מפגינים
 

הפגנת עובדי טבע (ללא קרדיט)

 

מההסתדרות נמסר כי היא "מגבה ותלווה את העובדים. בימים הקרובים נשב עם הנהלת טבע למשא ומתן באשר לעתיד העובדים. שוב הנהלת טבע מוכיחה שהיא שכחה שישראל היא הבית של החברה".

בתוך כך, פירמת ההשקעות האמריקנית ברקשייר האת׳ווי, בבעלות המיליארדר וורן באפט, דיווחה הלילה כי היא מחזיקה מניות טבע בסכום של 358 מיליון דולר - השקולים ל-1.8% מהחברה. מדובר בהבעת אמון משמעותית בתכנית הקיצוצים של המנכ״ל קאר שולץ. במסחר המאוחר זינקה המניה ב-4.4% והיא צפויה לעלות גם היום בבורסה בתל אביב.

במהלך חודש דצמבר 2017 הודיעה החברה על תוכנית התייעלות שבמסגרתה יפוטרו 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים, מהם כ-1,700 בישראל. מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית. החברה טענה כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו.

 עובדי חברת טבע מפגינים בכפר סבא
 

עובדי חברת טבע מפגינים בכפר סבא(ללא קרדיט )

 

בהודעת החברה פירטו את עיקרי תוכנית ההתייעלות והשלכותיה בישראל. תחילה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019. בעקבות זאת יצאו העובדים למאבק נגד ההנהלה, בתמיכת ההסתדרות ובליווי בכירים רבים במערכת הפוליטית, בהם ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הכלכלה אלי כהן.

לאחר כמה שבועות של מחאות הגיעו ועדי העובדים וההסתדרות להסכמות עם ההנהלה באשר לצעדים הייעול. בנוגע למפעל המשאפים בירושלים שאמור להיסגר עד סוף 2019, הסכימו הצדדים כי 60 עובדים יפוטרו עד סוף חודש פברואר ואילו 180 עובדים נוספים ימשיכו עד סגירת המפעל. בנוסף, התגבשה מעטפת פרישה למפוטרים, הכוללת מענקי סיום על פי ותק וגיל וכן ליווי הכולל ייעוץ, סדנאות והכשרות מקצועיות. טבע תקים פלטפורמה שתחבר מעסיקים פוטנציאליים לעובדי החברה. כמו כן, יוענק ייעוץ פנסיוני בגין הפרישה המוקדמת.

שבוע לפני ההסכמות במפעל המשאפים, נחתם הסכם דומה עם ועד העובדים במפעל "טבע טבליות" בירושלים. כן נודע כי משרד הכלכלה יעביר כספים לחברות המתחרות תמורת קליטת העובדים שפוטרו בעיר הבירה. בנתניה, סיכמה ראש העיר מרים פיירברג על קליטת עובדי מפעל "טבע" בעיר, שצפויים להיות מפוטרים, בתור נהגים בחברת האוטובוסים "דן". נוסף לכך יזמה פיירברג כנס תעסוקה בעיר.