4 מאסרי עולם לרוצח משפחת סלומון; אחד השופטים תמך בעונש מוות

ביהמ"ש גזר את העונש על עומאר עבד אל-גליל, שרצח את אלעד, יוסף וחיה סלומון בחלמיש. השופטים: "לא לשחררו בעסקה עתידית". ליברמן: "אף מספר של מאסרי עולם לא יספיקו"

  • פורסם ב:
  • 15/02/2018 09:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/02/2018 09:40
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בית הדין הצבאי במחנה עופר גזר הבוקר (חמישי) על המחבל שרצח את משפחת סלומון בהתנחלות חלמיש שבשומרון 4 מאסרי עולם מצטברים. השופט סא"ל דב גלבוע, שהיה בדעת מיעוט, סבר כי יש להטיל עליו עונש מוות. בעת הקראת גזר הדין השופטים אמרו כי הם דנו "גם בעונש המרבי בחוק - עונש מוות. מילים לא יכולות לתאר את גודל הזוועה שביצע הנאשם; קוראים להורות לגורמים הממונים לא להורות על שחרורו של המחבל בכל עסקה עתידית״.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס בחשבון הטוויטר לגזר הדין שניתן וכתב: "כעת נגזרו ארבעה מאסרי עולם על המחבל הנתעב שרצח בנווה צוף את בני משפחת סלומון, את אבי המשפחה, יוסי סלומון, את הבן אלעד ואת הבת חיה הי"ד, ופצע קשה את אם המשפחה, טובה. שום מספר של מאסרי עולם לא יספיק כדי להעניש את חיית האדם הזאת שהחיוך עוד מרוח על פרצופה. ליבי דואב עם משפחת סלומון".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לילה קטלני בכבישים: שני אנשים נהרגו ואדם אחד נפצע קשה

המרדף, החסימה והירי: תיעוד בלעדי של ניסיון חיסול בצפון

טבח בתיכון בפלורידה: 17 נהרגו, היורה - תלמיד לשעבר שסולק

 מחבל מחלמיש
 

מחבל מחלמיש( ללא קרדיט)

 

עוד כתב ליברמן בציוץ נוסף כי הוא "מסכים עם כל מילה של השופט סא"ל דב גלבוע: צפיתי בפני הנאשם שמילא פניו בחיוך כל העת, והגדיל לעשות כאשר בני המשפחה תיארו את הטבח בבני המשפחה ואת תוצאותיו, אותם הם חשים יום יום שעה שעה. לאחר שבחנתי את הנושא מכל הבטיו אני קובע שדינו של הנאשם הינו עונש אחד בלבד. דינו מוות". 

לדברי ליברמן, "אבו מאזן משלם לרוצח בני משפחת סלומון משכורת חודשית מרתיחת דם של 1,400 ש"ח שתגדל מידי שנה עד ל12,000 נטו בחודש. עד גיל 80 יקבל המחבל הנתעב מהרשות הפלסטינית 6 מיליון ש"ח! ביום א' תובא לאישור ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק קיזוז משכורות מחבלים שיזמתי. אנו הולכים לשים סוף לתיאטרון האבסורד הזה!".

"לצערנו מאז הפיגוע נוספו נשמות טובות למעגל הנרצחים ומשפחות נוספות נכנסו למעגל השחור של האובדן והשכול", אמר בבית המשפט אבי אשתו של הנרצח אלעד סלומון. "מדינת ישראל לא מראה מספיק נחישות במלחמה בגל הטרור, במלחמה בהסתה הנוראית של הרשות הפלסטינית, במלחמה נגד המשפחות שמשתפות פעולה. היה צריך לתת עונש מוות. היה צריך להרוס בתי מחבלים ללא הגבלות, לבטל אזרחויות ותושבות. למצוא דרכים נוספות כדי למנוע את הרצח הבא. נמצא בכנסת חוק הדורש מהממשלה לקזז את הכספים שהרשות מעבירה כפרס לרוצחים. אנו מבינים שיש פעולות שמנסות לסרס את החוק הזה".

חן סלומון, אשתו של שמואל שאביו ושני אחיו נרצחו בפיגוע, אמרה לאחר מתן גזר הדין: "שום עונש שבעולם לא יחזיר לנו את יקירינו. כדי שמקרים כאלה לא יקרו, המדינה צריכה לתת עונש מות הראוי למחבל מתועב שכזה כדי שמקרים כאלה ייפסקו. המדינה צריכה להרתיע ולהתחיל לפעול בהתאם כי לא הגיוני שכל שני וחמישי משפחה נוספת מצטרפת למשפחת השכול".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו ויוזם חוק עונש מוות למחבלים, ח״כ רוברט אילטוב הגיב גם הוא ואמר כי "שינוי המדיניות של הכנסת ביחס לעונש מוות למחבלים נותן אותותיו ומחלחל אל מערכת המשפט. יש לנו עוד דרך ארוכה אבל היום היינו עדים לסנונית הראשונה כאשר דעת המיעוט היתה חד משמעית - עונש מוות למחבל הנתעב שהרס את חייה של משפחת סלומון".

גם ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו כתב: "‏עונש מוות. זה מה שצריך היה לפסוק בית המשפט. זהו המקרה המובהק שצריך להפעיל בו את עונש המוות, שהימוחק את החיוך מפרצופה של החיה הזו. במקום זאת הוא יהנה מתשלום קבוע מאבו-מאזן, טלויזיה, אוכל ושתיה על חשבוננו וימשיך לחייך. המשך חקיקת חוק עונש המוות שהעבירה ישראל ביתנו הוא צו השעה".

לפני חודש וחצי בית הדין הרשיע את עומאר עבד אל-גליל, שרצח שלושה מבני משפחת סלומון בחלמיש בחודש יולי ופצע את טובה סלומון. המחבל הורשע במסגרת בכתב אישום שכולל שלוש עבירות של גרימת מוות בכוונה, המקבילות לעבירת רצח, שתי עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה ועבירת הסתה.

 המחבל מחלמיש
 

4 מאסרי עולם למחבל מחלמיש( ללא קרדיט)

 

התביעה הצבאית ביקשה אז מבית המשפט לגזור על המחבל ארבעה מאסרי עולם מצטברים. נציג התביעה הצבאית אמר כי הסיבה לבקשת ארבעת מאסרי העולם המצטברים הם שלושה בעבור כל נרצח, ועוד מאסר עולם בגין נסיונות הרצח של בני משפחה נוספים. לדבריו המחבל לא הביע חרטה בחקירתו אלא הביע ״אושר בל יתואר״ על הפיגוע ותוצאותיו.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בתגובה להרשעה כי "ישראל היא מדינה מתוקנת. כפי ששרת המשפטים אינה יכולה להנחות את הפרקליטות ושופטי העליון מה לפסוק, כך אני כשר הביטחון איני רשאי להנחות את השופטים והתובעים הצבאיים. כיו״ר ישראל ביתנו וכאזרח המדינה אני קורא לשופטים להטיל על המחבל בן העוולה עונש מוות".

בני המשפחה של הנרצחים דורשים גם כן לגזור עונש מוות על המחבל. "האור והשמחה התמימה הציתו את חמתו של בן השטן", אמר במהלך הדיון דן לנדא, ששלושה מבני משפחתו נרצחו בפיגוע, "לבית פרץ הרוצח, נשמה שחורה מלאה תאוות רצח, שחיכה לרגע בו יוכל להקיז דם. מול מגיפה זו כבר לא ניתן להמשיך ולפעול באותם כלי ענישה שננקטו עד היום. התשובה המתאימה של החברה הישראלית היא עונש מוות".

 שמואל וחן סלומון
 

שמואל וחן סלומון( חדשות עשר)

 

בפיגוע בהתנחלות נרצחו יוסי סלומון בן ה-70, וילדיו חיה בת ה-40 ואלעד בן ה-36. טובה, אשתו של יוסף, נפצעה באירוע והועברה לטיפול בבית החולים "שערי צדק" בירושלים כשהיא במצב בינוני. חמשת הילדים שהיו בבית ניצלו מהטבח, לאחר שמיכל, אשתו של אלעד, נעלה אותם באחד מחדרי הבית.

מתחקיר האירוע עלה כי המחבל, ה-19 מכפר קובר הסמוך, קנה את הסכין כיומיים לפני הפיגוע במטרה לרצוח יהודים. . הוא הגיע באופן רגלי אל בית המשפחה, אחד הקיצוניים ביישוב, בו שהו באותה עת 10 נפשות, והחל במסע ההרג בזמן שבני המשפחה חגגו "שלום זכר" לכבוד הולדת נכד. בנוסף, הדלת של הבית הייתה פתוחה, ונבדק מדוע לא הוקפצה כיתת כוננות, זאת על אף שהייתה התרעה כתוצאה מנגיעתו בגדר ההתנחלות. לבסוף נורה המחבל דרך חלון הבית, על ידי חייל צה"ל ששמע את הצעקות מבית המשפחה. 

לפי התחקיר , המאבטח האזרחי של היישוב העביר את הדיווח על הנגיעה בגדר למוקדים הרלוונטיים, כולל לכוחות הביטחון. עם זאת, צה"ל טוען כי הוא לא עודכן על הנגיעה של המחבל בגדר. דוברי היישוב טענו שהיה כשל ביטחוני חמור מצד הצבא.