נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה, רויטרס

תפקוד רה"מ ייפגע, המתקפות יעברו ליועמ"ש: הימים שאחרי ההמלצות

פרשנות: בדומה לאולמרט, שהודה כי הסכים להפסקת אש עם חמאס בגלל החקירות נגדו, גם כוחו של נתניהו צפוי להיות מושפע. וגם: האמת מאחורי נאומו של רה"מ לאחר פרסום ההמלצות

ראש ממשלה חשוד בשוחד. פרשנות: אפשר כבר כעת להבין מה צפוי להיות עתידם של הגיבורים הראשיים בחקירות נתניהו. אריאל שרון תפקד כראש ממשלה בזמן שפרקליטת המדינה כתבה טיוטת כתב אישום נגדו, דבר חמור יותר מהמלצות משטרה. אהוד ברק נאלץ לתפקד בזמן חקירה כאשר הוא לא יכול להיות באותו חדר עם מזכיר הממשלה שלו.

אמנם החוק לא מכריח את ראש הממשלה להתפטר במקרה הנוכחי, אבל אין ספק כי הדבר ישפיע רבות על התפקוד שלו. אולמרט הודה שנים לאחר כהונתו כי הסכים ב-2008 להפסקת אש עם החמאס מכיוון שבזמן החקירות נגדו לא הייתה לו את היכולת ליזום עימות בעזה. לכן, נתניהו של החודשים הקרובים צפוי להיות חלש יותר.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

המרדף, החסימה והירי: תיעוד בלעדי של ניסיון חיסול בצפון

שוטרים איתרו אישה אזוקה בשרשרת ברזל בבית בנגב; אחיה נעצרו

סקר חדשות עשר: 50% חושבים שנתניהו צריך לעזוב את תפקידו

בנוגע ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הרי שהמחאות נגדו צפויות להתגבר בזמן הקרוב. בנוסף, ההערכות הן שככל שיעבור הזמן, ההתקפות מצד נתניהו ומקורביו , שהיו מנת חלקה של המשטרה, יעברו אליו. בסופו של דבר, הוא זה שיקבע את גורלו של נתניהו ואין ספק שהוא יהיה איש השנה הנוכחית.

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (ארן דולב )

 

מי שקם לבוקר שקט יחסית לאחר תקופה ארוכה הוא מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. ההמלצות שהוגשו על ידי המשטרה בנוגע לתיקים 1,000 ו-2,000 מסיימות בינתיים את חלקה של המשטרה בנוגע לחקירות נתניהו. ההמלצות הפכו למעשה את אלשיך לאישיות לא רצויה ברחוב בלפור. אלשיך צפוי בתקופה הקרובה להנמיך פרופיל ולהימנע מעימות פומבי עם נתניהו וסביבתו. אין הדבר מוכיח כי הוא חוזר בו מההמלצות. אלשיך העיד שהוא מכיר כל מילה מסיכומי החקירה והוא בטוח שהן יבשילו לכתב אישום.

בתוך כך, מבדיקת משפטים שנאמרו על ידי ראש הממשלה לאחר פרסום ההמלצות עולה כי נאמרו בהם דברים לא מדויקים. ב-2014, כאשר נתניהו החליט על בחירות מוקדמות הוא טען כי היא הסיבה לכך היא הפיכה שמבוצעת נגדו. הפיכה שלא באמת התרחשה. כאשר נשאלה לשכת ראש הממשלה אם הכנסת פוזרה בגלל חוק ישראל היום, התשובה הייתה לא. בנאומו שלאחר פרסום ההמלצות הוא נשמע אחרת והודה כי הבחירות התרחשו בגלל החוק המדובר.

כשהתנהל המאבק סביב ערוץ עשר, טענה אז לשכת ראש הממשלה כי אין לה מעורבות בנושא. אתמול הודה נתניהו כי ניסה לסגור ערוץ שפרסם תחקירים נגדו והיה בעימות משפטי איתו, וכך למעשה פגע באינטרסים של מילצ'ן. במציאות, באותה תקופה מילצ'ן היה בעל מניות מיעוט בערוץ ורצה להיפטר מהן בכל מקרה ללא תשלום. בנוסף, הוא לא שבר את המונופול של מילצ'ן בתחום חלקי חילוף הרכב, זאת מכיוון שבכלל לא היה מונופול כזה ולמעשה איש העסקים הרוויח מהשקעתו בתחום.

המפכ"ל, רוני אלשיך
 

מאמין בהמלצות. אלשיך( רויטרס)

 

במהלך היום נתניהו אף תקף את לפיד כי לא הדיר את ידיו מלעסוק בעינייניו של מילצ'ן. במציאות לפיד עבד עבור מילצ'ן הרבה לפני שמונה כשר אוצר. במשרד המשפטים הכירו את הסוגיה ולמרות זאת לא קבעו בהסדר ניגוד העניינים שלו כי אין מגבלה שלפיד יהיה במגע עם מילצ'ן.