שנה וחצי של חקירות: הכותרות והחשיפות בתיקי נתניהו

מהידיעה שתהפוך לתיק המתנות, דרך חשיפת טובות ההנאה שנתן פאקר לבני הזוג נתניהו, מחתימת ארי הרו על הסכם עד מדינה ועד עדותה של עוזרת מילצ'ן • כל הפרסומים החשובים

לפני שנה וחצי פירסם העיתונאי בן כספית בתוכנית "שישי" בחדשות עשר, ובמקביל גם אמנון אברמוביץ', את הידיעה שתהפוך לימים לתיק המתנות (1000), ותתפתח לעדותו הדרמטית של ארנון מילצ'ן. זו הייתה יריית הפתיחה לפרסומים בנוגע לתיקי החקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבשלו אתמול לכדי המלצת המשטרה לכתב אישום בגין שוחד מרמה והפרת אמונים.

בנובמבר 2006 פירסם עיתונאי חדשות עשר רביב דרוקר את שמו של ג'יימס פאקר, ועל טובות ההנאה שהעניק למשפחת נתניהו. "ככל שיש לו יותר אינטרסים כך יש לו יותר עניין בתפקידו של ראש הממשלה ולא רק בחברות ביניהם", הסביר דרוקר.

חודש וחצי לאחר מכן כבר מתחילות להתגלות התמורות שהעניק נתניהו על פי החשד. ביולי 2017 נחשפים בחדשות 2 פרטים חדשים על תיק 2000, תיק השיחות עם ארנון מוזס סביב "חוק ישראל היום". בחדשות עשר פירסמנו את תוכן עדותו של מו"ל העיתון המתחרה ומקורבו של נתניהו, שלדון אדלסון. "אישר בחקירתו כי לפחות אחד הנושאים בעלי המשמעות הכלכלית, עליהם נתניהו דיבר בשיחות עם מוזס, עלה בפניות נתניהו לאדלסון", חשף ברוך קרא.

 בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו (רויטרס)

 

חודש לאחר מכן, התפתחות משמעותית נוספת, ארי הרו, אחד האנשים המקורבים לנתניהו, בדרך לחתימה על הסכם עד מדינה. בספטמבר העלילה מסתבכת עוד יותר, איש העסקים מילצ'ן הופך מעד מרכזי לחשוד בפלילים. כמה ימים לאחר מכן חושפים דרוקר וקרא חשד נוסף לתמורה שהעניק לו נתניהו, לקידום אזור סחר חופשי בגבול בין ישראל וירדן.

הדס קליין, העוזרת האישית של מילצ'ן, נחשבת לעדה המרכזית בתיק המתנות. עדותה נחשפה בחדשות עשר: "הייתה הבנה שארנון צריך לספק לבני הזוג נתניהו מה שהם רוצים, הסיגרים היו בקשה של נתניהו, לפעמים היו שמות קוד, זה נמשך במשך שנים", כך חשף אביעד גליקמן.

היקף הסכומים שקיבל נתניהו בצורתמתנות נחשף רק לפני חודש וחצי, ואושר אתמול על ידי הממשלה. "ההערכה היא ששווי הסיגרים בין 300-200 אלף, השמפניות בין 700-600 אלף" אמר אז קרא. אתמול הודיעה המשטרה שנתניהו חשוד בקבלת שוחד בשווי של מיליון שקלים ממילצ'ן ופאקר.