ארדן ליועמ"ש: לבדוק את הטענות למעקבים אחר חוקרי נתניהו

השר פנה במכתב למנדלבליט, בעקבות דבריו של המפכ"ל: "אמירה משמעותית ומדאיגה, שצריכה להדיר שינה מעיניו של מי ששלטון החוק חשובים לו" • מסתמן: כהונת אלשיך לא תוארך

  • פורסם ב:
  • 14/02/2018 19:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/02/2018 19:32
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

גלעד ארדן, השר לביטחון הפנים, פנה היום (רביעי) במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבו ביקש לבדוק את הטענות למעקבים אחר חוקרי המשטרה שעסקו בתיקים בהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ארדן התייחס לריאיון של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, לתוכנית "עובדה", במהלכו אמר כי מתנהלים מעקבים אחר חוקרים בכירים, שהשתתפו גם בחקירות נתניהו. "מדובר באמירה משמעותית ומדאיגה, שצריכה להדיר שינה מעיניו של כל מי ששלטון החוק ועצמאות רשויות האכיפה חשובים לו", כתב ארדן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

טיסת האימים: מכסה המנוע נפל מעל האוקיינוס השקט. צפו

רכב צבאי נפגע ממוקש בבקעת הירדן; שבעה נפצעו קל

השמות הנפוצים בישראל: מוחמד ונועם לבנים, תמר ונועה לבנות

 נתניהו וארדן בישיבת הממשלה
 

נתניהו וארדן בישיבת הממשלה (רויטרס)

 

"כשר לביטחון הפנים וכאיש ציבור הרואה עצמו מופקד על שמירת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, איני יכול להתעלם מהדברים הללו ולעבור עליהם לסדר היום", כתב, "ניסיון להטיל מורא על חוקרי משטרה העושים את מלאכתם, הינו מעשה שאין להשלים איתו".

הוא הסביר כי בעקבות פרסום דבריו של אלשיך הגיעו אליו פניות רבות, הן מהציבור והן מחברי כנסת, בעקבותיהם פנה למפכ"ל להבהרות. "המפכ"ל מסר לי שאין באפשרותו לפרט ולעדכן בנושא זה, ולכן איני יכול כיום לתת מענה

לסוגיה בעלת חשיבות ציבורית כה משמעותית", כתב ארדן, "אני סבור שהשארת נושא זה 'באוויר', בלא שהציבור יקבל את המידע על אשר אכן התרחש, עלולה לפגוע משמעותית באמון הציבור במערכות השלטוניות".

בתוך כך, מסתמן כי כהונתו של המפכ"ל אלשיך לא תוארך. כהונת המפכ"ל מסתיימת בדצמבר וניתנת להארכה, אך ראש הממשלה והשרים הם אלה שמכריעים בעניין, ונוכח החקירות נראה כי הוא יסיים את כהונתו בקרוב.

אתמול פרסמה המשטרה את המלצותיה בנוגע לתיקי נתניהו, לפיהן ישנה תשתית ראייתית להעמדתו לדין של נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בשני התיקים. בתיק 1000, נתניהו חשוד שקיבל מתנות בסכום של מיליון שקל, מבעלי ההון ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, בתמורה לפעולות שונות בעיקר עבור מילצ'ן. בתיק 2000 הוא חשוד בניסיונות לפגוע בעיתון "ישראל היום" בתמורה לסיקור חיובי בעיתון "ידיעות אחרונות", לפי הצעתו של המו"ל ארנון מוזס.

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך
 

ראש הממשלה נתניהו והמפכ"ל אלשיך (חיים צח, לע"מ )

 

בעקבות פרסום דבריו של אלשיך, תקף אותו בחריפות נתניהו בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו. "מזעזע לגלות שהמפכ״ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", נכתב, "כל אדם הגון ישאל את עצמו איך אנשים שאומרים דברים הזויים כאלה על ראש הממשלה יכולים לחקור אותו באובייקטיביות ולהמליץ בעניינו ללא משוא פנים? צל גדול הוטל הערב על חקירות המשטרה והמלצותיה בעניינו של נתניהו".

בסוף הפוסט גם נתניהו כאמור קרא לחקור אם נשלחו חוקרים פרטיים שיעקבו אחר קציני משטרה. "הרמיזות של המפכ״ל הן כל כך חמורות, שנדרשת מיד חקירה אובייקטיבית ומהירה על הטענה שרה״מ שלח חוקרים - ולאחר שיתברר שאין קשר כזה, יש להסיק את המסקנות המתחייבות לגבי אופן ניהול החקירה וגיבוש ההמלצות נגד ראש הממשלה".

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

עם זאת, נודע כי אלשיך עדכן בזמן אמת את מנדלבליט, על החששות ממעקבים אחרי החוקרים. אלשיך העביר את המידע, הכולל תחושות בלבד של החוקרים, ללא מידע מודיעיני מעבר לכך. בתגובה ביקש מנדלבליט: "תביא לי מידע קונקרטי״, אך מידע כזה אף פעם לא הועבר.

גורם בכיר במשטרה מסר לחדשות עשר כי דמות אירופית, המקורבת לראש הממשלה, היא שפעלה לאיסוף מידע על קציני משטרה שהובילו את החקירות נגדו. "לפי המידע המודיעיני שהגיע אלינו, היעד המרכזי לעבודת החוקרים היה מפקד יאח"ה כורש בר נור ועוד כמה חוקרים זוטרים הקשורים לתיקי נתניהו", אמר אותו גורם, "העבודה המשמעותית לא נעשתה ע"י מעקב של חוקר בשטח אלא באמצעים טכנולוגיים מכמה ממדינות אירופה".