מנדלבליט יתקשה לרדת מעץ ההמלצות • פרשנות

בתיק 2,000 מנדלבליט עוד יכול לטעון כי מדובר בתיק בעייתי הקשור בנורמות שקשה לשנות אותן. בתיק 1,000 מרחב התמרון הוא בין שוחד להפרת אמונים. וגם: מה המצב של לפיד?

ראש ממשלה חשוד בשוחד. פרשנות: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יתקשה לסגת מכל המלצות המשטרה. בתיק 2,000 (נתניהו-מוזס) הוא עוד יוכל לטעון כי מדובר בתיק בעייתי ויש נורמות הקיימות שנים שקשה לשנות אותן באופן פתאומי. בתיק 1,000 (תיק המתנות) מרחק התמרון שלו הוא בין שוחד להפרת אמונים.

בנוגע ליאיר לפיד, צריך לזכור שיש מולו הסדר של ניגוד עניינים שאורכו 13 עמודים. המשמעות היא שדנו לעומק במה הוא יכול לעסוק ובמה לא. צריך גם לזכור שיש חמש תמורות שהמשטרה טוענת שנתניהו נתן בחזרה לארנון מילצ'ן תמורת כסף. לפיד העיד בנוגע לאחת מתמורות אלה, אבל הוא לא העד היחידי הקשור אליה. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

כשצבי יחזקאלי הסתכן מול הרשויות עם דרכון סורי מזויף

בפעם השנייה ביממה: נעצרו פלס' שנשאו מטען ליד בית משפט צבאי

רכב צבאי נפגע ממוקש בבקעת הירדן; שבעה נפצעו קל

יאיר לפיד לא יינזק כנראה מהפרשה בקרב בוחריו, אבל מי שתמך בנתניהו בעבר והחל לחשוב על תמיכה במפלגה אחרת, עשוי לחזור בו. הסיבה לכך היא שמי שלא יבדוק את הסוגיה לעומק, עשוי לחשוב כי לפיד פעל מתוך מטרה שיריבו הפוליטי הגדול, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יעזוב את תפקידו.

יאיר לפיד בריאיון ללונדון את קירשנבאום
 

לא יינזק מהפרשה בקרב בוחריו. יאיר לפיד (צילום מסך)

 

ראש הממשלה נאם מוקדם יותר בוועידת השלטון המקומי וקק"ל והתייחס להמלצות המשטרה להגיש נגדו כתב אישום על שוחד בתיקי החקירה 1,000 ו-2,000. "אחרי שקראתי את דוח ההמלצות אני יכול להגיד שזה מסמך מוטה, קיצוני, מחורר כמו גבינה שווייצרית ולא מחזיק מים"' אמר נתניהו. 

עוד הוסיף נתניהו כי "ראשית, הוא מתעלם ומטשטש חברות קרובה מאוד - קרוב ל-20 שנה בין מילצ'ן לביני ובין המשפחות שלנו. עוד בתקופה שהייתי אזרח פרטי והרבה לפני שנכנסתי לתפקיד. שנית, הוא מנפח את הסכומים עד לבלי היכר. בסדרי גודל. הוא מעמיד שם הוצאות ענק שכלל אינן קשורות אלי, הכל בכדי להגיע למספר הקסם. שלישית, הוא פשוט מתעלם וגם כל הפרשנים פשוט מתעלמים שלא פעלתי עבור מילצ'ן אלא נגדו".

יו"ר יש עתיד אמר בתגובה כי "שמעתי את ראש הממשלה וחבורתו, כולל יו"ר הקואליציה ושרים, שהעזו להגיד שיש אפשרות לא להגיד את האמת כשהמשטרה מבקשת ממך לסייע בבירור העובדות בפרשת שחיתות חמורה. ככה מדברים עבריינים. אל תאיימו עלינו. אי אפשר לאיים עלינו. לא ניתן לכם להוביל את המדינה למקום שבו אנשים ישרים פוחדים להגיד את האמת".

בנימין נתניהו בדאבוס
 

תקף את לפיד. בנימין נתניהו ( חדשות עשר)

 

עוד הוסיף לפיד כי "לטובת אזרחי ישראל ראש הממשלה צריך לעזוב את תפקידו. אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לזרז ככל האפשר את ההחלטה אם להגיש או לא להגיש כתב אישום. זה יום עצוב לכל אזרח כשראש ממשלה בישראל מואשם בעבירות פליליות חמורות. אי אפשר להיות ראש ממשלה, שר החוץ ושר הבריאות, בזמן שאתה מבלה את עיקר זמנך עם עורכי דין ובתגובות לתקשורת. אי אפשר לייצג אותנו בעולם כשכל מנהיג זר שאתה פוגש יודע שאתה מואשם בעבירות חמורות".