ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס עם שגרירים זרים בירושלים, TPS / קובי ריכטר

סערה במערכת הפוליטית: "לא כשיר לכהן"; "הליך לא לגיטימי"

בקואליציה ובאופוזיציה מיהרו להתייחס להחלטת המשטרה להמליץ להעמיד לדין את רה"מ בגין שוחד. "זה יום עצוב לדמוקרטיה", "המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית"

המלצות נתניהו: בכל קצות הקשת הפוליטית הגיבו אמש (שלישי) להחלטת המשטרה להמליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה בגין שוחד בשתי פרשיות שונות – תיק 1000 ותיק 2000.

שר התיירות, יריב לוין, היה השר הראשון שהתייחס להמלצות: "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".

השר ישראל כ״ץ: "אני מחזק את ידיו של ראש הממשלה, ויש לאפשר לו להמשיך ולנהל את ענייניה החשובים של מדינת ישראל בתחומי הביטחון והעשייה, ולהמתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

השר צחי הנגבי הוסיף: "ראש הממשלה היטיב להבהיר כי לא נפל כל רבב במעשיו. אני מכיר את בנימין נתניהו עשרות שנים ומאמין ביושרו ובחפותו. כהונתי כשר המשפטים לימדה אותי כי התביעה הכללית פועלת באופן מקצועי וענייני. יש לאפשר לה וליועץ המשפטי לממשלה להגיע לממצאים ללא לחצים פסולים, הפגנות מתריסות, גיליוטינות בכיכרות ושלטי נאצה. תנועת הליכוד תמשיך לתת אמון בראש הממשלה, ולסייע בידו להנהיג את המדינה".

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם מסר: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים. נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם - המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה. על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים במדינה דמוקרטית בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה".

עוד הוסיף ח"כ אמסלם: "במהלך הדיונים בוועדת הפנים על חוק ההמלצות, עלה הנתון המדהים שקרוב ל 80 אחוז מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות. אני מקווה שהם ישקלו את הראיות בכובד ראש, לי ולחלק גדול מאוד מאזרחי המדינה שאינם מגיעים לרוטשילד, ברור מה אמורה להיות ההחלטה. באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקולדים או סיגרים מחבר שלו. עד אנה נבוא?".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שני בני אדם נהרגו בתאונה בין משאית לשלושה רכבים בכביש 6

מתקפת הכלבים באופקים: בעל חווה סמוכה נעצר

סוריה: לישראל צפויות הפתעות נוספות אם תפעל בשטחנו

 רה"מ נתניהו השר לביטחון הפנים ארדן מעניקים דרגות למפכ"ל אלשיך
 

רה"מ נתניהו השר לביטחון הפנים ארדן מעניקים דרגות למפכ"ל אלשיך( רויטרס)

 

שר המדע אופיר אקוניס הוסיף: "ישראל היא מדינת חוק. במדינת חוק, ראש ממשלה לא מורשע על בסיס המלצות המשטרה ולא באולפני הטלוויזיה. אני מאמין לדברי ראש הממשלה בנושאים שאליהם הוא נדרש. אני אומר לכם גם הערב: את ראש הממשלה בוחרים אזרחי ישראל, רק בבחירות חופשיות ודמוקרטיות". עם זאת, ח"כ אורן חזן דווקא הפתיע כשאמר "אם יהיה כתב אישום נתניהו יהיה חייב לזוז הצידה לטובת מנהיג חדש מהליכוד. עם זאת אין משמעות להמלצות המשטרה".

שר האוצר, ח"כ משה כחלון, הגיב: "החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ הרצוג, נשא דברים במליאת הכנסת: "אני קורא לכל נבחרי הציבור של הליכוד לשמור הערב את המקלדת והפה סגורים ולהעניק ליועמ"ש ולפרקליטות לבצע את עבודתם ללא הפרעות... אני חושב שבנסיבות הללו ראש הממשלה צריך לשקול נבצרות לטובת האינטרס הציבורי".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אמר: "אלו שעות קשות ועצובות, אך זהו גם רגע של אמת ורגע של מבחן לכולנו.

התמונה העולה מסיכום תיקי 1000, 2000 מצמררת. עומק השחיתות שנחשפת, ועוד תיחשף - מבהיל וזה עוד טרם פרשיות 3000, 4000, ויתכן 5000. אין מקום להסתתר מאחורי דווקנות משפטית. לפנינו קודם כל שאלה ציבורית ומוסרית. ככה לא נראה 'כלום', ככה נראה שוחד. ביבי, בהתייחסו לאולמרט, הטיב לתאר מדוע במצב כזה. אין ראש ממשלה מסוגל לתפקד ולשאת באחריות לניהולה ובטחונה של המדינה. על נתניהו להכריז מחר בבוקר על נבצרות. הליכוד וסיעות הקואליציה נדרשות לסכם מי יחליפו בשעת מבחן זו. מנדלבליט חייב להתעשת ולהחליף הילוך.

מדינת ישראל הנפלאה שלנו היא פרי דבקותם של 70 דורות של מתפללים ומקדשי השם ושל ארבעה דורות של חולמים ולוחמים. אסור שניתן להשחיתה".

ח"כ תמר זנדברג הגיבה: "עוד ראש ממשלה הולך לכלא. זה יום עצוב לדמוקרטיה נתניהו איבד תוקף מוסרי לשלטונו ואם הוא לא מתפטר הערב, כל אחד משישים ושישה חבריו לקואליציה צריך לקום ולומר – עד כאן. קום והתפטר". חברתה לסיעה, ח"כ מיכל רוזין הוסיפה: "את הפרומו לסיכום חקירות המשטרה נתניהו סיפק בהשתלחויות, כנסי תמיכה המוניים והסתה פרועה.רה"מ חשוד בשוחד בשני התיקים ועל מנדלבליט להפסיק להסס ויחליט. העם רוצה שהאמת תצא לאור בבימ"ש המבחן של ראשי מפלגות הקוא׳ הגיע - אל תתקפלו ואל תתקרנפו - תעמדו לצד האינטרס הציבורי ונגד השחיתות".

רכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון כתב בטוויטר: " לעם ישראל מגיע ראש ממשלה ישר, לא משנה אם הוא מימין או משמאל. הגיע הזמן להיפרד מנתניהו לשלום". חברו לסיעה, ח"כ עמיר פרץ, מסר בתגובה: "סיכום חקירות המשטרה חושף מציאות קשה של ראש ממשלה שמזמן חצה את רף ההתנהלות הראוי והמתבקש מנבחר ציבור. ללא קשר להיבט הפלילי שיתברר בהמשך, לאזרחי ישראל מגיע מנהיג שמהווה דוגמא אישית בהתנהלותו ולא ראש ממשלה שמנצל את מעמדו למתקפה שלוחת רסן כנגד מערכת המשפט, המשטרה והתקשורת".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם( רויטרס)

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ': "זהו יום שחור למדינה ולשלטון החוק. עבירת השוחד היא מהחמורות בספר החוקים, וכשמדובר ברה"מ היא מזעזעת את יסודות המדינה. מעשיו של נתניהו מושחתים, משחיתים, ומכוערים, ועליו להתפטר מייד. אם שותפיו יגוננו עליו - ידבק גם בהם כתם ההשחתה. טוב שאפשר להתנחם בחוסנן ובאומץ לבן של מערכות שלטון החוק שהתעקשו לעשות את עבודתן חרף הפחדות, הכפשות ואיומים".

בתיק 1000 בסך הכול קיבל נתניהו, לפי הודעת המשטרה, מיליון שקלים ברכוש, מהם 750 אלף שקלים מארנון מילצ'ן. נתניהו קיבל מתנות מבעלי ההון במשך כעשר שנים, כאשר הקצב עלה בשנת 2009, לאחר שנבחר שנית לראשות הממשלה. עוד נטען שלא מדובר במערכת יחסים חברית, שכן המתנות עברו בכיוון אחד, כאשר לא הייתה הדדיות.

תיק 2000 עוסק בשיחות שערך ראש הממשלה עם מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, שהקלטות חלק מהן פורסמו בתקשורת. על פי החשד, נתניהו התחייב לפעול נגד עיתון "ישראל היום", שנמצא בבעלות מקורבו שלדון אדלסון, ובתמורה הבטיח לו מוזס סיקור אוהד.

בהודעת המשטרה נמסר כי בחקירה הופרכה גירסתו של ראש הממשלה, לפיה השיחות עם מוזס נעשו כמצג שווא, על מנת לתת למוזס תחושה שהוא עומד לפעול לטובתו. החקירה מעלה כי בוצעו מהלכים משמעותיים בפועל כדי להגביל את "ישראל היום". עד מפתח בפרשה הזו הוא ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שקידם את "חוק ישראל היום".